Femina.cz » Magazín » Wellness » Kdo nejí maso, kdo vejce a kdo si nedá ani kávu? Zaměřeno na vegetariány, vitariány a další "...

Kdo nejí maso, kdo vejce a kdo si nedá ani kávu? Zaměřeno na vegetariány, vitariány a další "ány".

Kdo nejí maso, kdo vejce a kdo si nedá ani kávu? Zaměřeno na vegetariány, vitariány a další "ány".

Magazín: Wellness | autor: Alžběta Bublanová | vydáno 10. 03. 2016

Dokud byli jen vegetariáni, bylo jasno. Prostě se jim nevařilo maso a na chlebíčky se nedával salám, ale jenom sýr. Jenže doba pokročila a zásadou zdravé výživy už pro leckteré není jen absence masa. A kdo se má v těch veganech, frutariánech a vitariánech vyznat? Pomůžeme ti se v tom lépe orientovat. A kdo ví, třeba se k nějaké skupině i přidáš.

Bez masa, prosím

Vegetarián je člověk, který nejí maso a ani výrobky ze zvířat, takže nepozře ani želatinu a vyhýbá se i sádlu. Zkrátka nechce nic, kvůli čemu bylo zabito nějaké zvíře. Většina vegetariánů se masa vzdala kvůli svobodě zvířat, nicméně nejíst maso je stále populárnější a podle některých studií i zdraví prospěšné. 

Zajímavost: Dnešní vegetariáni se snaží o zdravý životní styl a mimo masa se snaží ze svého života vyloučit i cigarety a alkohol. No jo, zkrátka už není IN kouřit a opíjet se, dnes se pijí fresh džusy a chodí se do nekuřáckých kaváren. Nejlépe do těch vegetariánských. 

Špenát bez masa i vajec

Vegan: Tak to je něco jako vegetarián, akorát k tomu ještě nejí mléčné výrobky. Nechce vůbec nic, co pochází od zvířat. Takže mu nenabízej ani ten chlebíček se sýrem. Uvařit veganovi je už docela kumšt, protože se musíš obejít bez mléka, smetany, sýra a vajec. 

Zajímavost: Stoprocentní vegan nekonzumuje ani med, protože pochází od včel. Podle veganů jde o vykořisťování tohoto drobného hmyzu. 

Energie z raw stravy

Vitarián: Tak ten má v lecčems výhodu, nemusí vařit. Vitariánství je totiž založeno na syrové stravě, ale jen na té veganské, takže jíš syrovou zeleninu, ovoce nebo další plody. 

Zajímavost: Mnoho lidí, co se dalo na syrovou stravu, si ji nemůže vynachválit, cítí se po ní lehce a zároveň plní energie, ženy po ní zaznamenávají lepší pleť a štíhlejší pas.

Ovocný ráj

Frutarián: Tak tenhle člověk nejenže neomezuje svobodu zvířat, ale ani rostlin. Ten by jen tak něco neutrhl jenom proto, aby si zaplnil žaludek. Jí výhradně jen to, co spadne na zem, tedy ovoce, ořechy, anebo semena. 

Zajímavost: Tato jednostranná strava založená hlavně na ovoci je velmi obtížná, raději ji nezkoušej, kromě toho v ovoci je hodně cukru, a to zejména v tom šlechtěném.

Ryba není zvíře?

Pescetarián: Je něco jako vegetarián, taky nejí maso, ale jen některé. Takovou rybu si rád dopřeje. Jí také mléčné výrobky a vejce.

Zajímavost: Podle lékařů je tenhle druh vegetariánství nejzdravější. Rybí maso ti dodá mnoho potřebných živin. 

Bez masa, vajec, lepku i kávy

Makrobiotik: Kromě masa a mléčných výrobků nejí i některé druhy obilovin. Takže si nemusíš lámat hlavu, co mu dáš na chlebíček, protože by nejedl ani ten chlebíček. Leda že by byl z celozrnné mouky. Kromě toho mu nenabízej ani víno či kávu.

Zajímavost: Tento způsob stravování se nedoporučuje malým dětem, které by kvůli tomu mohly mít výživový deficit.  

A jak se stravuješ ty? Taky jsi podlehla vegetariánským trendům nebo si dopřeješ pořádný kus masa? 

Foto: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
07. 04. 2016 Vanesa Zdravá vegetariánka (reakcí: 0)
14. 03. 2016 glady ... (reakcí: 0)
13. 03. 2016 modrakytka každý to má jinak (reakcí: 0)
10. 03. 2016 pepina . (reakcí: 0)
10. 03. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

22. 02. 2017 Horoskop Vodnář

Ráno vyskočíš z postele a budeš k nezastavení. V práci budeš jako vítr, doma se pustíš do úklidu, do vaření i pečení,... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist