Femina.cz » Magazín » Wellness » Nejlepší společník pro dlouhé zimní večery? Horká čokoláda

Nejlepší společník pro dlouhé zimní večery? Horká čokoláda

Nejlepší společník pro dlouhé zimní večery? Horká čokoláda

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 14. 12. 2015

Znáš lepší způsob, jak se zahřát v zimě než lahodnou a hříšně dobrou horkou čokoládou? My tedy rozhodně ne. A proto si ji dopřáváme rádi a často. Tys ještě jejímu kouzlu nepodlehla? Možná je nejvyšší čas. A my pro tebe máme nejen plno zajímavých informací o této lahůdce, ale i postup krok za krokem, jak si ji připravit doma.

Přitekla k nám z Mexika

Ačkoliv v tabulkové podobě ji dnes známe nejčastěji, čokoláda sama byla nejprve tekutá. Pro Aztéky byla posvátným nápojem, pro španělskou šlechtu 17. století vybranou pochoutkou a naštěstí pro nás se vyvinula od hořké tekutiny zahuštěné kukuřičným škrobem v našlehanou specialitu dochucenou mlékem a cukrem. Do tuhé podoby se čokoládu podařilo přivést v polovině 19. století oddělením kakaového másla od kakaového prášku. Ale jak ji dnes dostat z tuhého stavu zpět do tekutého? 

V plastovém kelímku z automatu

O popularitě horké čokolády svědčí už to, že ji seženeš v každém nápojovém automatu na běžném českém nádraží. Když potřebuješ rychle zahřát na těle nebo na duši, postačí i tato instantní směs prášku a vody. Podobně, takzvaně z pytlíku, si ji můžeš připravit i doma. Mix kakaového či čokoládového prášku, cukru a vody je rychlým a jednoduchým způsobem přípravy. Kvalita instantních čokolád je ale proměnlivá a velice záleží na složení a původu kakaové ingredience. Ta kvalitní by měla obsahovat vysoký podíl kakaa, například okolo 58 %, dále kakaové máslo a rozhodně ne více cukru než kakaa. 

Ta pravá horká čokoláda

Pokud si ale chceš skutečně pochutnat, vyzkoušej takovou, která je připravena z kousků čokolády rozpuštěných v mléce nebo smetaně. Zárukou kvality bývají domácí čokoládovny, kde se šálkem omračující vůně kouzlí i s dalšími příchutěmi, případně je zdobí šlehačkou. Základní trik, jak poznat kvalitní čokoládu, je poněkud ošemetný - potom, co ji necháš vystydnout, by měla ztuhnout podobně jako čokoládová poleva. Stěny hrnečku zůstanou usazené. Naopak u těch méně kvalitních se nic takového nestane a nápoj na bázi čokoládových nápojů zůstane tekutý. Abys nemusela obětovat objednaný nápoj, zkus si přípravu nejprve doma - poctivou čokoládu pak poznáš snadno po chuti nebo jediným pohledem.

Prášek, pecičky nebo nalámat?

V základu existují dva postupy, oba přísahající na zaručenou originalitu. V první verzi zahřeješ v kastrůlku ve vodní lázni nejprve čokoládu a k ní postupně přiléváš mléko podle toho, jak hustou čokoládu si představuješ. Druhá varianta spočívá v rozehřátí mléka či smetany, do kterého následně přidáš čokoládu a mícháš až do rozpuštění. Do horkého mléka můžeš přidat lžičku škrobu, chceš-li si pojistit, že bude skutečně hustá. Poctivějším a uznejme také chutnějším způsobem kontroly nad hustotou je množství čokolády. Čím více jí přidáš, tím hustší a krémovější nápoj získáš. Jedním z "tajných" triků k zahuštění je také přimíchání vejce. A pokud si naopak chceš zajistit dietnější pokrm, namísto mléka použij horkou vodu.

Ať už se ti osvědčí spíše postup začínající od čokolády nebo od mléka, práci ti usnadní a čas urychlí, pokud použiješ čokoládové pecky určené k rozpouštění namísto nalámané čokolády. Čokoládu na vaření si nechej na polevy vánočního cukroví a raději sáhni po čokoládových peckách, my máme vyzkoušené třeba ty z čokoládovny Carla, která se specializuje na kvalitní čokoládu a polevy a navíc jde o českého výrobce. Výhodou čokoládových pecek je to, že záměrně obsahují větší množství kakaového másla a tak k nim nemusíš přidávat žádné další tuky. Což je mimochodem základní chyba ustáleného postupu výroby horké čokolády. 

Jak se vyhnout hrudkám

Může stát, že ti namísto krémového, sametového a jen zhusta tekoucího nápoje vznikne hrudkovitá směsice. Příčinou je zpravidla základní surovina - obyčejné tabulkové čokolády mohou obsahovat různé příměsi jako ztužené tuky nebo škrob. Čokoláda, kterou budeš rozpouštět, by měla mít ideálně mezi 55 a 75 % kakaa. Pokud nemáš jinou než tabulkovou čokoládu, zkus ji předem alespoň najemno nastrouhat. Plamen také nenechávej zapnutý na příliš vysoký stupeň - ohřívej na střední plamen do 60 stupňů, potom už se může čokoláda začít přichytávat. A nezapomeň bez ustání míchat. Profesionálové a kvalitně vybavené kavárny horkou čokoládu vyrábí na přístrojích, které ji ohřívají i promíchávají zároveň.

Čokoláda je jediná jedlá "látka", která se rozpouští při 33,8 °C - těsně pod běžnou tělesnou teplotou - takže když ji položíš na jazyk, začne se pod vlivem lidského tepla sama rozpouštět. Potěšení skýtá i čokoláda tabulková, když tě ale začne ovládat zimní chlad a splín, je čas na hrnek horké čokolády. A pokud ti snad její samotná chuť nestačí, okořeň ji skořicí, chilli, mátou nebo zázvorem. 

A co ty a horká čokoláda? Taky ji miluješ jako my? Pak si ji určitě zkus připravit a nech se inspirovat naší fotogalerií, kde najdeš super nápady na její servírování. 

Foto: Shutterstock.com, pinterst.com, zdroj text: www.carlachocolate.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
14. 12. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
14. 12. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

16. 01. 2017 Horoskop Rak

Celý den bude probíhat v duchu pohody a harmonie. Budeš se potkávat s lidmi, které jsi neviděla celou věčnost a tak s... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist