Femina.cz » Magazín » Wellness » Nehty jsou zrcadlem zdraví - jak v nich číst?

Nehty jsou zrcadlem zdraví - jak v nich číst?

Nehty jsou zrcadlem zdraví - jak v nich číst?

Magazín: Wellness | autor: Grei | vydáno 27. 05. 2011

Když jsem chodila na gymnázium, jednou mi kamarád koukl na nehty a řekl mi, jaké nemoci mě sužují. Nijak jsem tomu nepřikládala důraz a moc jej neposlouchala. Nyní mě ale trápí můj zdravotní stav a nehty opravdu odráží moje neduhy. Proto jsem se o nehty a o to, co vypovídají o tělesné stránce, začala více zajímat.

Něco málo o nehtu: nehty vyrůstají z lůžka, které se nachází pod základnou nehtu. Kousek živého nehtu, který je někdy vidět, se nazývá půlměsíc. Kůžička chrání základnu i strany nehtového plátu a utěsňuje lůžko před bakteriemi.

V průměru vyroste nehet za jeden měsíc o 4 mm. Existují však individuální rozdíly a také nehty mladých lidí rostou rychleji, než je tomu u starších. Růst nehtu je též stimulován během těhotenství a v jarních a letních měsících.

Nemoc či stres mohou zpomalit nebo dokonce zastavit jejich růst. Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit i na nehtech, které se lámou, zvrásní, objeví se na nich bílé skvrnky nebo rýhy. Tvar, rýhy, skvrny, lámavost, barva nehtů - to vše může vypovídat o naší celkové kondici a zdraví.

Návod na "čtení" z nehtů

Podélné linie na nehtech poukazují na špatné vstřebávání živin v trávicím traktu.
Příčné rýhy bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění.
Pokud je povrch nehtu zbrázděn rýhami a prohlubněmi, může jít o jeden z časných příznaků lupenky nebo zánětlivé artritidy. Časté jsou v tomto případě i barevné skvrny na nehtech. Navíc lupenka v celých deseti procentech případů začíná právě na nehtech.

Nápadně vypouklé, baňaté nehty připomínající paličky na buben se dávají do souvislosti s oslabenými plícemi a srdcem.
Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, je v těle nedostatek železa.

Velmi zakulacené a zakřivené konce nehtů a hnědnutí nehtů značí nedostatek vitaminu B12.

Bledé nehty jsou projevem chudokrevnosti. Velmi bledé, jakoby bezbarvé nehty jsou někdy spojené se stárnutím. Pokud máte ale do důchodu daleko, může jít i o příznak anémie, městnavé srdeční selhání, onemocnění jater nebo podvýživu.

Pokud jsou vaše nehty téměř bílé s tmavšími okraji, může se jednat o příznak jaterního onemocnění (typicky například hepatitidy). To samé platí i pro nehty, kde bílé zbarvení přechází ve žlutavý odstín.

Přílišná červeň nehtů ukazuje na přebytek červených krvinek.

Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Postupem času, jak se plíseň zhoršuje, může se nehet lámat, třepit, nebo dokonce i slézt. Ve výjimečných případech může žlutá barva nehtů souviset s vážnějšími chorobami, jako je porucha štítné žlázy, onemocnění plic, diabetes, nebo lupenka, při oslabení jater či žloutence.

Nehty, na kterých se objevuje namodralý nádech, mohou signalizovat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku. Může se tak projevovat plicní infekce. Velmi jemný namodralý nádech nehtů je zase typický pro některá stádia cukrovky. Modré nehty mají také lidé s nemocným srdcem.

Bílé skvrny na prsteníčku znamenají ukládání vápníku v ledvinách, na prostředníčku nevstřebaný vápník ve střevech a na ukazováčku vápníková ložiska v plicích.

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy. Pokud je však tento nepříjemný příznak v kombinaci se žlutavým odstínem nehtu, na vině je nejspíš plísňová infekce.

Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže.

Každý prst na ruce odpovídá určitému orgánu v těle:
•    Palec - mozku a lebce
•    Ukazováček - plícím
•    Prostředníček - tenkému střevu
•    Prsteníček - ledvinám
•    Malíček - srdci

Při zvýšené lomivosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování. Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutné použít pryžových nebo tekutých rukavic. Tekuté rukavice představuje pěna, která se aplikuje na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí tak 3-4 hodiny.

A mně se ještě moc osvědčil kokosový olej. Krásně promastí ruce i nehty a úžasně voní!

Další články z rubriky

Komentáře (42)

Datum Autor Nadpis
08. 10. 2014 Karla Nehty (reakcí: 0)
03. 09. 2014 iva.cerna@seznam.cz Ivana (reakcí: 0)
20. 06. 2014 nehty aneta (reakcí: 0)
02. 04. 2014 nehty julka (reakcí: 2)
17. 03. 2014 leona donna (reakcí: 0)
17. 03. 2014 nehty andrea (reakcí: 1)
03. 03. 2014 lucka donnanails (reakcí: 0)
03. 01. 2014 dona nails Ilča (reakcí: 0)
04. 11. 2013 nehty Jitka (reakcí: 0)
04. 10. 2013 Klára vitamíny na nehty (reakcí: 0)
14. 03. 2013 Marcela nehty (reakcí: 0)
12. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 1)
05. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 1)
28. 07. 2011 elinka0101 Nehty (reakcí: 0)
10. 07. 2011 evik56 nehty (reakcí: 0)
07. 07. 2011 Verca27 Něco bude pravda (reakcí: 0)
07. 07. 2011 amnoroc nehty (reakcí: 1)
06. 07. 2011 lienkaxy nechty (reakcí: 0)
01. 07. 2011 andrejkac hm (reakcí: 0)
30. 06. 2011 zelinka1 nechty (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

29. 03. 2017 Horoskop Štír

Už dlouho se snažíš uskutečnit svůj velký sen a stále se ti nedaří? Pak dnes máš velkou šanci uspět. Měla by k tobě p... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist