Femina.cz » Magazín » Wellness » Netradiční menstruační potřeby. Co všechno se dá použít? Budete v šoku!

Netradiční menstruační potřeby. Co všechno se dá použít? Budete v šoku!

Netradiční menstruační potřeby. Co všechno se dá použít? Budete v šoku!

Magazín: Wellness | autor: Markéta Kronovetrová | vydáno 15. 10. 2014

Jste na tom stejně jako já a nestačí vám nabídka dámských hygienických potřeb v klasické drogerii? Před pár lety jsem začala hledat alternativy k menstruačním vložkám a tampónům. Nevyhovovaly mi. Necítila jsem se dobře ani s jedním, ani s druhým.

Ale informací o alternativách bylo poskromnu. Našla jsem jen menstruační kalíšek a k němu komentáře, že je dobrý tak maximálně pro maminky na mateřské, protože žena, která chodí do práce, nemá čas ho používat a stále se kvůli němu sprchovat. Tenkrát jsem to vzdala. Dnes už vím víc.

Jaké jsou další možnosti?

Co všechno můžete vyzkoušet? Jednorázové vložky a tampony z biobavlny, které nejsou bělené chlorem (ten může dráždit pokožku) nebo parfémované. Dále jsou to pratelné látkové vložky v různých velikostech, barvách i designech, s křidélky nebo slipové, na den i na noc. Alternativou k tampónům jsou pak dnes už hodně rozšířený menstruační kalíšek nebo přírodní tampony z mořské houby.

Fanklub menstruačního kalíšku

Nedávno za mnou přišla kamarádka s tím, že jí maminka vyprávěla o menstruačním kalíšku. Ženské v práci jsou z něj prý unesené. Používají ho všechny, a dokonce se na své dny těší. Nejsem si jistá, že bych se do jejich fanklubu přihlásila, ale rozhodně jsem kamarádce potvrdila, že je pro mě v tuto chvíli asi nejpohodlnější. 

Jedná se o kalíšek se stopkou ze silikonu, přírodního kaučuku či termoplastického elastomeru. „Na začátku a na konci menstruace se sterilizuje (vyvaří), během menstruace se pouze několikrát denně vylije a vypláchne vodou. Doba, po kterou si kalíšek můžete nechat zavedený, se liší podle síly menstruace. Pokud není voda k dispozici, otře se papírem,“ vysvětlila mi Adéla Chadimová a upozorňovala: „Pohárek lze zavádět až po prvním pohlavním styku (kvůli průchodnosti). U většiny pohárků existují v zásadě dvě velikosti: menší pro ženy cca do 30 let věku a pro ty, které rodily císařským řezem, a větší pro ženy nad 30 let a po porodu.“

Plusy: Máte ho nejméně na deset let. Takže se vám původní investice vrátí, pokud ho tedy budete používat.

Krev není jako u tampónů nasávána, ale volně stéká do pohárku, tím se výrazně snižuje riziko vzniku toxického šokového syndromu. 

Když se s ním naučíte, je opravdu hodně pohodlný.

Mínusy: Není nejlevnější, ale záleží, jakou značku zvolíte. Dá se sehnat asi od 300 Kč. 

Dopředu nezjistíte, jestli vám vyhovuje, nebo ne. Nikdo vám jej na vyzkoušení nepůjčí.

Musíte ho správně zavést, jinak může protékat, tlačit nebo obojí. I když ho používám více než rok, stále se mi občas stane, že ho zavedu špatně.

 

Látkové vložky musíte dobře vybrat

Když jsem o nich slyšela poprvé, vytřeštila jsem oči, vzpomněla si na babičku a byla si jistá, že tohle tedy nikdy. Ale… nikdy nemáme říkat nikdy a odsuzovat něco, co jsme sami nevyzkoušeli. Po porodu jsem se cítila špatně s kalíškem i běžnými vložkami. Došlo na ty látkové.

Látkové vložky neobsahují žádnou chemii. „Jsou zcela prodyšné a přirozeně savé. Dají se používat opakovaně. Některé typy vložek mají nepropustnou, avšak prodyšnou vrstvu z polyuretanového zátěru, což je materiál používaný na kvalitních outdoorových oděvech,“ popsala mi Adéla Chadimová z Poradny Rosa a její kolegyně Věra Soukupová doplňuje: „Doporučovala bych volit opravdu přírodní materiály - nikoli semiš či fleece. Bio froté nebo obyčejná bavlna jsou více savé.

Plusy: Ženy si mohou vybírat z rozličných vzorů, barev, materiálů (včetně např. bambusu, který má antibakteriální účinky) i tvarů. 

Když si vyberete správně, je to velice pohodlné. 

Můžete si koupit i jednu na vyzkoušení.

Mínusy: Látkové vložky podle mě vyžadují práci navíc. Po použití se skladují buď tzv. nasucho jen předeprané jádrovým či žlučovým mýdlem, nebo ve vodě, a po cyklu se vyperou najednou na 40 °C, eventuálně na 60 °C. Na druhou stranu Věra Soukupová nesouhlasí: „Podle mého názoru práci navíc nevyžadují. Přetřu je žlučovým mýdlem, odmočí se samy, vypere je pračka, já jen věším.“

Když zvolíte špatný typ vložky, padá, otáčí se, je těžká. Nedá se poradit, co bude vyhovovat přímo vám. Musí se to vyzkoušet.

U mořské houby nesmíte dát na první dojem

Tampony z mořské houby jsou zcela přírodní. Používají se jako běžné tampony, které absorbují krev, ale rozhodně tak nevypadají. Připomínají spíš houbu na mytí v béžové barvě. Suché jsou tvrdé. Na první pohled naprosto nepoužitelné. Nejprve je musíte namočit. Během cyklu se pouze proplachují a na začátku a konci cyklu se sterilizují. Jeden tampon vydrží až šest měsíců. 

Plusy: Cena se pohybuje kolem 100 Kč, takže se dá koupit na zkoušku. 

Je přírodní a obsahuje látky, které příznivě působí na poševní sliznice.

Dá se zastřihnout podle vašich potřeb. 

Mínusy: I o houbu se musíte starat – proplachovat a sterilizovat.

První dojem není zrovna nejlepší. Musíte mít odvahu a chuť zkoušet nové věci. Konzervativním ženám bych je nedoporučila. Ale pokud jste dočetly až sem, konzervativní asi stejně nebudete.

 

Tip pro všechny

Ať už používáte během menstruace cokoli, můžete si své dny zpříjemnit alespoň speciální kapsičkou na dámské hygienické potřeby. Šijí je skoro všichni výrobci látkových vložek.

Foto zdroj: profimedia.cz, Ella's house, Mamaja group, Kalíšek.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
16. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
16. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
15. 10. 2014 pepina . (reakcí: 1)
15. 10. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

29. 03. 2017 Horoskop Býk

Vyřešit osobní problémy by mělo být u tebe na prvním místě. Zapomeň chvilku na práci, na kamarádky a udělej vstřícný ... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist