Femina.cz » Magazín » Wellness » Nový trend: Kytky k snědku! Zkusíš s námi?

Nový trend: Kytky k snědku! Zkusíš s námi?

Nový trend: Kytky k snědku! Zkusíš s námi?

Magazín: Wellness | autor: Mirjana Červenková | vydáno 29. 06. 2015

Rudé růže ve váze, levandule u ranní kávy na terase, zahrada svítící ohnivou barvou měsíčku a řeřich. Dokonce i tvé letní šaty jsou kytkované, stejně jako čelenka. Kytky prostě frčí. Možná ti ale uniká další, zatím nepoznaná rozkoš – kytky můžeš jíst!

Budeš in a uděláš něco pro své zdraví. Mnohé totiž obsahují antioxidanty, polyfenoly, vitaminy, enzymy, minerály, no prostě, skoro celou lékárnu.

Napřed ale varování

Podobně jako jsou houby jedlé, méně jedlé a jedovaté, tak je to i s květinami. Raději se jako začátečnice soustřeď na užší okruh těch zaručeně neškodných a současně zdraví prospěšných. Experiment s jedlými kytkami bys také neměla dělat, pokud válčíš s vážnou alergií. To by pak tvoje „vitaminová bomba“ – salát, kam jsi nasekala různé druhy jedlých kytek, mohla opravdu „vybuchnout“!

Kdy a kde trhat kytky?

Kytky trhej nejlépe ráno, v tu dobu jsou zaručeně čerstvé, v horkém létě by mohly odpoledne trochu uvadnout. Pečlivě vybírej místo, je jasné, že u silnice nic zdravého neroste. Kytky ze zahradnictví zase mohou být chemicky hnojené postřikem, takže je víc než jasné, že není nad květiny vypěstované osobně, ať už na zahradě nebo klidně i v truhlíku za oknem.    

Začni s královnou květin

Pokusila ses překvapit svého milovaného postelí, kam jsi rozhodila plátky růží? Přiznej si, že výzdobu moc nevnímal, a to sis s tím dala takovou práci! Většina mužů ocení víc jídlo než romantiku. Můžeš mu připravit třeba orientální kuskus s drůbežím masem. Do kuskusu  přidáš rudé okvětní lístky, čímž pokrm obarvíš na růžovo, no a po takové růžové večeři možná ta romantika nakonec opravdu přijde.

Růže je květina lásky, proto není divu, že je dobrá i na srdíčko, má vynikající účinky při léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Ty jsi má, levandulová...

... zpíval Petr Hapka s Hanou Hegerovou v písničce s chytlavou melodií.   
Kdo viděl v jihofrancouzské Provence modrofialová pole s kopečky levandule a cítil její vůni, je ztracen a už navždy kupuje levandulové džemy, octy, oleje, mýdla, voňavky i polštářky na spaní.  

Mimochodem, kdyby tě něco rozhodilo, uvař si uklidňující levandulový čaj, dělá to prý i královna Alžběta. S levandulí můžeš krášlit i zmrzliny a dezerty, nebo ji použít při dušení masa.

Vykouzli netradiční cukroví

Starší generace si moc dobře pamatuje jak zajímavou chuť měly fialkové bonbony. S fialkami se dají provádět hotová kouzla, ostatně stejný scénář klidně použij pro růže nebo třeba macešky. Takže: květ obalíš v rozšlehaném bílku, posypeš krystalovým cukrem a necháš uschnout. Netradiční cukroví ti každý pochválí.

Čím ohromíš na party

Pořádáš večírek pro přátele? Určitě bys pro ně ráda připravila něco nevídaného. Do nápojů se hodí led, ten ale vůbec nemusí být obyčejný! Připrav si ho předem a nechej v každé kostce ledu zmrznout jinou květinu, uvidíš, že se staneš hvězdou večera. Zvlášť půvabně vypadají fialky, macešky nebo sedmikrásky.

Měsíček lékařský 

Prý působí blahodárně na zrak, zaženeš jím navíc volné radikály, které páchají v těle velké zlo. Určitě také uvítáš, že po měsíčku, díky obsahu betakarotenu, ti vydrží déle opálení. Tahle usměvavá oranžová kytka se hodí nejen sušená na čaj, čerstvá „rozveselí“ jogurt, pomazánky, těstoviny, rýži, koláč a samozřejmě salát. 

A co dalšího do salátů?

Kromě zmíněných kytek můžeš svůj oblíbený zeleninový salát ozvláštnit přidáním sedmikrásek, karafiátů, chrp, macešek, nebo řeřich.  

Nic nového pod sluncem

Aby sis ale nemyslela, že jsi něco právě vynalezla, už několik tisíc let před naším letopočtem lidé kytky jedli, někteří z nouze, protože využívali všeho, co rostlo kolem, jiní z rozmařilosti, aby si ozvláštnili jídelníček složený z vybraných delikates. Dnes se k tomu vracejí luxusní restaurace, ale i lidé, kteří se zajímají o pestrou a zdravou výživu. Přidáš se i ty?  

Foto zdroj: profimedia.cz, thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
02. 11. 2016 kajinek .. (reakcí: 0)
17. 07. 2016 babina29 Nový trend: Kytky k snědku! Zkusíš s námi? (reakcí: 0)
10. 07. 2015 Daja že bych změnil jídelníček? :-D (reakcí: 0)
10. 07. 2015 vandavanca ... (reakcí: 0)
01. 07. 2015 ladouch . (reakcí: 0)
30. 06. 2015 jancaand Raději ne (reakcí: 0)
30. 06. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
29. 06. 2015 pepina . (reakcí: 0)
29. 06. 2015 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 03. 2017 Horoskop Váhy

Pokud jsi měla spory se sousedy, dnes se jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší vše k oboustranné spokojenosti. Na z... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist