Femina.cz » Magazín » Wellness » Očkování proti žloutence typu A

Očkování proti žloutence typu A

Očkování proti žloutence typu A

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 14. 03. 2008

Tak jako v minulých letech, budou i letos mít rodiče dětí, které nejsou proti žloutence tohoto typu očkovány, možnost nechat své ratolesti očkovat s 20% slevou. A to v období od 1. března do 31. května 2008.


Povinné plošné očkování dětí nezahrnuje ochranu proti infekční žloutence typu A. Proto více než 1,5 milionu dětí, ale i značná část dospělé populace, není vůči této chorobě účinně chráněna. Přesto lékaři varují, že přenosu infekční žloutenky typu A nemusí zabránit ani důsledné dodržování hygienických návyků. Mýt si ruce podle nich nestačí. Jedinou účinnou ochranou proti žloutence typu A je právě očkování. Od 1. března v rámci preventivní vakcinační kampaně mohou rodiče nechat své děti očkovat vakcínou proti žloutence typu A – Havrix Junior – se slevou a dopřát jim tak kompletní ochranu proti žloutenkám typu A a B. Sleva 20 % potrvá až do konce května. Lékaři právě v tomto období očekávají zvýšený zájem o očkování.

 

    http://www.femina.cz/files/zdravi_/ockovani_miminka3.jpg

 

Hrozí skutečně riziko?
V loňském roce sice lékaři zaznamenali menší počet případů onemocnění žloutenkou typu A, to však nemusí znamenat, že je nemoc na ústupu. Naopak. S ohledem na serologické přehledy provedené Státním zdravotním ústavem publikované v roce 2003 lze stále předpokládat, že česká populace je vůči žloutence typu A vnímavá. Pokud by došlo k selhání hygienických bariér, například prodejem kontaminovaných potravin nebo při rozsáhlejších přírodních pohromách, třeba povodních, existují předpoklady pro šíření tohoto onemocnění. Většina populace do 30 let totiž nemá v těle proti infekční žloutence typu A protilátky (Epidemii žloutenky typu A epidemiologové v nedávné minulosti pamatují. V roce 1979 po pozření infikovaných mražených jahod onemocnělo 32 tisíc lidí.). Příznaky žloutenky typu A se mnohdy nemusí projevit. A to především u dětí, které pak mohou virus dále rozšiřovat. Na jeden hlášený případ této nemoci připadá čtyři až deset nehlášených. Naopak u starších osob může mít nemoc závažný průběh i následky. Některé případy mohou končit dokonce smrtí pacienta.

 

http://www.femina.cz/files/deti/holky2.jpg   http://www.femina.cz/files/deti/u_fontanky2.jpg

 

Kde a kdy?
Očkování proti žloutence typu A se dá pořídit v ordinacích pediatrů, kde se očekává největší nárůst zájmu o vakcínu v následujících měsících: „Nejrozumnější je očkovat děti na jaře. Rodiče pak ví, že jejich potomci jsou chráněni již během léta při pobytu v prázdninových kolektivních zařízeních nebo na cestách do cizokrajných destinací, kde je riziko nákazy vyšší. Vyšší výskyt žloutenek typu A pak bývá na podzim po nástupu do školek a škol, tzn. po uplynutí inkubační doby. A právě děti předškolního a mladšího školního věku jsou nejohroženější skupinou,“ potvrzuje MUDr. Ivana Kolářová, dětská lékařka z privátní ambulance v Praze 4.

Výrobce od března poskytuje slevu 20 %, takže cena jedné dávky vakcíny by se měla v lékárnách pohybovat okolo 730 Kč. K získání dlouhodobé imunity je nutné v období šesti až dvanácti měsíců po aplikaci první injekce provést přeočkování. Většina zdravotních pojišťoven přispívá na očkování proti žloutenkám v rámci svých bonusových programů.

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách www.zloutenky.cz. Informace Vám také poskytnou v ordinaci dětského lékaře.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist