Femina.cz » Magazín » Wellness » Mykóza – jak na ni?

Mykóza – jak na ni?

Mykóza – jak na ni?

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 03. 10. 2008

Pravda, nejúčinnější je prevence a pak léky od gynekologa nebo vaginální čípky či globule, ale i doma si v lehkých případech pálivého a svědivého výtoku můžeme pomoci samy.


Jídlo je základ

Častým spouštěčem mykózy může být nevhodný způsob stravy s velkým obsahem rafinovaných cukrů, bílé mouky, tuku a chemických látek v potravinách. V tuto chvíli bývají ve střevech velmi pomnoženy kvasinky, a to může být základnou pro budoucí šíření kvasinek do celého organismu.
Při léčbě mykózy tedy ze stravy vylučte sladkosti a bílou mouku.

Domácí léčba

Doma si můžeme pomoci konzumací jogurtů, protože laktobacily působí protiplísňově. Silný antimykotický účinek má lapacho čaj či řasa chlorela. Ideální je tedy zkombinovat pití čaje a užívání tabletek s řasou.

Profesionální sady k výplachům pochvy z lékárny jsou spíše vhodnou prevencí než léčebným prostředkem. Avšak počínající mykózu můžou vyléčit.

Stejně tak vaginální gely s obsahem čajovníkového oleje jsou určeny k léčbě lehčích zánětů. Alternativou jsou pak tampony nasáklé bílým neslazeným živým jogurtem.

Léčba

Léčí se vaginálními čípky či krémy, ty však likvidují pouze kvasinky na povrchu sliznice a v léčbě je tedy nutné pokračovat ještě dlouho po vymizení příznaků. Jinak dochází k recidivě.

Další možností je léčba tabletkami s obsahem flukonazolu (např. Diflucan, Mycomax), které vás zbaví akutních obtíží již po jediné dávce přípravku. Tato léčba je nejen příjemnější, ale také efektivnější, protože působí hlavně ve střevním traktu, tudíž její působení je komplexnější.

Kdy k lékaři:

- pokud onemocníte mykózou poprvé
- pokud nezabírá běžně dostupná léčba
- jste těhotná
- současně máte bolesti v podbřišku a horečku

Lékař zpravidla candidu ihned pozná, již podle typického vzhledu výtoku či pod mikroskopem. Pokud jí trpíte často či trvale, může udělat výtěr a poslat ho na kultivaci, odkud pak zjistí přesný druh plísně či záměnu s jiným bakteriálním poševním zánětem.

Při opakovaných zánětech je vhodné nechat si vyšetřit hladinu krevního cukru, protože cukrovka může být jednou z příčin opakovaných mykóz.

Prevence:
Jak předcházet mykózám je sice dostatečně známé, ale ne vždy se člověk může všem rizikovým faktorům vyhnout.

Přesto si je alespoň zopakujme:
- Noste bavlněné prádlo, syntetické materiály jsou vstupenkou k zapaření a mykóze.
- Nepoužívejte dráždivé přísady do koupelí
- Nepoužívejte poševní deodoranty a výplachy

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 09. 2011 heda a co Intisan? (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

22. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Zvláštní sen, který tě v noci proubudil, ti bude strašit v hlavě po celý den. A to tak, že se rozhodneš zajít do ezot... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist