Femina.cz » Magazín » Wellness » Jak se zbavit chrápání?

Jak se zbavit chrápání?

Jak se zbavit chrápání?

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 29. 05. 2009

Také znáte pocit, že už po cestě z práce se vám po náročném dnu zavírají oči a netěšíte se na nic jiného, než jak padnete do postele a pořádně se vyspíte? Co když ale váš partner chrápe tak intenzivně, že nemůžete ani zamhouřit oči…


Nepomáhá mlaskání, ani když partnerovi přidržíte nos, ani přetáčení na bok a při úplné bezmoci si již zacpáváte uši polštářem? Nemá náhodou váš partner nějaké to kilo navíc?

Až osmdesát procent lidí, kteří trpí potížemi s chrápáním, má nadváhu nebo obezitu. Chrápání je vlastně takové znamení, že bychom měli začít něco dělat se svou váhou a začít se pořádně hýbat. Tuk kolem hrtanu totiž zužuje dýchací cesty a podporuje dýchání ústy. Platí zde jednoduchá poučka – čím tělnatější člověk, tím pravděpodobnější je jeho sklon k chrápání. Samozřejmě je chrápání ovlivněno také spánkovou hygienou a jednou z mnoha příčin, které sami ovlivnit nemůžeme, jsou dědičné sklony.

Vliv na kvalitu spánku má i kouření, které dráždí nos a krk a způsobuje opuchnutí sliznice. Zapomenout bychom rovněž měli na konzumaci alkoholu před spánkem. Alkohol uvolňuje krční, obličejové a čelistní svaly a podporuje dýchání ústy. Četnost chrápání pak narůstá i se zvyšujícím se věkem, ve věku nad čtyřicet let občas chrápe asi 54 procent mužů, v případě žen je toto procento o něco nižší. Ani u žen se nejedná o nic neobvyklého – postihuje přibližně 15 procent žen a nelze tedy říci, že by chrápání bylo jen doménou mužů. Podle statistik tento problém celkově postihuje třikrát více mužů než žen.

Chrápání je způsobeno překážkou proudění vzduchu horními dýchacími cestami a vibrací uvolněného nebo prodlouženého měkkého patra. Může se projevit v kterékoliv fázi spánku, ale více se objevuje v takzvané REM fázi. Zpočátku v poloze na zádech, později i v poloze na boku. Ovlivnit ho můžeme redukcí váhy, pohybovou aktivitou, nekouřením, spánkovou hygienou, v těžších případech operativní léčbou nebo léčebnou aplikací přetlakového dýchání po dobu spánku, pokud je spojeno i se zástavami dechu,“ vysvětluje doktorka Milada Hobzová ze spánkové laboratoře Kliniky plicních nemocí a TBC Fakultní nemocnice Olomouc.

Moderní kosmetická medicína nabízí i další způsoby léčby chrápání, a to laserové zákroky na měkkém patře, eventuálně laserové zprůchodnění nosu. Při této operaci je vytvořeno zcela nové patro včetně čípku a následné hojení pak vede k jejich celkovému zpevnění. Průběh zákroku je bezbolestný a s minimálním krvácením. Konečný efekt, který se hodnotí až po několika týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý. Uvádí se, že úspěšnost této léčby je až 90 procentní.

Pokud je chrápání spojeno s přechodnými zástavami dechu ve spánku či zvýšenou denní spavostí, usínáním při monotónní činnosti a mikrospánky, je rozhodně vhodné vyhledat odborníka, který provede nezbytná vyšetření. „Vyšetření probíhá ve spánkových laboratořích, které jsou součástí neurologických, plicních, psychiatrických nebo ORL pracovišť. Toto vyšetření je vhodné i při obtěžujícím chrápání,“ dodává odbornice na spánek MUDr. Milada Hobzová.

Lidé, kteří chrápáním trpí si zpravidla tuto poruchu ani neuvědomují. Každopádně více než sobě, narušují spánek svého partnera. Zejména kvůli němu by měli se svými problémy něco dělat, ať už je to změna životního stylu, omezení alkoholu a kouření nebo návštěva specialistů ze spánkové laboratoře… Je důležité si uvědomit i to, že chrápání nám navíc může doslova ničit sexuální soužití!

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
23. 11. 2014 veronika psst (reakcí: 1)
03. 09. 2014 katka chrápání (reakcí: 3)
11. 08. 2014 chrápání Míša (reakcí: 1)
04. 06. 2014 linda chrápání (reakcí: 0)
02. 04. 2014 Milada Konec chrápání (reakcí: 1)
12. 03. 2014 Lada PSSST (reakcí: 1)
10. 02. 2014 Dana Jedině sprej PSSST! (reakcí: 0)
10. 09. 2013 Marie psst (reakcí: 1)
09. 09. 2013 Moniq sprej proti chrápání (reakcí: 0)
12. 06. 2013 Katka 8164 (reakcí: 0)
02. 05. 2013 pssssst Lucka (reakcí: 0)
13. 03. 2013 Anet Anet (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

22. 02. 2017 Horoskop Panna

Zanedbávala jsi nejen rodinu, ale také sama sebe. Pro hromadu pracovních povinností nemáš čas na nic. Zpomal, ať nezt... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist