Femina.cz » Magazín » Wellness » Orchidej: Co dělat, aby krásně kvetla?

Orchidej: Co dělat, aby krásně kvetla?

Orchidej: Co dělat, aby krásně kvetla?

Magazín: Wellness | autor: Gabriela Koulová, Magazinzahrada.cz | vydáno 07. 11. 2011

Orchideje jsou fenomén. Exotické krásky z tropických pralesů jsme si natolik oblíbili, že je už umíme pěstovat i doma na okenním parapetu. A co dělat, aby vám ta vaše zas o znovu vykvetla?

Pěstování orchidejí v bytě nebo v zimní zahradě je dnes už naprosto běžnou záležitostí. Začátečníkům doporučujeme nejznámější a nejpoužívanější orchidej Phalaenopsis. Má široké, kožovité, tmavozelené, někdy i skvrnité listy. Květy jsou v hroznech nebo latách, v různých barvách a velikostech. Svůj název získala  Phalaenopsis podle tvaru květů - phalaene znamená můra, český název můrovec se však příliš neujal.

Kořeny jako chapadla
Tato orchidej nevytváří pahlízy, ale dužnaté kořeny, protože pochází z oblastí s velmi vyrovnaným klimatem (tropická Asie, Austrálie, Oceánie). Vzdušné kořeny jsou pokryté vrstvou bílých buněk zvaných velamen, které mají charakter houby vsakující vodu. Tento potah také chrání kořeny před teplem a ztrátou vlhkosti. V domovině rostou orchideje převážně epifyticky (epifyt je rostlina, žijící na těle jiné rostliny, která na ní ale neparazituje) a přidržují se vzdušnými kořeny. Kvetou různě podle jednotlivých druhů. Standardní bílé a růžové hybridy doplňují desítky zajímavých kříženců s velmi proměnlivými barvami květů, které vydrží i několik měsíců. Odkvetlé květní stvoly se neodstřihují, ale ponechávají se 2-3 pupeny, ze kterých mohou znovu vyrašit boční výhony. Phalaenopsis má dokonce schopnost na jednom květním stvolu vykvétat opakovaně.

Světlo,  teplota a zálivka
Stanoviště by mělo být světlé, ideální je východní, severní, severovýchodní či severozápadní okno, nevhodná je jižní a jihozápadní strana. Základem pro pěstování této květiny je především konstantní teplota, která by se měla pohybovat kolem 18 °C. Pokud ale rostlina již delší dobu nekvetla, pak je ideální snížit okolní teplotu na nějakých 12 °C. Rozhodně se nesmí zapomenout na pravidelnou zálivku. Ta se musí konat každý den, a to vlažnou vodou.

Pozor na přelévání
Celoročně je potřeba udržovat mírnou vlhkost, prolévat měkkou, den odstátou vodou, nebo do této vody postavit květináč na 15-20 minut, aby si rostlinka nabrala vody podle potřeby. Phalenopsis nesmí stát ve vodě trvale! Nejčastější chybou při péči o teplomilné orchideje bývá přelévání. Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí  nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a chřadnutí celé rostliny a také napadení houbovými chorobami. Vysoká vzdušná vlhkost je ideální, proto rostlince mlžíme listy. Nikdy jí však neroste na květy a také ne večer. Minimální vzdušnou vlhkost vytvoří i miska s kamínky nebo keramzitem, do které nalijete vodu a na kamínky postavíte květináč s orchidejí.

Ideální jsou průsvitné květináče
Kořeny vyžadují mnoho vzduchu, proto se používá hrubý orchideový substrát, který se dá běžně koupit. Při přesazování ustřihneme špatné kořeny, ale nezasahujeme do zdravých. Vhodné jsou průsvitné květináče, které by se měly dát opět do průsvitných obalů nebo postavit na misky, protože kořeny také potřebují světlo. Pokud nechcete květináče plastové, můžete si koupit speciální květináče přímo určené pro orchideje – nádherně vypadají orchideje v čirém jednoduchém skle. Od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem na orchideje nebo nejvýše pětinou běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny, které ale nesmí obsahovat vápník. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojujte jednou měsíčně.

Zkuste množení
Vegetativní rozmnožováni je velmi jednoduché, a to dceřinnými rostlinkami, kterým se říká keiki. Ty vypučí na mateřské rostlině. Když keiki dostatečně narostou vzdušné kořeny (doporučuje se několik vzdušných kořenů délky alespoň 5 cm), můžeme dceřinnou rostlinku opatrně odkroutit. Další vegetativní metodou rozmnožování orchidejí je řízkování, k němuž se  používají staré dlouhé stonky, vedlejší výhony nebo odkvetlé stvoly. Řízky řežeme dlouhé 10 – 15 cm.

Co druh, to jiné nároky
Orchidejí je na trhu spousta, ale u každého je třeba se informovat na pěstitelské podmínky. Například Oncidium kvete drobněji, ale má bohaté křehké listy a rozmnožuje se pahlízami. Oncidium ´Sweet Sugar´ nebo ´Lemon´ jsou oblíbené pro své bohaté žlutohnědé květy. Cambria, hybrid s drobnějšími, ale bohatými květy, snáší chlad lépe než vedro. Cattleya má zase květy veliké a rozmanité, vytváří pahlízky. Cymbidium je orchidej s velmi trvanlivými a bohatými květy, která v zimě potřebuje nejlépe 15 °C a snese i teploty nižší (kolem 10 °C). Orchidej Vanda se pěstuje bez substrátu, nejlépe ve váze nebo volně zavěšená. Prostě výběr je bohatý, v poslední době se nové hybridy šlechtí z menších, ale méně obvyklých a jasněji zbarvených druhů, které orchidejím poskytují nové tvary, velikosti a barevné kombinace. Vyberte si vhodný druh úměrně svým zkušenostem a interiérovým podmínkám, které máte k dispozici.

TIP
Zbavte se stresu
Pěstování orchidejí se doporučuje na kurzech zvládání stresu. Při péči o tuto rostlinu  si odpočinete a přijdete na jiné myšlenky. Radost z kvetení vám pak pohladí nervovou soustavu.

Připraveno ve spolupráci s MagazinZahrada.cz

Foto: gardenfurniturecentre.co.uk, fabiovisentin.com, evergreenorchids.com, bubblews.com, fabiovisentin.com, mahoneysgarden.com, gardenbanter.co.uk, online888pokers-de.info, floweringplant-s.blogspot.com, connox.com, roleoffictioninscience.tumblr.com, how-to-hub.info, wallpapers.eu.com, hdw.eweb4.com, frank.itlab.us, fineflora.com, nybg.org, squidoo.com, ukorchidforum.com, scheurich-shop.com, giftsofnz.com, proflowers.com, artificialplants.co.uk, proflowers.com, totalwarehouse.co.uk

Další články z rubriky

Komentáře (18)

Datum Autor Nadpis
28. 10. 2016 ORchiejka Péče o orhidejku (reakcí: 0)
25. 01. 2012 lulu25k Orchidej (reakcí: 0)
14. 01. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
13. 12. 2011 evhu Orchidej (reakcí: 0)
30. 11. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
17. 11. 2011 pepina . (reakcí: 0)
11. 11. 2011 Lenisek1508 užasná květina (reakcí: 0)
11. 11. 2011 MarthinaH Orchidea (reakcí: 0)
11. 11. 2011 weronika9 Orchidej (reakcí: 0)
11. 11. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
10. 11. 2011 Lydia001 Orchidej (reakcí: 0)
08. 11. 2011 Anulii ... (reakcí: 0)
08. 11. 2011 Bobina1 - (reakcí: 3)
07. 11. 2011 Daniela76 Orchidej (reakcí: 1)
07. 11. 2011 kralicek květiny (reakcí: 2)
07. 11. 2011 liddduska nekvete mi (reakcí: 3)
07. 11. 2011 kacenka811 orchidea (reakcí: 0)
07. 11. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 02. 2017 Horoskop Panna

Jsi rozhádaná s celým světem a běda, kdyby se k tobě chtěl někdo jen přiblížit. Okamžitě jej umlátíš argumenty a nebu... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist