Femina.cz » Magazín » Wellness » Nejdivnější terapie, které tě mají dostat z depresí (pokud se z nich nezblázníš)

Nejdivnější terapie, které tě mají dostat z depresí (pokud se z nich nezblázníš)

Nejdivnější terapie, které tě mají dostat z depresí (pokud se z nich nezblázníš)

Magazín: Wellness | autor: Jana Truksová | vydáno 20. 07. 2015

Psychické problémy se staly neodmyslitelnou součástí našich životů: depresemi trpí podle odhadů až 30% lidí. Polykání antidepresiv je dnes stejně samozřejmé jako jogurt k snídani. Často ale lépe než medikamenty pomáhají různé terapie. Někdy fakt divné terapie...

Nejznámější je asi psychoanalýza, při které se člověk pod vedením psychoterapeuta snaží své problémy verbalizovat a díky tomu pochopit a ovládnout je. Existuje ale terapie, které jsou přinejmenším diskutabilní. Přinášíme ty nejzajímavější z divných.

Terapie sexuálním náhradníkem

V USA momentálně velký hit, zvláště v liberální Kalifornii. Sexuální terapeut by měl ženy a muže naučit vážit si svého těla, poznat ho nebo zvedat jim sebevědomí, či zlepšovat komunikaci nejen při sexu. Jeho služeb mohou využít lidé po těžkých traumatech spojených se sexem, jako je například znásilnění nebo sexuální zneužívání. Vyhledávají ho také ti, kteří se sexu bojí či stydí, trpí při něm bolestmi, neumí si ho užít a orgasmus je pro ně nedostižný prožitek.

Služby sexuálního náhradníka jsou rozličné, třeba zbavují postarší pacientky a pacienty panenství či panictví, ženám pomáhají od vaginismu, naučí je prožít orgasmus.  Výuka sexuálním náhradníkem zahrnuje doteky, objímání, ale i soulož. Chtěli byste takovou práci?

Terapie nahotou

Tato forma je už poněkud zapomenutá, svůj vrchol popularity zažívala koncem 60. let. Jejím zakladatelem byl nekonvenční psycholog Paul Bindrim, který věřil, že nahotou lidé ze sebe setřesou sociální očekávání vytvořené oblečením a odhalí tak skutečnou osobnost a emoce. Během skupinových sezení terapeut nakázal všem shodit košile a kravaty, aby přítomní mohli lépe prozkoumat potlačované myšlenky, léčili své manželské problémy či dosáhli stavů euforie. Jak liberální prostředí po skončení éry hippie sláblo, upadala i popularita nahých terapií.

Ekoterapie – léčba přírodou

Představ si, jakých znalostí a trpělivosti je zapotřebí k tomu, aby z malého semínka vyrostl velký strom. Terapeuti praktikující tuto terapii ve své práci kombinují lásku k přírodě s odbornými znalostmi psychologie a využívají rostliny k vyjádření různých příkladů a dovedností. Tato terapie se uplatňuje ve věznicích, nemocnicích či pečovatelských domech a je vhodná pro lidi s mentálním či zdravotním postižením. Vychází z toho, že lidstvo odjakživa žilo v těsném sepětí s přírodou, ale v posledních desetiletích se od ní odvrací, nezná ani její  přirozený koloběh zrození – růst – zánik.

Skupiny pečují o zahrady, zakládají záhony ale třeba i vyrábějí budky pro ptáky a při tom diskutují o problémech. Terapeuti se jim snaží vštípit základy důvěry a týmové práce. Pomáhají pochopit vlastní potřeby, lépe se vyrovnat se životem, ale třeba i s úmrtím v rodině. Jasně zelená barva rostlin má zase zklidňující účinky, oživuje oči, pomáhá při únavě.

Terapie maňáskem

Draci, prasata či štěňata pomůžou naučit vypořádat se s dominantním šéfem, nepříjemným sousedem nebo protivným děckem. Loutky či maňásci pomáhají pacientům navodit pocit bezpečí s neživým konverzačním partnerem, nemocní pak mohou lépe vyjádřit své skryté emoce či otevřít obtížná témata.

Například při tréninku asertivity se použije loutka nebezpečného tygra a pacient se s pocitem, že se nemá čeho bát, lépe vžije do role a zahodí stud či strach. Je to oblíbená metoda při práci s dětmi, zvláště pak s mentálně postiženými jedinci, pomáhá rozvíjet kreativní myšlení.

Terapie tmou

Je vhodná pouze pro lidi, kteří netrpí žádnou duševní poruchou. Před jejím započetím se obvykle podepisuje prohlášení o naprostém psychickém zdraví. Není divu, on týdenní pobyt v naprosté tmě, bez mobilu a počítače, pouze sama se sebou, přičemž jediným kontaktem je člověk přinášející ti jídlo, není žádná sranda.

Ze zdravotního hlediska pobyt ve tmě pomáhá jako prevence stavu vyhoření a stresu. Terapie vychází z toho, že pouze za naprosté tmy se vytváří hormon melatonin, který působí proti nádorovému bujení a zpomaluje proces stárnutí. Pobyt ve tmě dále působí blahodárně na kardiovaskulární, imunitní i endokrinní systém.

Hypnoterapie

Hypnoterapie je léčebná metoda vhodná pro uklidnění a odstranění duševních i tělesných potíží. Provádí se ve stavu změněného vědomí způsobeném buď terapeutem, nebo drogami, dostat se do něho lze i holotropním vnímáním.

Hypnoterapií lze efektivně pracovat s problémy neurotického charakteru (zvýšená úzkostnost, nervozita, tréma, fóbie, snížené sebevědomí atd.), poruchami spánku, psychosomatickými potížemi, lze ji využít v procesu léčby závislostí na podporu odvykání návykovým látkám. Ovšem, jaké jsou úspěchy odvykání od drog drogami nám není moc jasné. 

A tady máš jednu bonusovou terapii. Terapii ručníkem. :-)

Tak co říkáš, jakou terapii by sis vybrala, kdybys musela? Napiš nám do diskuze!

Foto zdroj: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
21. 07. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
20. 07. 2015 jana22 Terapie tmou (reakcí: 0)
20. 07. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
20. 07. 2015 lidka2 . (reakcí: 0)
20. 07. 2015 glady ... (reakcí: 0)
20. 07. 2015 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

22. 02. 2017 Horoskop Panna

Zanedbávala jsi nejen rodinu, ale také sama sebe. Pro hromadu pracovních povinností nemáš čas na nic. Zpomal, ať nezt... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist