Femina.cz » Magazín » Wellness » Nalaď se na vlnu alfa a užij si dokonalou relaxaci. Naučíme tě to!

Nalaď se na vlnu alfa a užij si dokonalou relaxaci. Naučíme tě to!

Nalaď se na vlnu alfa a užij si dokonalou relaxaci. Naučíme tě to!

Magazín: Wellness | autor: Pavla Jelínková | vydáno 29. 06. 2016

Milovníci filozofie, obzvláště té východní, ji znají a využívají. Ale věděla jsi, že hladina alfa má značnou oblibu i u tvrdě pracujících manažerů i u žen na mateřské dovolené? A že je neuvěřitelně prospěšná pro tvé tělo? Víš vůbec, co je to za hladinu – ta alfa - a čím je tak zvláštní? Práskneme ti to na ni!

Hladina alfa není ničím novým. Dávno, pradávno ji lidé využívali úplně běžně, nebo přinejmenším mnohem častěji než dnes. A byli díky ní efektivnější ve všech svých činnostech a rozhodně neměli ve svém slovníku slovo nespavost. Uměli si ji navodit kdykoliv a kdekoliv a pobýt v ní. Byla přirozenou součástí jejich životů jako je pro tebe třeba dýchání. Tak proč hladinu alfa nevyužít i dnes?   

Hladina alfa má totiž nesporné přednosti. Díky ní můžeš ty a tvé tělo začít fungovat naplno - méně zapomínat, lépe se soustředit, zvládat činnosti jednodušeji a rychleji bez zbytečného stresu. Navodí ti do duše a těla nevýslovný klid a pohodu. A naučí tě odpočinout si. Asi stejně jako jiní na to často zapomínáš a to je špatně nejen pro tvoje tělo, ale také pro tvou mysl.

Alfa – beta - gama – delta 

Algfa – beta - gama – delta, ne, to není rozpočítávačka. Ve skutečnosti jsou to frekvence, v nichž určitým způsobem pracuje náš mozek. Prožíváš je nevědomky během celého dne, i ve spánku. A tahle dáma s písmenkem „A“ na začátku je hladinou zklidnění, uvolnění, relaxu i jakýmsi returnem k sobě. Prožíváš ji každodenně, aniž o tom víš – předtím než usneš a těsně po probuzení. 

V hladině alfa funguješ jakoby mimoděk. Ponoříš se do sebe, třeba tě pohltí děj knížky, co čteš, nebo rytmus muziky. Dalo by se to nazvat také filozoficky – tady a teď. Vyjádřeno jedním slovem – pohoda. A jaké jsou další hladiny? 

Beta je normální

Ano, v hladině beta vlastně jsi pořád – snídáš, komunikuješ s lidmi, vyřizuješ co je potřeba, řídíš auto, diskutuješ na poradě a řešíš denodenní situace. Zkrátka úplně normální stav, v němž denně strávíš více než třičtvrtiny dne.   

Gama jsou nervy

V hladině gama prožíváš nervy a stres. Je průvodcem všech situací, kdy je ti těžko, máš nervy, nebo strach a úzkost. Gama je prostě protivná hladina plná negace a napětí. Jsi v ní nechtíc a stále pod tlakem okolností a svých negativních představ a myšlenek. Často v ní uděláš něco, čeho později lituješ. To ti je asi povědomé, nebo ne? :-) 

Delta jako stopka

Do toho stavu se dostaneš třeba při bezvědomí nebo narkóze, nebo při velmi hlubokém spánku. Jde o jakýsi stav nehnutelnosti, stop stav, dalo by se říci. Nevnímáš, jsi uvnitřněná, hluboko v sobě, statická a v jednom místě. 

Théta coby hluboké snění

Přechod z delty do théty je přímá linka do hlubokého spánku a snění. Tam míří mimo jiné i lidé, kteří praktikují meditaci a jsou navyklí hluboce se koncentrovat. Je to takové malé umění. Umíš ho i ty?   

Alfo, ke mě!

Proč do alfy ano a ráda? Zkrátka a jednoduše proto, že je to něco, co tě zklidní (i bez pilulek, alkoholu, nebo cigarety), pocítíš nádherný stav uvolnění duše i těla. Mimoto ti dokáže alfa pomoci s pamětí a soustředěním, takzvaně lepšího pamatováka ti dá coby dup. Alfa umí zregenerovat organismus – mozek, buňky, tělo a „nakopne tě“ šťastnými a pohodovými endorfiny do stavu klidu a vnitřní harmonie.

Dvacetiminutové navození hladiny alfa je jako hodina spánku. Je to páka k uzdravování těla i duše, psychiky i tělesných orgánů. Nauč se ji a budeš fit a v pohodě. Neuchopitelný krásný dárek, to je hladina alfa, když se ji naučíš využívat. A naučit se to není ani trošku těžké. 

Jak na to?

Volám alfa, alfa... To si můžeš říkat, když to zkoušíš, protože i víra v úspěch a snaha udělá své. Postačí se posadit, či si lehnout, zavřít oči a zhluboka dýchat. A vnímat jen nádechy a výdechy. Koncentrace na dech je podstatou věci a vydržíš-li, bude se tvůj dech stále prohlubovat a ty propadat hlouběji a hlouběji do sebe. Myšlenky necháš plynout a půjde ti to stále lépe a lépe. Až dosáhneš meze, kdy budeš uvnitř tak nějak ukotvená. Často ti podvědomí dá i odpovědi na tvé problémy, další řešení něčeho - situace, problému. Chce to však trpělivost a zkoušet to znovu a znovu. 

Hladina alfa je úžasným zůsobem relaxace, při které zapomeneš alespoň pro tu chvíli na všechny své starosti a problémy. Po jejím skončení pocítíš neuvěřitelný nával energie a chuti do života. Už jen kvůli tomu se vyplatí to vyzkoušet, co říkáš? Nebo to je něco, co jde úplně mimo tebe? Napiš nám do dikuze a zkus si malou meditaci třeba při téhle úžasné relaxační hudbě...

Foto: shuttesrstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
30. 06. 2016 goldie ... (reakcí: 0)
29. 06. 2016 milionarka zkusím (reakcí: 0)
29. 06. 2016 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist