Femina.cz » Magazín » Wellness » Jak vybrat terapeuta?

Jak vybrat terapeuta?

Jak vybrat terapeuta?

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 15. 08. 2008

Dospěli jste ve svém životě někdy k rozhodnutí navštívit psychoterapeuta? Přemýšleli jste o tom, že byste se takto pokusili vylepšit svůj psychický stav, resp. zlepšit situaci s partnerem či v rodině? Jestliže ano, jistě vás napadla výše uvedená otázka.


Vybrat psychoterapeuta si můžete na základě doporučení známých, vyhledáním v telefonním seznamu, nebo na internetu.

V průběhu prvních sezení se rozhoduje o další spolupráci. Neočekávejte však, že někde dostanete přesný "návod" jak si vybrat svého psychoterapeuta, stejně by taková pomůcka nemohla fungovat. Daleko důležitější je, aby jste se cítili dobře a měli důvěru v člověka, který sedí naproti vám.

Pokud vám terapeut předkládá své osobní problémy, případně řekne, že tak je to s mnoha lidmi, nebo bude ztrácet kontrolu nad svým chováním, raději terapii hned ukončete. Měli byste vnímat terapeutovo "pohodové" nastavení, že je dostatečně sebejistý a dává vám dostatečný prostor k vyjádření.

Nemusíte se obávat ukončit spolupráci a vyhledat někoho jiného v případě, že se cítíte delší dobu nepříjemně a nedokážete hovořit otevřeně o vašich problémech. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že je těžké otevírat některé citlivé okruhy problémů na prvních sezeních.

Spolupráci také ukončete ve chvíli, kdy budete cítit ze strany terapeuta, jakkoli neurčité, sexuální náznaky, případně vás začne zahrnovat svými problémy. Ani v tomto případě to nebude zmařený čas, protože již v procesu rozhodování o návštěvě terapeuta a následné spolupráci si můžete mnohem jasněji uvědomit, kam byste chtěli směřovat, co chcete.

Nezapomínejte, že jste to vy, kdo si vybírá. Stejně tak jako pro výběr daného terapeuta se můžete sami rozhodnout pro ukončení spolupráce.

Na druhé straně musíte být připraveni, že pro vás chvíle v terapii mohou být i velmi nepříjemné. Terapeut nemá být ten kdo vás bude jen chválit...

Otázka výběru pohlaví psychoterapeuta je dalším z vašich rozhodnutí. Služby v této oblasti mohou nabízet stejně kvalitně ženy i muži. Stejně jako v mnoha dalších oborech záleží především na osobnosti jedince a jeho předpokladech více než na pohlaví. V psychoterapii jsou ale jistě oblasti, ve kterých se ukazuje citlivější spolupráce se ženami (např. traumata po znásilnění), jindy je vhodnější spolupracovat s párovými terapeuty (např. rodinná terapie).
Zdroj: help24.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 02. 2017 Horoskop Rak

Kolegyně v práci ti přichystají krásné překvapení, které tě dojme až k slzám. Pochopíš, že i když mezi sebou občas má... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist