Femina.cz » Magazín » Wellness » Míváš deprese, fobie a úzkosti? Neuvěříš, co za ně může!

Míváš deprese, fobie a úzkosti? Neuvěříš, co za ně může!

Míváš deprese, fobie a úzkosti? Neuvěříš, co za ně může!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 18. 08. 2016

Je zle! A to pro všechny vyznavače lenošení. Závěry nové studie ukazují, že za naše špatné duševní stavy a „depky“ si vlastně můžeme sami. Riziko jejich vzniku totiž roste v závislosti na čase, který prosedíme. Jestli je křeslo i tvůj nejlepší kámoš, jsi v ohrožení!

Zase leje jako z konve a člověk by ven ani psa nevyhnal. Zalezeš pod deku, hupsneš na pohovku, pustíš si romantický film, nebo jen tak brouzdáš po sociálních sítích. Najednou je večer a ty si uvědomíš, že jsi celý den strávila ve sladkém nicnedělání. Stává se ti to často? Odpočinek je sice potřeba, ale všeho moc škodí - a „gaučingu“ zvlášť! Z téhle záliby totiž nic dobrého nekouká.

Když se nepřítel tiše blíží

Deprese a úzkosti patří mezi potíže, které lidé často přecházejí s tím, že vlastně o nic nejde. Mnozí je nedokáží rozlišit od špatné nálady a navštíví odborníka jen v případě, že tento stav přetrvává podezřele dlouho. Jenže to už je za minutu dvanáct a léčba bývá mnohem náročnější!

Odhaduje se, že duševními chorobami trpí na světě 27 milionů jedinců. Ani u nás situace není nijak růžová, protože podle statistik je mezi místními přibližně 10 procent pacientů s touto diagnózou. Proč se to šíří jako lavina? Za vším nehledej ženu, ale jeden proklatý kus nábytku!

Nesedávej, panenko v koutě…

Nová studie prokázala, že nadměrné sezení způsobuje deprese, úzkosti a s tím spojené fobie. Ať už tedy v téhle poloze sleduješ televizní obrazovku, monitor počítače nebo šéfa v kanceláři během pracovního dne, s duševní pohodou se můžeš pomalu rozloučit.

„V naší moderní společnosti narůstají symptomy různých úzkostí, kterým předchází sedavý životní styl,“ vysvětluje hlavní autorka studie Megan Teychenne z Deakinovy univerzity v Austrálii. No jo, jenže na jak dlouho se tedy můžeme posadit, abychom byli z obliga?

120 minut, hazard jako blázen

Při shromažďování výsledků výše zmíněné studie vyšlo najevo, že téměř 40 procent studentů, kteří tráví více než dvě hodiny denně „trůněním“ u stolu, má znaky duševních chorob. Samozřejmě na rozdíl od těch, kteří touto činností tráví méně času. Jak to? Vědci si dlouho lámali hlavu a hledali odpověď přesně na tuhle otázku. Konečně přišli s očekávanou hypotézou. Hoříš zvědavostí?

Lenoch, ten tvrdý chleba má

Přílišným posedáváním si člověk narušuje spánkový cyklus a to má za následek zhoršení metabolismu. V krvi tak vzrůstá hladina hormonu, který ovlivňuje stres. Takže když se spojí nedostatek kvalitního spánku s věčnou nervozitou, klube se z toho deprese a úzkost jak vyšitá. Takový je názor odborníků, kteří ale naštěstí vědí, jak zabránit nejhoršímu.

Tajemství emotivní pohody se skrývá ve zvýšení fyzické aktivity. Pohyb, pohyb a zase jenom pohyb! Vezmeš si to k srdci? Jestli pracuješ v kanceláři, zbývá už jen poslední problém. Přesvědčit zaměstnavatele, že pracovní dobu můžeš absolvovat jedině tehdy, když si občas odskočíš na procházku. Ten bude asi zírat, co?

Co si o tom myslíš ty, opravdu je lenošení tolik nebezpečné pro psychiku? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem! My jsme z toho byli trochu na rozpacích, dokud jsme neviděli tohle video. Teď už můžeme potvrdit, že dlouhé sezení fakt jednoho zblbne!

Pokud máš s lenošením trošku problém. Možná by stálo za úvahu pořídit si něteré ze židlí a křesel z naší fotogalerie. Tam ti v žádném případě dlouhé lenošení nehrozí. :-)

Foto zdroj:shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
27. 09. 2016 ustarana ... (reakcí: 0)
18. 08. 2016 Renca88 ... (reakcí: 1)
18. 08. 2016 pepina . (reakcí: 0)
18. 08. 2016 glady ... (reakcí: 0)
18. 08. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 02. 2017 Horoskop Štír

Pokud ti dnes bude někdo nabízet výhodnou půjčku nebo přechod z jedné smlouvy na druhou, rozhodně odmítni. Nabídka je... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist