Femina.cz » Magazín » Wellness » Nitroděložní tělísko: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Nitroděložní tělísko: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Nitroděložní tělísko: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 12. 11. 2013

Přemýšlíte nad tím, jakou zvolit antikoncepci? Kromě polykání prášků, kondomu nebo píchání injekcí máte na výběr i nitroděložní tělísko. Jaké jsou jeho plusy a mínusy a hodí se pro každou ženu? Zjistili jsme pro vás!

Nitroděložní tělísko je velmi známá forma antikoncepce. Tělísko, většinou ve tvaru písmene T se zavádí ambulantně bez anestezie do pochvy. Vyrábí se z plastu a je doplněné drátkem z mědi, zlata, stříbra nebo slitiny zinku. Od těchto materiálů se rovněž odvíjí i cena tělíska.

Jak tělísko funguje?

Nitroděložní tělísko působí v děloze jako cizí předmět a tělo se ho snaží vypudit pomocí bílých krvinek, které ale zároveň ničí spermie směřující k vajíčku. Kovový drátek, který je součástí tělíska tento efekt ještě podpoří svým toxickým vlivem. Antikoncepční účinky může ještě zvýšit zavedení hormonálního nitroděložního tělíska. Dříve gynekolog nedoporučoval tělísko ženám, které ještě nerodily, ale i pro ně jsou dnes upravená speciální tělíska. Nic ale netrvá věčně a po 5 letech je potřeba tělísko vyměnit za nové.

Rok na mateřské? Většina maminek prvního dítěte se cítí sama a zoufalá

Rok na mateřské? Většina maminek prvního dítěte se cítí sama a zoufalá

Chaotický, vysilující a stresuplný. Tak popisuje většina novopečených maminek první rok v životě ...

Jaké jsou jeho výhody?

Mnoho žen pokládá za hlavní výhodu to, že se denně nemusejí hlídat, jestli spolkly pilulku proti početí či nikoliv. Toto u tělíska řešit vůbec nemusíte. Další velkou výhodou je cena. Když si spočítáte kolik byste zaplatily za hormonální antikoncepci za 5 let, je pořizovací cena tělíska oproti tomu zanedbatelná. Navíc je vhodné i pro ženy, jejichž tělo má problém s hormonální antikoncepcí.  Nehormonální tělísko mohou zvolit i kojící ženy. V neposlední řadě se také zjistilo, že aplikací tělíska se snižuje riziko rakoviny děložní sliznice.

Jaké jsou jeho nevýhody?

První nevýhodou, kterou ženy pociťují je delší a silnější menstruace, obvykle dva až tři cykly po zavedení. Mnohdy se ale stává, že si i pak menstruační cyklus dělá co chce, zlobit vás může nepravidelnost menstruace nebo časté špinění. Další nevýhodou je zvýšené riziko zánětů, hlavně pokud žena nespí pouze s jedním mužem a nepoužívá kondom. I když je zavedení tělíska takřka bezbolestné, o jeho výměně se to už říci nedá. Výměna se dělá bez anestezie, ale mnohé ženy ji raději při další výměně zvolí.

Pro koho se tělísko nehodí?

Nitroděložní tělísko se rozhodně nehodí pro ženy s problémovou menstruací, ty by měly raději zvolit jinou formu antikoncepce. Rovněž pro ženy, které mají vrozené vady na děloze nebo trpí špatnou srážlivostí krve.

A jaké jsou vaše zkušenosti s nitroděložním tělískem. Je to pro vás dobrá forma antikoncepce nebo raději volíte jinou?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
13. 02. 2017 Aneta Tělísko (reakcí: 0)
30. 06. 2016 Katerka imunita (reakcí: 0)
27. 05. 2016 Lidunka antiko (reakcí: 1)
20. 04. 2016 Barbork4 antiko (reakcí: 0)
19. 11. 2013 Liba tělísko (reakcí: 0)
18. 11. 2013 Salisa Krapet zavádějící článek (reakcí: 0)
15. 11. 2013 denda telisko (reakcí: 0)
12. 11. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
12. 11. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

20. 02. 2017 Horoskop Vodnář

Dostatek síly, energie nebo uzdravení z dlouhodobé nemoci je jisté. Vytrvej, dokonči léčbu, můžeš si být jistá, že zp... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist