Femina.cz » Magazín » Wellness » Nechodíš na gynekologické prohlídky? Riskuješ! Tady máš 6 důvodů, proč tam jít

Nechodíš na gynekologické prohlídky? Riskuješ! Tady máš 6 důvodů, proč tam jít

Nechodíš na gynekologické prohlídky? Riskuješ! Tady máš 6 důvodů, proč tam jít

Magazín: Wellness | autor: Alžběta Bublanová | vydáno 22. 01. 2016

Taky nemáš ráda návštěvy u gynekologa? Snažíš se je odkládat, jak jen to jde, anebo je rovnou odpískáš a prostě tam nejdeš? Takovou chybu už ale nikdy nedělej. I když ti vyšetření nemusí být příjemné, následky jeho zanedbání jsou stokrát horší. Nechceme tě strašit, ale tady je 6 důvodů, kdy bys měla k ženskému lékaři vyrazit.

Důvod č. 1: Preventivní prohlídka - může ti zachránit život

Alespoň jednou za rok za gynekologem zajdi kvůli preventivní prohlídce. Lékař ti udělá cytologické vyšetření a vyloučí tak rakovinu děložního čípku, na kterou u nás ročně umírá čtyři sta žen. Doktoři se ale shodují, že pokud by se nemoc odhalila včas, taková alarmující čísla by vůbec nemusela být. Další vyšetření by se mělo týkat i tvaru a změn na děloze, vejcovodech a vaječnících. Důležitá je i kontrola prsou. Rozpoznej problém dřív, než bude pozdě!

Důvod č. 2: Výtoky, svědění, pálení

Typické ženské problémy zná snad každá žena. Ať už trpíš mykózou nebo jiným druhem výtoku, pomoc je velmi snadná. Stačí několik čípků a nepříjemnost je pryč. Jasně, pokud máš tyto problémy opakovaně, asi víš, co na ně zabírá a umíš si léky koupit sama. Jen buď obezřetná v případě, že se nemoc neléčí nebo jsi zaznamenala jiné projevy výtoku. Většinou se jedná o kvasinky, a ty hravě vyléčíš, ale vyloučit jiné onemocnění by měl lékař. A rozhodně si nezahrávej s myšlenkou, že to samo odejde. Zaděláváš si tak na chronické problémy, které se léčí podstatně hůře. 

Důvod č. 3: Pro antikoncepci

Pokud ses rozhodla si nechat předepsat hormonální antikoncepci, stejně ti nic jiného nezbyde, než gynekologa navštívit, protože bez receptu ti ji v žádné lékárně neprodají. Nekývni ale na první nabídku. Zvaž více variant. Možností, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, je více. Tělíska, pesary, kondomy. V první řadě jde o tvoje zdraví. Některá antikoncepce je vhodná pro ženy po porodu, jiná pro ženy, které ještě děti nemají. I když je fajn si užívat nezávazně sexu, cpeš do sebe hormony. Nebylo by lepší, pokud nemáš vážnou známost, používat kondomy? Ochráníš se i před pohlavními nemocemi.

Důvod č. 4: Nechtěný dáreček po milostné noci

Pokud po noci plné vášně s neznámým krasavcem máš jakékoliv problémy, nestyď se a utíkej za svým gynekologem. Nesnaž se mu nalhávat, že máš stálého přítele a vyjdi s pravdou ven. Určitě tě neodsoudí, bude spíše rád, že mu usnadníš lépe určit diagnózu. Nechráněným stykem riskuješ kapavku, syfilis, chlamydie i mnohem horší choroby, takže příště si dej raději pozor a hlavně použij ochranu. 

Důvod č. 5: Jsi v tom. Anebo chceš být v tom

Udělala sis těhotenský test a vyšel pozitivně? Vynechaly ti měsíčky? To jsou pádné důvody, proč jít k doktorovi. Jedině ten ti totiž může tvé spekulace potvrdit a říct, v kolikátém týdnu přesně jsi. Gynekolog ti také pomůže s tím, pokud se snažíš se svým mužem otěhotnět a těhotenské bříško pořád nikde. V dnešní době odbornou pomoc při početí vyhledá snad každý druhý pár. Tvůj doktor ti poradí, jak máš přesně postupovat, kam jít na vyšetření, a kde se specializují na asistovanou reprodukci.

Důvod č. 6: Bolest v podbřišku

Rozhodně si nezahrávej s žádnou bolestí v podbřišku. Může jít o banální problém, ale i o závažnou věc. Takže s návštěvou neváhej. Lékařskou pomoc musíš vyhledat zejména v případě, pokud krvácíš mimo cyklus. V takovém případě jdi raději rovnou na pohotovost.

Co na to čtenářky?

Já se svou gynekoložkou problém nemám. Vyšetření mě snad ani nikdy nebolelo. Podle mě je to tím, že je žena. Kamarádky, co mají za gynekologa chlapa, říkaly, že jsou občas neurvalí. Jen žena může ženě porozumět,“ vysvětlila čtenářka Lenka (32 let).

"Tak to si dovolím oponovat," nesouhlasí Alice (28 let). "Já mám od začátku muže gynekologa a jsem maximálně spokojená. Vyšetření mě nebolí, je velmi citlivý a empatický k jakémukoliv mému problému. Odrodil obě mé děti. Jednou jsem musela místo k němu k lékařce, která ho zastupovala a byla necitlivá a protivná. Já bych svého gynekologa neměnila."

„Mně je to jedno - muž nebo žena. Chodím nerada k jakémukoli doktorovi, nejvíce ke gynekologovi. Vadí mi prostě všechno. Že se musím svléknout, že na mě sahá někdo cizí a že se musím o svém intimním životě bavit s cizím člověkem. Škoda, že neexistují nějaké stroje, které by ženu vyšetřily a odhalily příčinu potíží. Ale to je utopie. Vyzkoušela jsem řadu gynekologů i gynekoložek, ale nikde jsem spokojená nebyla, “ Simona (26 let) na dobrého gynekologa štěstí zatím neměla.

A co ty? Jaké máš zkušenosti s gynekologem? Nebo ti spíše vyhovuje doktorka? A chodíš pravidelně na kontroly nebo doufáš, že ti prostě nic není? 

Foto: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
15. 06. 2016 Iveta Dva různí gynekologové (reakcí: 0)
30. 01. 2016 lavazza2 Gynekolog (reakcí: 0)
24. 01. 2016 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
23. 01. 2016 aknela11 já i dcera (reakcí: 0)
23. 01. 2016 pepina . (reakcí: 0)
22. 01. 2016 Renca88 ... (reakcí: 0)
22. 01. 2016 prastenec Pravidelně, ale nerada (reakcí: 0)
22. 01. 2016 nerien ... (reakcí: 0)
22. 01. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

20. 02. 2017 Horoskop Ryby

Máš pocit, že šéf zrovna není tvůj fanoušek a možná si na tebe i trošku zasednul? Zkus zapřemýšlet, jak moc aktivní v... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist