Femina.cz » Magazín » Wellness » Pejsek z útulku

Pejsek z útulku

Pejsek z útulku

Magazín: Wellness | autor: Mirka Kolářová | vydáno 01. 02. 2008

Všechny psí útulky v republice hlásí přeplněný stav. Pokud snad uvažujete o pořízení psa do rodiny, zvažte i možnost záchrany jednoho z nešťastníků zbaveného vší lásky.


Odhození pejskové svědčí o morálním úpadku společnosti. Zvláště smutnou vizitkou naší „lidskosti“ je pak čím dál tím brutálnější způsob, kterým se majitelé svých pejsků, které si dobrovolně pořídili, zbavují. Pokud už tedy vážně uvažujete o pořízení pejska, nevynechejte ve svých úvahách ani možnost nalezení psího kamaráda v útulku pro opuštěná zvířata.

Psi z útulku


Ne všichni pejskové patří mezi „šťastné“ nalezence. Řada z nich má za sebou nepředstavitelné strádání a týrání. Do útulků přicházejí psi nalezení zavření v bednách, přivázaní v lese, nebo u nepřístupných odlehlých objektů, nalezenci z popelnic a další. Všichni mají společné pouze děsivé vzpomínky na zacházení z rukou nejbližšího „člověka“. Jejich psychika je zlomená, fyzicky bývají ve špatném stavu, můžou být napadeni vnějšími i vnitřními parazity, šokovaní, vyděšení, ze strachu z lidí reagují často agresivně…

Rozhodnutí vzít si psa z útulku by mělo být zodpovědné nejvyšší možnou měrou, protože i psům, kteří už za sebou jednu špatnou zkušenost s lidmi mají, se další takové zkušenosti bohužel nevyhýbají. Nedostatečně promyšlené rozhodnutí, nebo impulzivní výběr bez ohledu na reálné potřeby rasy a konkrétního psa vedou k jejich opětovnému vracení do útulku. Důvody jsou různé :
 - pes štěká, nebo štěká málo
-  pes je příliš temperamentní, nebo moc klidný
-  pes neposlouchá
-  nebo nesplňuje nějaké jiné představy majitele…

Pes, který z útulku odchází, je jako znovuzrozený, musí-li se tam ale znovu vrátit, je to pro něj strašné.

Co je třeba zvážit už doma

Než se rozhodnete navštívit útulek položte si následující otázky a prodiskutujte je se všemi členy rodiny.
-  kolik Kč měsíčně mohu uvolnit na péči o psa
-  kolik času denně mohu pejskovi věnovat, aniž by to bylo vnímáno jako negativní omezení
-  jak velký je můj byt, mám – nemám zahradu, případně jsem li ochoten/a chodit s novým přítelem na každodenní vycházky
-  mohu se o pejska starat aniž by to negativně ovlivnilo můj zdravotní stav
-  neplánuji stěhování, další dítě a jiné změny, které často stojí za rozhodnutím psa se zbavit
-  dokážu přijmout odpovědnost za psa a starat se o něj po celý zbytek jeho života

Co je třeba zvážit v útulku

-  štěně je roztomilé, ale pro svůj zvýšený temperament se příliš nehodí pro starší  zájemce
-  starý pes může být finančně náročnější, i jeho stáří přináší nemoci a bolesti, ale jeho oddanost a láska předčí vše ostatní
-  dospělý pes může skýtat řadu problémů, podle nichž je nutné psa vybírat:
-  pes nemusí mít základní hygienické návyky – to je možné psa doučit, ale bude to stát čas a trpělivost
-  pes nemusí znát běžné věci našeho života – výtah, auta, rušné ulice, další zvířata apod. Při setkání s těmito jevy se může vyděsit a  může se ztratit. Tomu lze předejít velmi pomalým a trpělivým postupným přivykáním a také pevným držením vodítka v neznámých situacích.

Pro všechny nalezence také platí, že jejich aklimatizace není ani tak otázkou zkušeností s chovem psů, ale spíše otázkou trpělivé lásky, která i v tomto případě dokáže naprosté zázraky.

Všechny tyto věci je nutné dobře zvážit, protože v útulku mnoho lidí okamžitě podléhá kouzlu pejsků a bez přípravy si je přivádí domů. Proto ještě než se vydáte pomáhat, připravte doma měkký a teplý pelíšek, misku na jídlo, misku na vodu, nějakou hračku a obojek s vodítkem. V útulku se ptejte na všechno co vás napadne a nechte si poradit. Pracovníci útku své svěřence znají a nikdy by nedoporučily například bojové plemeno rodině s malými dětmi.  Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný. Další vakcíny je nutné aplikovat jednou ročně + 2x ročně je nutné pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků.

Dotazy, které mohou během soužití vzniknout, konzultujte se zkušenými chovateli, s veterinárním lékařem, nebo v chovatelských klubech. Velkou pomocí mohou být i specializované knihy a časopisy.

Na světě je mnoho smutných a tragických lidských i psích osudů. Naštěstí je ale i hodně skutečných příběhů, které dokládají, že spojení pes a zodpovědné lásky schopný člověk, může tyto smutné lidské a psí osudy proměnit ve šťastné.

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
28. 04. 2011 stepanecka Taky jsem.... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

24. 03. 2017 Horoskop Panna

Strach tě jen zbytečně odvádí od příznivého řešení. Zastav se na chvíli a zeptej se, čeho se vlastně tolik bojíš? Nev... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist