Femina.cz » Magazín » Wellness » Nitroděložní systém – klid na několik let

Nitroděložní systém – klid na několik let

Nitroděložní systém – klid na několik let

Magazín: Wellness | vydáno 02. 08. 2007

Antikoncepční pilulky zná snad každý. O existenci nitroděložního tělíska ví také kdekdo. Ale jaké jsou jeho hlavní přednosti? A jak přesně funguje tento systém?

 

Pojďme si představit tuto metodu skrze MIRENU, což je jediná antikoncepční metoda založená na lokálním uvolňování hormonu (gestagenu), na rozdíl od „pilulkové“ kombinované antikoncepce, která obsahuje dva typy hormonů (estrogen a gestagen). Výhodou je tedy místní působení přímo v děložní dutině na děložní sliznici. Díky svému lokálnímu hormonálnímu působení je vhodná pro kuřačky, kterým při hormonálním užívání antikoncepce hrozí hluboká žilní trombóza. 


Mirenu zavádí gynekolog a může být při plné účinnosti v děloze až 5 let. Její zavedení probíhá optimálně v druhé polovině menstruace po předchozím vyloučení gravidity, infekce a nemocí, které výrazně deformují dělohu.Tato antikoncepční metoda byla uvedena na trh v roce 1990 ve Finsku a u nás je k dispozici již osm let, kdy ji vyzkoušelo přes 42 000 českých žen.    


Jak vlastně působí?
1.     Zahušťuje hlen děložního hrdla, a tím ztěžuje prostupnost pro spermie (ale i pro nejrůznější infekce, v některých studiích dokonce bylo riziko i výskyt infekční onemocnění nižší než u žen bez jakékoli kontracepční metody).
2.     Vysoká lokální koncentrace hormonu snižuje pohyblivost spermií a tím zabrání jejich průniku až k vajíčku .


Výhody:

1.     Výrazně slabší a kratší menstruační krvácení. Až 20 % žen do roka po zavedení přestane menstruovat - pochopitelně po vyjmutí Mireny se měsíční krvácení opět obnoví a to již jeden měsíc po odstranění Mireny. Z lékařského hlediska není vymizení menstruace v tomto případě škodlivé, protože hormonální hladiny zůstávají v průběhu cyklu beze změn, naopak chrání organismus ženy před ztrátami krve a tím i železa a brání tak vzniku anémie ( nedostatek hemoglobinu) a může tedy sloužit jako terapie či jako prevence při těchto stavech.
2.     Menstruace je méně bolestivá. Bolestivá menstruace je většinou spojena se silným krvácením či bolestmi těsně před, v průběhu či po období vlastní menstruace.
3.     Spolehlivě chrání před početím. Spolehlivost Mireny je srovnatelná se spolehlivostí sterilizace ( která je metodou velmi spolehlivou, ale již nevratnou). Na rozdíl od ní je však návrat k plodnosti po jejím vyjmutí takřka okamžitý ( již během prvního měsíce po odstranění Mireny). Odstranit Mirenu lze, kdykoli žena zatouží po dalším dítěti.
4.     Dobrá snášenlivost. V počátcích se mohou objevit u nevelkého procenta žen mírné bolesti podbřišku a gestagenní příznaky (bolest hlavy, napětí v prsou, nevolnost), které obvykle po 3 měsících vymizí. V prvních měsících též může dojít k nepravidelnému špinění a slabému krvácení, které obvykle rovněž ustoupí.Zdravotní účinky:

1.     S Mirenou klesá i počet mimoděložních těhotenství.
2.     Snižuje krevní ztráty a tím působí jako prevence chudokrevnosti a všech dalších problémů spojených se silnou menstruací.


I finance rozhodují
Jde o jednu z nejlevnějších a nejspolehlivějších alternativ (podle současného kurzu koruny asi 80 Kč měsíčně). Vstupní investice je o něco vyšší, než je obvyklé (kolem 6000 Kč), ale Mirena vydrží v děloze v plné účinnosti po dobu až 5 let. Protože žena menstruuje kratší dobu a slaběji, ušetří i na hygienických potřebách, což je při současných cenách nezanedbatelné ( někteří lékaři dokonce uvádí, že se tímto způsobem Mirena zaplatí ženě díky těmto úsporám).

Další informace žádejte u gynekologa.

www.mirena.cz

 

 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
24. 09. 2013 kristinamai mirena (reakcí: 0)
07. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

26. 02. 2017 Horoskop Lev

Pokud chceš stihnout všechno, co sis na dnešní den naplánovala, rozhodně se nikde nezdržuj a pusť se do práce už od s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist