Femina.cz » Magazín » Wellness » Kofein je oblíbenou drogou. Kdy se chuť na kafe mění v závislost?

Kofein je oblíbenou drogou. Kdy se chuť na kafe mění v závislost?

Kofein je oblíbenou drogou. Kdy se chuť na kafe mění v závislost?

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 07. 01. 2014

Dokážete si váš den představit bez ranního šálku kávy? Že ne? Pak patříte zhruba ke třetině žen, které se bez kofeinu neprobudí. Spotřeba kávy roste přímo raketově. Třeba obchody s kávou hlásí dvojnásobek tržeb oproti roku 2009.

Kofein je oblíbená droga a patří k těm společensky nejúnosnějším. Kávu konzumuje 80 % populace. A důvod je jasný – snaha stimulovat tělo i mysl, což je po ránu nejvíce zapotřebí a pak taky v průběhu dne, kdy energie opět začíná klesat.

O závislosti na kávě může být řeč, vypijeme-li denně více než 400 mg – to je více než například pět instantních káv. Při spotřebě více než 1 000 mg (pro představu jedno velké Americano u Starbuck´s má 300 mg kofeinu) hovoříme o intoxikaci. To může mít za následek dočasnou mentální dysfunkci, zarudnutí, třes, nesrozumitelnou mluvu, zrychlený a nepravidelný srdeční tep, neklid a nespavost.

Pozor na kofein by si měly dávat hlavně těhotné ženy – pro ně je totiž limit o polovinu nižší: tedy 200 mg kofeinu ať už z kávy, coly nebo čaje, ale i třeba čokolády či kakaa.

článek

Má uměřené pití kávy skutečně blahodárný vliv na zdraví, jak se poslední dobou tvrdí? Podle lékařů má i nemá. Je prokázáno, že pijani kávy méně trpí cukrovkou, Parkinsonovou chorobou a rakovinou střev. Také nemají tak často žlučové kameny. Jenže zase na druhou stranu trpí například dnou a inkontinencí.

Při stále stoupajících cenách kávy se závislost na kofeinu dost prodraží. A ani abstinence se nemusí obejít bez následků. „Dala jsem se na pití kávy, protože jsem chtěla zhubnout. Místo svačiny jsem si dala kafe, samozřejmě neslazené, a můj žaludek byl spokojený. Sice jsem zhubla patnáct kilo, ale vypěstovala jsem si slušnou závislost na kofeinu. Chtěla bych přestat, ale bez kafe už se neobejdu. Když ho vysadím, bolí mě hlava, cítím se malátná,“ stěžuje si třiatřicetiletá Romana.

„Závislost na kafi? No to je toho!“ říkáte si možná majíce na mysli, že ještě horší je závislost třeba na nikotinu nebo nedej bože na drogách. Jenže podle psychologů je každá závislost špatná. Nemáte-li svůj povzbuzovač, dost často přestáváte vnímat realitu a myslíte jen na to, jak si jej opatřit. Je potřeba uvědomit si, proč potřebuji „nakopnout“, proč se cítím ve stresu a v nerovnováze a svůj zlozvyk pojmenovat. Jenže pokud patříte ke konzumentům kávy, většinou se takové úvahy neobejdou bez šálku lahodného latté...

A co vy a kafe? Umíte si bez něj představit ranní vstávání, nebo snad i život?

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
11. 08. 2016 Jess To je zase kravina (reakcí: 0)
13. 01. 2014 Pastelka .. (reakcí: 0)
07. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)
07. 01. 2014 zanduska x (reakcí: 0)
07. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
07. 01. 2014 ladouch . (reakcí: 0)
07. 01. 2014 RitaTerezka - (reakcí: 0)
07. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
07. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

24. 10. 2016 Horoskop Beran

I když jsi v dlouhodobém vztahu, dnes tě snadno okouzlí jakýkoliv muž, který ti zalichotí. Pokud nechceš přijít o pev... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist