Femina.cz » Magazín » Wellness » Jezte podle kalendáře: Jak v zimě zahřát svoje tělo?

Jezte podle kalendáře: Jak v zimě zahřát svoje tělo?

Jezte podle kalendáře: Jak v zimě zahřát svoje tělo?

Magazín: Wellness | autor: Helena Stejskalová | vydáno 06. 01. 2015

Naši předkové podřizovali svůj jídelníček aktuální sezóně. Nic jiného jim ani nezbývalo. Možnosti pro uchovávání potravin nebyly tak rozsáhlé jako dnes. Díky tomu také jedli v souladu s přírodou, což se kladně projevovalo na jejich zdraví a životním stylu.

Když se i my vrátíme k dávným zvykům a budeme více respektovat kalendář i ve svém jídelníčku, uděláme jenom dobře. 

Jahody nejsou zimním jídlem 

Kdybyste neměli možnost jít do supermarketu, kde dostanete všechny možné potraviny bez ohledu na to, jestli zrovna probíhá jejich sezóna nebo ne, museli byste svůj jídelníček přizpůsobovat aktuálně dostupným potravinám. Protože ale v supermarketu koupíte téměř cokoli, nemusíte uprostřed zimy jít pro jahody ke dvanácti měsíčkům jako Mařenka. Stačí vám zajít do nejbližšího obchodu. Pořídíte tam třeba i ty jahody, ze kterých si můžete uvařit třeba knedlíky. Jenže určitě nebudou chutnat jako ty letní. Navíc nejde o zrovna vhodné zimní jídlo.

Řiďte se aktuální sezónou

Když budete věnovat pozornost i sezónnosti potravin, možná se budete cítit lépe, sladíte se totiž s vegetačním cyklem. Ten začíná na jaře. Vychází ze všeho, co roste hned poté, co odtaje sníh a zem zavlaží první jarní deště. Tedy výhonky, kořenová zelenina. Je čas na dobrý jarní salát, který vám dodá chuť do života. Jde spíše o nízkokalorickou stravu s minimem tuků, ale maximem jarních vitamínů a vlákniny. Pořádně vám po zimě vyčistí žaludek a střeva. V létě naopak vsaďte na ovoce, které zrovna zraje. Jahody, maliny, borůvky, rybíz. Obsahuje dost sacharidů, ovšem přebytečné kalorie snadno spálíte pobytem na slunci. V teplých dnech se naopak výborně zchladíte různými druhy salátů, například mixem z různých druhů hlávek, rajčaty, paprikami či okurkou. Na podzim se zásobte ovocem jako hroznové víno, jablka, hrušky. Nezapomeňte na ořechy a zrna. Zařazujte výživné polévky, které vás zahřejí a zasytí. 

3 celebrity, které sláva zabíjí

3 celebrity, které sláva zabíjí

Hollywood není růžová zahrada, ale pěkně drsná zkouška charakteru! Proč? Popularitu buď lze ustát...

Zelňačka nejlépe zahřeje

V zimě je třeba tělo především prohřát. Když přijdete promrzlé domů zvenku, sotva vás uspokojí miska ledového salátu právě vytažená z ledničky. Budete se po něm cítit stejně studeně jako předtím. Zima přeje spíše vydatnějším jídlům, která obsahují trochu tuku a také více sacharidů. Tím vás ovšem rozhodně nechceme nabádat k tomu, abyste přesedlaly na bůček. I těžší jídla se dají udělat uvařit zdravě. Zpracovávejte zeleninová jídla tepelně. Naše babičky například uměly skvělou zelňačku, která je ideálním pokrmem zimního období. Zelí obsahuje velké množství vitamínu C, který nyní tak zoufale potřebujete pro zvýšení obranyschopnosti, a díky vláknině vám dokonale pročistí střeva. Pokud se neobejdete bez uzeniny v zelňačce, sáhněte po kvalitním dietním kuřecím párku. 

Koření rozhýbe metabolismus

Nezbytná je také dobrá bramboračka se spoustou kořenové zeleniny, houbami a chybět by v ní neměl ani česnek. Stejnou radost vám udělá i hustá teplá polévka z rozmixované zeleniny, třeba květáku nebo brokolice. Dobrým tipem, jak bojovat se zimou, jsou také kořeněná jídla, která rozproudí váš metabolismus. Například jídla s chilli, cayennským pepřem nebo kari, česnekem či křenem vás zahřejí. Přitom mohou být i velmi dietní, když za jejich základ zvolíte kuřecí nebo krůtí maso. Potraviny mají různé termoregulační vlastnosti, a právě v zimě volíme ty, které nás zahřejí. Budete-li jíst v zimě potraviny, které vašemu tělu dobře dodají teplo, snáze si také udržíte váhu, protože rozehřátý organismus samozřejmě lépe spaluje. Teplý efekt způsobí i to, že budete dříve sytí a nebude se zbytečně přejídat. 

A co vy? Sestavujete jídelníček podle sezóny? A myslíte si, že díky sezónní stravě si můžete lépe udržet svoji váhu?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
06. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
06. 01. 2015 glady ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist