Femina.cz » Magazín » Wellness » Piha nebo rakovina?

Piha nebo rakovina?

Piha nebo rakovina?

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 13. 07. 2009

Je tu léto v plném proudu a s ním i typické letní hříchy na pleti a kůži. A hlavně na pihách a pigmentových skvrnách… Zpytujete svědomí, zda je nějaké to letní spálení neposunulo do kolonky „rakovina“?

Stát se to může, ale děsit se předem, je zbytečné. Náš článek by měl objasnit základní informace.

Pih přibývá

Osobně mě velmi překvapil fakt, že pihy se tvoří i v průběhu života, a to nejen na těle, ale třeba i ve vlasech. Pigmentové skvrnky mohou být stejně tak světle hnědě jako zcela tmavé. Pihovatí či zrzaví jedinci mají ke vzniku nových pih větší sklony.

Podezřelé bývají častěji nové

Většina nebezpečných nádorů vzniká na nepigmentované kůži, čili jsou to útvary zcela nové. Takže i těmto novým pihám je dobré věnovat pozornost a máte-li jakoukoliv pochybnost, zajděte na kožní, kde vám pihu zkontrolují. Raději 100x zbytečně, než 1x pozdě.

Podezřelé pihy

Je zažitým pravidlem, že na kožní se chodí především s krvácejícími znaménky. To však bývají spíše pozdní stadia, s výjimkou znamének, u kterých krvácení vyvolalo zranění. Samovolně krvácející znaménko je již vážným stavem.

Prvotními znaky mohou být například tyto úkazy:


   -   pokud ztrácí pigment po okraji, vypadá rozpitě
   -   znaménko se zvětšuje
   -   začínají na něm být různá načervenalá ložiska
   -   mění se jeho struktura, začíná být hrbolatě plastické

Větší riziko vzniku rakovinového bujení je u znamének v průměru větších než 0,5 cm a tmavších barev, hnědočerných.

I na netypických místech

Nejen přímo na kůži mohou vznikat podezřelé útvary. Nejzhoubnější melanom vzniká nejen na místech vystavených slunečnímu záření, ale také na zádech, na břichu a ve vzácných případech i pod nehty, mezi prsty nebo na sliznicích a to je velmi zrádné, protože to může dlouho unikat naší pozornosti.

Hříchy mládí

Nejnebezpečnější jsou z hlediska vzniku rakoviny kůže rozsáhlá spálení zejména v dětském věku a v mládí, proto před sluníčkem chraňte zejména děti. Taková častá spálení mohou podnítit vznik rakovinového bujení v dospělosti.

Nejohroženější jsou lidé se světlou kůží a lidé s rezavými vlasy, stejně jako lidé, kteří mají na těle větší množství mateřských znamének, pigmentových skvrn a pih. V některých rodinách se rakovina kůže objevuje častěji, zdá se, že existuje i nějaké to genetické zatížení.

K lékaři raději stokrát zbytečně

Určitě se nestyďte chodit k lékaři zbytečně. Jakékoliv znaménko se vám bude zdát podezřelé, nechte ho vyšetřit kožním specialistou. Raději přijít stokrát zbytečně, než jednou pozdě. Nebojte se ničeho, na tuto prevenci jsou lékaři nejen připraveni, ale také ji rádi vidí.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
11. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist