Femina.cz » Magazín » Wellness » Jak vybrat terapeuta?

Jak vybrat terapeuta?

Jak vybrat terapeuta?

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 15. 08. 2008

Dospěli jste ve svém životě někdy k rozhodnutí navštívit psychoterapeuta? Přemýšleli jste o tom, že byste se takto pokusili vylepšit svůj psychický stav, resp. zlepšit situaci s partnerem či v rodině? Jestliže ano, jistě vás napadla výše uvedená otázka.


Vybrat psychoterapeuta si můžete na základě doporučení známých, vyhledáním v telefonním seznamu, nebo na internetu.

V průběhu prvních sezení se rozhoduje o další spolupráci. Neočekávejte však, že někde dostanete přesný "návod" jak si vybrat svého psychoterapeuta, stejně by taková pomůcka nemohla fungovat. Daleko důležitější je, aby jste se cítili dobře a měli důvěru v člověka, který sedí naproti vám.

Pokud vám terapeut předkládá své osobní problémy, případně řekne, že tak je to s mnoha lidmi, nebo bude ztrácet kontrolu nad svým chováním, raději terapii hned ukončete. Měli byste vnímat terapeutovo "pohodové" nastavení, že je dostatečně sebejistý a dává vám dostatečný prostor k vyjádření.

Nemusíte se obávat ukončit spolupráci a vyhledat někoho jiného v případě, že se cítíte delší dobu nepříjemně a nedokážete hovořit otevřeně o vašich problémech. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že je těžké otevírat některé citlivé okruhy problémů na prvních sezeních.

Spolupráci také ukončete ve chvíli, kdy budete cítit ze strany terapeuta, jakkoli neurčité, sexuální náznaky, případně vás začne zahrnovat svými problémy. Ani v tomto případě to nebude zmařený čas, protože již v procesu rozhodování o návštěvě terapeuta a následné spolupráci si můžete mnohem jasněji uvědomit, kam byste chtěli směřovat, co chcete.

Nezapomínejte, že jste to vy, kdo si vybírá. Stejně tak jako pro výběr daného terapeuta se můžete sami rozhodnout pro ukončení spolupráce.

Na druhé straně musíte být připraveni, že pro vás chvíle v terapii mohou být i velmi nepříjemné. Terapeut nemá být ten kdo vás bude jen chválit...

Otázka výběru pohlaví psychoterapeuta je dalším z vašich rozhodnutí. Služby v této oblasti mohou nabízet stejně kvalitně ženy i muži. Stejně jako v mnoha dalších oborech záleží především na osobnosti jedince a jeho předpokladech více než na pohlaví. V psychoterapii jsou ale jistě oblasti, ve kterých se ukazuje citlivější spolupráce se ženami (např. traumata po znásilnění), jindy je vhodnější spolupracovat s párovými terapeuty (např. rodinná terapie).
Zdroj: help24.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

18. 01. 2017 Horoskop Ryby

Zdravotní problém, který tě dlouhou dobu trápil, z ničehonic odezní a zmizí, jakoby ani nikdy neexistoval. Ty konečně... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist