Femina.cz » Magazín » Wellness » Pejsek z útulku

Pejsek z útulku

Pejsek z útulku

Magazín: Wellness | autor: Mirka Kolářová | vydáno 01. 02. 2008

Všechny psí útulky v republice hlásí přeplněný stav. Pokud snad uvažujete o pořízení psa do rodiny, zvažte i možnost záchrany jednoho z nešťastníků zbaveného vší lásky.


Odhození pejskové svědčí o morálním úpadku společnosti. Zvláště smutnou vizitkou naší „lidskosti“ je pak čím dál tím brutálnější způsob, kterým se majitelé svých pejsků, které si dobrovolně pořídili, zbavují. Pokud už tedy vážně uvažujete o pořízení pejska, nevynechejte ve svých úvahách ani možnost nalezení psího kamaráda v útulku pro opuštěná zvířata.

Psi z útulku


Ne všichni pejskové patří mezi „šťastné“ nalezence. Řada z nich má za sebou nepředstavitelné strádání a týrání. Do útulků přicházejí psi nalezení zavření v bednách, přivázaní v lese, nebo u nepřístupných odlehlých objektů, nalezenci z popelnic a další. Všichni mají společné pouze děsivé vzpomínky na zacházení z rukou nejbližšího „člověka“. Jejich psychika je zlomená, fyzicky bývají ve špatném stavu, můžou být napadeni vnějšími i vnitřními parazity, šokovaní, vyděšení, ze strachu z lidí reagují často agresivně…

Rozhodnutí vzít si psa z útulku by mělo být zodpovědné nejvyšší možnou měrou, protože i psům, kteří už za sebou jednu špatnou zkušenost s lidmi mají, se další takové zkušenosti bohužel nevyhýbají. Nedostatečně promyšlené rozhodnutí, nebo impulzivní výběr bez ohledu na reálné potřeby rasy a konkrétního psa vedou k jejich opětovnému vracení do útulku. Důvody jsou různé :
 - pes štěká, nebo štěká málo
-  pes je příliš temperamentní, nebo moc klidný
-  pes neposlouchá
-  nebo nesplňuje nějaké jiné představy majitele…

Pes, který z útulku odchází, je jako znovuzrozený, musí-li se tam ale znovu vrátit, je to pro něj strašné.

Co je třeba zvážit už doma

Než se rozhodnete navštívit útulek položte si následující otázky a prodiskutujte je se všemi členy rodiny.
-  kolik Kč měsíčně mohu uvolnit na péči o psa
-  kolik času denně mohu pejskovi věnovat, aniž by to bylo vnímáno jako negativní omezení
-  jak velký je můj byt, mám – nemám zahradu, případně jsem li ochoten/a chodit s novým přítelem na každodenní vycházky
-  mohu se o pejska starat aniž by to negativně ovlivnilo můj zdravotní stav
-  neplánuji stěhování, další dítě a jiné změny, které často stojí za rozhodnutím psa se zbavit
-  dokážu přijmout odpovědnost za psa a starat se o něj po celý zbytek jeho života

Co je třeba zvážit v útulku

-  štěně je roztomilé, ale pro svůj zvýšený temperament se příliš nehodí pro starší  zájemce
-  starý pes může být finančně náročnější, i jeho stáří přináší nemoci a bolesti, ale jeho oddanost a láska předčí vše ostatní
-  dospělý pes může skýtat řadu problémů, podle nichž je nutné psa vybírat:
-  pes nemusí mít základní hygienické návyky – to je možné psa doučit, ale bude to stát čas a trpělivost
-  pes nemusí znát běžné věci našeho života – výtah, auta, rušné ulice, další zvířata apod. Při setkání s těmito jevy se může vyděsit a  může se ztratit. Tomu lze předejít velmi pomalým a trpělivým postupným přivykáním a také pevným držením vodítka v neznámých situacích.

Pro všechny nalezence také platí, že jejich aklimatizace není ani tak otázkou zkušeností s chovem psů, ale spíše otázkou trpělivé lásky, která i v tomto případě dokáže naprosté zázraky.

Všechny tyto věci je nutné dobře zvážit, protože v útulku mnoho lidí okamžitě podléhá kouzlu pejsků a bez přípravy si je přivádí domů. Proto ještě než se vydáte pomáhat, připravte doma měkký a teplý pelíšek, misku na jídlo, misku na vodu, nějakou hračku a obojek s vodítkem. V útulku se ptejte na všechno co vás napadne a nechte si poradit. Pracovníci útku své svěřence znají a nikdy by nedoporučily například bojové plemeno rodině s malými dětmi.  Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný. Další vakcíny je nutné aplikovat jednou ročně + 2x ročně je nutné pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků.

Dotazy, které mohou během soužití vzniknout, konzultujte se zkušenými chovateli, s veterinárním lékařem, nebo v chovatelských klubech. Velkou pomocí mohou být i specializované knihy a časopisy.

Na světě je mnoho smutných a tragických lidských i psích osudů. Naštěstí je ale i hodně skutečných příběhů, které dokládají, že spojení pes a zodpovědné lásky schopný člověk, může tyto smutné lidské a psí osudy proměnit ve šťastné.

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
28. 04. 2011 stepanecka Taky jsem.... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

27. 10. 2016 Horoskop Ryby

Neboj se dnes v práci prosadit a navrhnout vlastní řešení problému. Přestaň se schovávat ve stínu, tvé nápady jsou sk... Celý horoskop

Karta dne

Pět mečů
Situace, kterou jsi právě řešila, nedopadne přesně podle tvých představ. Ve skrytu duše jsi věřila, že se problém vyřeší a ty ho jednou provždy zameteš pod koberec. Ne...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist