Femina.cz » Magazín » Wellness » Očkování proti žloutence typu A

Očkování proti žloutence typu A

Očkování proti žloutence typu A

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 14. 03. 2008

Tak jako v minulých letech, budou i letos mít rodiče dětí, které nejsou proti žloutence tohoto typu očkovány, možnost nechat své ratolesti očkovat s 20% slevou. A to v období od 1. března do 31. května 2008.


Povinné plošné očkování dětí nezahrnuje ochranu proti infekční žloutence typu A. Proto více než 1,5 milionu dětí, ale i značná část dospělé populace, není vůči této chorobě účinně chráněna. Přesto lékaři varují, že přenosu infekční žloutenky typu A nemusí zabránit ani důsledné dodržování hygienických návyků. Mýt si ruce podle nich nestačí. Jedinou účinnou ochranou proti žloutence typu A je právě očkování. Od 1. března v rámci preventivní vakcinační kampaně mohou rodiče nechat své děti očkovat vakcínou proti žloutence typu A – Havrix Junior – se slevou a dopřát jim tak kompletní ochranu proti žloutenkám typu A a B. Sleva 20 % potrvá až do konce května. Lékaři právě v tomto období očekávají zvýšený zájem o očkování.

 

    http://www.femina.cz/files/zdravi_/ockovani_miminka3.jpg

 

Hrozí skutečně riziko?
V loňském roce sice lékaři zaznamenali menší počet případů onemocnění žloutenkou typu A, to však nemusí znamenat, že je nemoc na ústupu. Naopak. S ohledem na serologické přehledy provedené Státním zdravotním ústavem publikované v roce 2003 lze stále předpokládat, že česká populace je vůči žloutence typu A vnímavá. Pokud by došlo k selhání hygienických bariér, například prodejem kontaminovaných potravin nebo při rozsáhlejších přírodních pohromách, třeba povodních, existují předpoklady pro šíření tohoto onemocnění. Většina populace do 30 let totiž nemá v těle proti infekční žloutence typu A protilátky (Epidemii žloutenky typu A epidemiologové v nedávné minulosti pamatují. V roce 1979 po pozření infikovaných mražených jahod onemocnělo 32 tisíc lidí.). Příznaky žloutenky typu A se mnohdy nemusí projevit. A to především u dětí, které pak mohou virus dále rozšiřovat. Na jeden hlášený případ této nemoci připadá čtyři až deset nehlášených. Naopak u starších osob může mít nemoc závažný průběh i následky. Některé případy mohou končit dokonce smrtí pacienta.

 

http://www.femina.cz/files/deti/holky2.jpg   http://www.femina.cz/files/deti/u_fontanky2.jpg

 

Kde a kdy?
Očkování proti žloutence typu A se dá pořídit v ordinacích pediatrů, kde se očekává největší nárůst zájmu o vakcínu v následujících měsících: „Nejrozumnější je očkovat děti na jaře. Rodiče pak ví, že jejich potomci jsou chráněni již během léta při pobytu v prázdninových kolektivních zařízeních nebo na cestách do cizokrajných destinací, kde je riziko nákazy vyšší. Vyšší výskyt žloutenek typu A pak bývá na podzim po nástupu do školek a škol, tzn. po uplynutí inkubační doby. A právě děti předškolního a mladšího školního věku jsou nejohroženější skupinou,“ potvrzuje MUDr. Ivana Kolářová, dětská lékařka z privátní ambulance v Praze 4.

Výrobce od března poskytuje slevu 20 %, takže cena jedné dávky vakcíny by se měla v lékárnách pohybovat okolo 730 Kč. K získání dlouhodobé imunity je nutné v období šesti až dvanácti měsíců po aplikaci první injekce provést přeočkování. Většina zdravotních pojišťoven přispívá na očkování proti žloutenkám v rámci svých bonusových programů.

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách www.zloutenky.cz. Informace Vám také poskytnou v ordinaci dětského lékaře.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 02. 2017 Horoskop Střelec

Zaměř se na své tělo a zamysli se, jakou stravu přijímáš. Nezapomínej, že i malá plíseň může znamenat zdravotní probl... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist