Femina.cz » Magazín » Wellness » Peklo zvané migréna. Víme, co ji spouští.

Peklo zvané migréna. Víme, co ji spouští.

Peklo zvané migréna. Víme, co ji spouští.

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 09. 12. 2015

Migréna. Používaná záminka, proč nepřijít do práce, nebo šikovná výmluva, jak se vykroutit ze sexu, když na něj není nálada. Především ale chronická nemoc, která všem znepříjemňuje život! Jak jí ukázat dveře jednou provždy?

Že je tahle nemoc doménou především žen, stejně jako menstruace? Ani náhodou! Útočí i na muže. Podle mnoha studií migrénou trpí 20 procent žen a 6 procent mužů. Nejvíce postižených je ve věku od 25 do 45 let. Patříš do rizikové skupiny? Buď ve střehu. Možná je viníkem tvoje stravování!

Jak to všechno začíná?

I když se hlavní příčina zatím nevypátrala, mezi startovací aspekty patří samozřejmě stres, nedostatek spánku a s ním spojená únava. Také změna podnebí. Ale namočený v tom je i alkohol nebo dokonce hormony.

Zkrátka, za vším hledej důvod, proč tě šíleně bolí hlava, máš najednou poruchy zraku, sluchu, je ti na zvracení a cítíš se jako přejetá parním válcem. Ani brnění končetin nebo jazyka není výjimkou. Migréna je prostě potvora! Ale existuje způsob, jak jí bez servítek vyhlásit válku. Máš svůj osud ve svých rukou. Respektive na talíři. Vyhni se těmto potravinám a budeš mít po starostech! S čím se ihned rozloučit?

1. Pivo, víno, panáky? Sbohem!

Nedá se svítit, budeš se muset zařadit do skupinky abstinentů. Proč škodí i stopička alkoholu? Protože metla lidstva má velký vliv na rozšiřování cév, a to je vlastně předehra poctivého bolehlavu.

2. Sýry všeho druhu? Bez nich bude líp!

Tvrdé i tavené mléčné výrobky, které si tak ráda zobneš k vínu, nebo namažeš na chleba, obsahují látku tyramin. Jestli máš v těle málo enzymu, který ho zpracovává, pak se jeho vstřebávání projevuje právě migrénou. Odtud se bere ten pocit, že ti nějaký skřítek buší na spánky kladivem.

3. Lepek? I ten prý škodí!

Názory na souvislost pečiva s migrénou se různí. Doporučuje se vyzkoušet testovací fáze, kdy bys měla na nějaký čas omezit přísun všeho, v čem číhá lepek. Rohlíky to zdaleka nekončí. Zamávej i knedlíkům a těstovinám. Kdyby se ti po nich přece jen zastesklo, na trhu je spousta surovin pro bezlepkovou dietu, ale připrav se na to, že tyto odlehčené produkty jsou poněkud dražší. Holt každá sranda něco stojí. Co dělat, když ses k těmto informacím dostala pozdě a začíná být ti být opravdu úzko?

Záchrana při prvních příznacích

Největší pomocí v nouzi je kofein. Silný černý čaj, kafe, nebo cola. To je lék, který cévy stáhne. A to teď potřebuješ jako sůl. Z bylinek ti přispěchá na pomoc heřmánek a máta. Není na škodu sníst i kousek ryby (losos, tuňák, makrela). Omega3 mastné kyseliny jsou lepší, než prášky proti bolesti.

Co ty na to? Zkusíš vynechat ze svého jídelníčku tyto potraviny? Jestli si to bez nich neumíš představit, máme ještě jeden způsob, jak se zbavit bolesti hlavy. Takhle to dělají v Mosambiku. Dost brutální léčba!

Jak ty bojuješ proti migréně? Poděl se s námi o své zkušenosti a pomoz tak těm, kteří si nevědí rady!

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
04. 05. 2016 Anicka ja (reakcí: 1)
10. 12. 2015 Viky17 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 03. 2017 Horoskop Ryby

Zbytečně se nestresuj, díky tomu ti totiž uniká příznivé řešení, které máš již na dosah. Čím víc se budeš zmítat v ne... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist