Femina.cz » Magazín » Wellness » Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 14. 08. 2008

Na základě vašich množících se dotazů týkajících se rakoviny děložního čípku přinášíme bližší informace o nemoci a očkování.


Výskyt rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku představuje obrovskou zdravotní, psychologickou a sociální zátěž pro každou ženu. Celosvětově je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen do 45 let a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen celkově po rakovině prsu a plic.

Každé dvě minuty zemře ve světě na rakovinu děložního čípku jedna žena, což představuje přibližně 270 000 úmrtí ročně. Celosvětově je každý rok diagnostikováno asi 500 000 nových případů rakoviny děložního čípku. V České republice je každý rok 1 000 nových pacientek s tímto onemocněním, z toho až 400 na rakovinu zemře. Každý den tedy u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena.

Původce onemocnění HPV

HPV - Human Papilloma Virus - je velmi běžný virus. Obsahuje DNA a je geneticky stabilní, což umožňuje, že infekci způsobené tímto virem se dá dlouhodobě zabránit pomocí očkování. Existuje více než 100 typů HPV, z nichž okolo 40 se šíří sexuálním kontaktem. Mezi vysoce rizikové patří zejména typy 16 a 18, které stojí za více než 70 % onemocnění. Společně s dalšími onkogenními typy 45 a 31 jsou zodpovědné za 80 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku.

HPV infekce se přenáší sexuálním kontaktem, tj. nejen pohlavním stykem, ale i kontaktem s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Kondom v tomto případě není dostatečně účinnou ochranou. Riziko infekce je přitom poměrně vysoké.  S některým z typů HPV se totiž během života setká až 80 % sexuálně aktivních žen.

Rakovina děložního čípku je zákeřným onemocněním - vývoj od infekce HPV až k rakovině probíhá většinou bez příznaků a potíže se dostavují až v pokročilých stádiích nemoci.

Očkování

Vakcína proti rakovině děložního čípku Cervarix chrání ženy před čtyřmi nejčastějšími onkogenními typy HPV virů po dobu téměř šesti a půl let.

Dokládají to výsledky nové klinické studie, zveřejněné na mezinárodní konferenci ESPID v rakouském Grazu. Jedná se o dosud nejdelší prokázanou délku ochrany u vakcíny proti rakovině děložního čípku.

Odborníci dívkám doporučují nechat se očkovat ještě před zahájením sexuálního života. Pokud se totiž lidské tělo dostane do kontaktu s některým z HPV virů, dojde
k nákaze již v průběhu pouhých 15 minut. Ze zveřejněné studie navíc vyplynulo, že hladina protilátek proti HPV infekci je u očkovaných dívek a žen nejméně 11x vyšší než u těch, které prodělaly přirozenou infekci.

Pravidelné prohlídky + očkování = nejlepší prevence

Každá žena by měla docházet na pravidelné gynekologické prohlídky spojené s optickou kontrolou děložního čípku (kolposkopií) a odběrem cytologického stěru. Stěr dokáže odhalit změněné buňky na povrchu děložního čípku, a umožnit tak včasnou léčbu. Podle údajů České gynekologické a porodnické společnosti ČSL JEP však gynekologickou prohlídku pravidelně absolvuje pouze 35 % českých žen a dívek. 

Přestože se díky zavedení screeningových programů v jednotlivých zemích světa výrazně snížil výskyt rakoviny děložního čípku, toto vážné nádorové onemocnění dosud nevymizelo. Je proto důležité, aby ženy využily všechny dostupné možnosti, jak se rakovině děložního čípku bránit. Nejlepší možnou ochranou jsou pravidelné gynekologické prohlídky a případně očkování.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

25. 02. 2017 Horoskop Rak

Dnes už od rána nahoď vřelý úsměv a usmívej se na každého, koho potkáš. Uvidíš, že se tvůj den jako mávnutím kouzelné... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist