Femina.cz » Magazín » Wellness » Nečekaná hrozba. Únava může i zabíjet?!

Nečekaná hrozba. Únava může i zabíjet?!

Nečekaná hrozba. Únava může i zabíjet?!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 02. 08. 2013

Modlíte se, aby hodiny konečně odbily konec pracovní doby? Cítíte únavu, i když k ní vlastně není důvod? Pokud vás k tomu trápí i slabost a hořečnaté stavy, je klidně možné, že čelíte nepříteli, zvanému chronický únavový syndrom. Lze boj s ním vyhrát?

Chronickým únavovým syndromem (ÚS) trpí hlavně ženy ve věku 25 až 45 let. Alespoň to tvrdí vědci z Amerického centra pro sledování nemocnosti. A třeba v Kanadě se s tímto onemocněním únavového typu, které bylo vyloženě za nemoc označeno v roce 1988, potýká údajně přes 341 000 lidí. Nikdo ale přesná čísla nezná. Proč? Je těžké rozeznat únavu jakožto důsledek stresu nebo vyčerpání od onemocnění. Své o tom ví osmadvacetiletá manažerka Jitka, na jejímž případě je jasněji vidět, kde je ona pomyslná hranice dělící „běžnou“ každodenní únavu od něčeho vážnějšího.

Nemohla jsem dojít ani na metro
„Najednou jsem přestala zvládat úplně běžné věci, jako vstát a jít do práce. Hodinku po tom, co jsem se vzbudila, bych zase mohla jít spát. Neměla jsem sílu nic dělat. Jen ležet," vypráví smutně Jitka. Postupně se sice její stav zlepšil, ale i tak ale byla schopná fungovat jen pár hodin denně. Pak si musela odpočinout. „Stavy vyčerpání se u mě dostavovaly i při změně počasí a tlaku, během bouřky nebo při dešti. Stačilo se o trochu méně vyspat, nebo naopak zintenzivnit práci či jakoukoli jinou aktivitu, a už jsem doslova padala únavou a nebyla schopná dojít ani na stanici metra. Život jsem měla naruby. Nemohla jsem cvičit, chodit do práce, nakoupit. Prostě nic. V jednu chvíli jsem měla strach, abych dokonce neusnula za volantem. Teď už je to lepší, docela zvládám denní povinnosti a denně docházím do práce, i když jen na pár hodin,“ vypráví Jitka, která soudí, že nejvíc jí pomohly medikamenty na posílení imunity a vitaminy. V čem byl ale konkrétně u ní „zakopaný pes“, neví.

Celebrity pod lupou aneb Co všechno schová photoshop?

Celebrity pod lupou aneb Co všechno schová photoshop?

Také si občas nad nějakým bulvárním nebo módním plátkem povzdychnete, jak se ty celebrity mají, ž...

Všechno začíná v hlavě?
Jedni odborníci říkají, že příčinou může být virová infekce nebo neustálý tlak a stres. Druzí si stojí za verzí, že na vině je dlouhodobé namáhání imunitního systému nebo nějaké trauma, které ohrožuje psychický stav. Variant je každopádně víc. „Únavový syndrom spouští řada podnětů, jedním z nich je trvalá infekce virem EBV,“ vysvětluje RNDr. Milan Paulík, CSc, vedoucí imunologické laboratoře Fakultní Thomayerovy nemocnice. Obecně se ale říká, že ÚS není jen problémem těla, ale hlavně duše.

Rozdíl mezi typickou, „běžnou“ únavou a chronickým únavovým syndromem je zpravidla v těchto příznacích:

 • bolesti hlavy
 • bolesti svalů
 • napětí a bolest v kloubech
 • pocit vyčerpání i po spánku
 • potíže se soustředěním a pamětí
 • citlivost uzlin v tříslech, na krku a v podpaží
 • bolest v krku jako při výskytu chřipky nebo angíny
 • celková únava trvající nejméně 6 měsíců.

Jsou vám nějaké z vyjmenovaných zdravotních neduh povědomé? Hodnotíte svůj život za poslední půlrok jako malátný? Pak se vypravte k odborníkům.

První krok? Praktický lékař!
I když je v případě podezření na CHÚS nutné navštívit svého praktického lékaře, který předepíše žádanku do některého z imunologických center, kde vás podrobí zkoumání, lze si od únavy všeobecně (nouzově) vypomoci i doma. Minimálně docílíte toho, že se budete cítit o něco lépe a snáze zvládnete denní povinnosti.

Copy jsou znovu IN! Jak je nosit?

Copy jsou znovu IN! Jak je nosit?

Už vás nebaví chodit s rozpuštěnými vlasy? Chtěly byste svým dlouhým vlasům dopřát nějakou změnu?...

Co dělat?

 • Zapisujte - zbytečně se nestresujte tím, že najednou nevíte, pro co jdete do obchodu, nebo kam se položil ovladač. Noste u sebe blok a tužku a vše si zapisujte. Ty nejdůležitější poznámky umístěte na ledničku nebo do míst, která navštěvujete nejčastěji.
 • Mějte harmonogram - jestliže máte tu možnost komunikovat se svým zaměstnavatelem o vašem současném stavu, požádejte ho o volno den před a den po nějaké akci, která vás čeká (narozeniny člena rodiny, svatba, dlouhá cesta, výlet).
 • Usnadněte si domácí práce - ke všemu, co doma vykonáváte, přistupujte pohodlně. Pořiďte si stoličku k umývání nádobí, sprchování, líčení i žehlení. Nebudete se tak vyčerpávat.
 • Vytěžte ze spánku maximum - dvě hodiny před ulehnutím do postele nepijte alkohol a nekuřte. Obojí klidný spánek narušuje, protože povzbuzuje činnost mozku. Choďte spát ve stejnou dobu a vyhoďte z ložnice televizi i počítač. Ani jedno tam nepatří!

Každopádně není nic ztraceno, pokud vám nějaký z odborníků stanoví tuto diagnózu. „Když vyléčíte hlavu, vyléčíte i tělo,“ říká imunolog Paulík. Dalo by se tedy tvrdit, že s úsměvem a pozitivní myslí jde všechno lépe!

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
26. 03. 2014 Hanka Energie na celý den (reakcí: 0)
03. 11. 2013 Viva :) (reakcí: 0)
03. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
02. 08. 2013 viki11 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist