Femina.cz » Magazín » Wellness » Posedlost zdravým jídlem? Víme, jak s ní bojovat!

Posedlost zdravým jídlem? Víme, jak s ní bojovat!

Posedlost zdravým jídlem? Víme, jak s ní bojovat!

Magazín: Wellness | autor: Helena Stejskalová | vydáno 19. 01. 2015

Pronásleduje vás pocit, že jste snědli něco nezdravého? Přehnaně dlouho luštíte etikety potravin v supermarketu, abyste nakonec většinu zboží vrátili zpátky do regálu, protože obsahuje příliš mnoho tuků nebo cukrů? Zdravý životní styl je hezká věc, ale jakmile se stane posedlostí, zaděláváte si na problém.

Když přestanete věřit i sobě

Příznaky vaší posedlosti se projevují postupně a zpočátku jde vlastně o dobrou věc. Snažíte se prostě změnit jídelníček směrem k lepšímu. Čokoládu nahradíte müsli tyčinkou, denně si dopřejete misku zeleninového salátu. Jíst zdravě je fajn, ale pozor, aby se váš zájem nezměnil v nepřetržitou kontrolu jídelníčku. Najednou pak zjistíte, že trpíte nemocí, která se odborně nazývá Orthorexia nervosa. Jde o poruchu příjmu potravy, během níž se vzdáváte všech potravin, které podle vašich měřítek nejsou zdravé. Vylučujete geneticky upravené potraviny, ty vypěstované s umělými hnojivy, jste ochotni pozřít jedině to, co neobsahuje žádnou chemickou látku. Hlídáte si obsah tuků a cukrů. V poslední fázi už vám zbývá jen bio ovoce a zelenina a potraviny z obchodů se zdravou výživou. I tady ale výrobce podezíráte, že všechno není tak, jak deklarují. Nevěříte už ničemu, ani sobě. 

Signalizuje čtení etiket citovou vyprahlost?

Trpí i vaše sociální kontakty. Odmítáte jíst s rodinou, protože nechcete konzumovat nezdravé jídlo. Každého na potkání přesvědčujete, že váš životní styl je jediný správný. Okolí to nemusí být příjemné a vaše izolace se prohlubuje. Původ této nemoci přitom není v tom, co jíte nebo nejíte. Stejně jako u anorexie či bulimie jde o psychický problém.

10 nejméně sexy hereček Hollywoodu

10 nejméně sexy hereček Hollywoodu

Být hvězdou v Hollywoodu ještě vůbec neznamená, že je člověk uznávanou hvězdou. Ač se promenádují...

Onemocnět mohou citlivější lidé, kteří se neopodstatněně podceňují. Vidí ostře své nedostatky a myslí si, že je odstraní zdravou dietou. To ovšem není pravda. Jediným lékem, jak se nepodceňovat, je, naučit se mít ráda sama sebe i se svými chybami i nedostatky. Neustálé hlídání přesného složení stravy může být reakcí na citovou vyprahlost, prázdnotu, za kterou hledáte náhradu. 

Vnitřní naplnění dodá sebedůvěru

Máte pocit, že se příliš soustřeďujete na zdravé nákupy a vaření? Není vaše přehnaná snaha o zdravou stravu reakcí na to, že vám váš poslední ex vmetl do tváře, že jste tlustá, nebo na smutek z rozchodu, kdy najednou po letech strávených s partnerem nevíte, jak ukrátit svůj nově nabytý čas? Že se vám nedaří v práci a zkazíte, na co sáhnete? I to je možné. Můžete proto snadno podlehnout iluzi, že když bude dokonale zdravý váš jídelníček, bude v pořádku i všechno ostatní. To ale není pravda. Proto se místo studování etiket a zdravého stravování zkuste soustředit na něco, co by vás opravdu potěšilo, co by udělalo radost vaší duši, aby se cítila spokojená. Zastavte se za babičkou, kterou jste dlouho neviděla, jděte na nezdravý oběd s matkou, vyrazte do kina na nový film nebo si třeba zaběhat do parku. Dělejte to, co máte ráda a co vás baví. Pocit vnitřního naplnění vám dodá ztracenou sebedůvěru. 

Jste posedlí zdravým životním stylem? Máte pocit, že tím nahrazujete citovou vyprahlost?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
21. 01. 2015 Stendy - (reakcí: 0)
20. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 01. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 03. 2017 Horoskop Váhy

Pokud jsi měla spory se sousedy, dnes se jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší vše k oboustranné spokojenosti. Na z... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist