Femina.cz » Magazín » Wellness » Jak se chránit před chřipkou?

Jak se chránit před chřipkou?

Jak se chránit před chřipkou?

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 21. 12. 2009

Lze se vůbec útoku chřipky bránit nějak preventivně? V podstatě ano, ale není to ochrana stoprocentní, pouze snížíme riziko, že se nakazíme.

 

Jak se tedy chřipce co nejvíce postavit na odpor?


Otužováním
Prvním a nejdůležitějším a také nejúčinnějším prostředkem, kterak si posílit imunitu, je otužování. Na něj je ovšem v tuto chvíli už trochu pozdě a rozhodně se o to nepokoušejte ve chvíli, kdy si připadáte byť jen lehce nachlazeni. Otužování posiluje celkovou odolnost organismu a brání i proti lehčím nemocem jako je třeba obyčejné nachlazení. Základem je pravidelná celoroční fyzická aktivita kombinovaná například s každodenním krátkým sprchováním studenou vodou nebo pravidelným pobytem v sauně.


Vitamíny
Říkávalo se, že vysoké dávky vitamínu C dokáží zabránit útoku chřipkového viru. Není to ale pravda, tato pravidla se dnes již považují za přežitek. Přesto je dostatek vitamínu C nezbytným, ovšem nemusíte se předávkovat. Kvalitní a vyvážená strava je také důležitá a dodá i jiné vitamíny a minerály, které opět, tělo posílí. Významným zdrojem vitamínů je Grapefruit, a jak z něho nejlépe vytěžit vitamíny, se dozvíte v článku Grapefruit - co o něm nevíte.


Očkování
Očkování vakcínou proti má mnoho odpůrců a také příznivců. Pravdou však je, že každý rok se očkuje vakcínou, která je vytvořena na základě dosud známých chřipkových virů a předpokladů, jaký vir by asi tak mohl letos zaútočit. Protože chřipkový vir je velmi variabilní, tak každý rok útočí trošku jiný kmen a očkování nikdy nezabrání útoku právě tohoto viru, protože o něm ještě nikdo nic neví.


Ovšem imunita očkováním získaná, zabrání komplikacím u chřipkové nákazy a zmírní i závažnost onemocnění. Hodí se tedy nejlépe pro osoby nejvíce ohrožené, staré či chronicky nemocné. Tady by však měl váš zdravotní stav nejlépe posoudit lékař. Odpůrci naopak tvrdí, že případné očkování je kvůli jeho proměnlivé účinnosti zbytečným zatížením imunitního systému právě v době, kdy by měl být nejvíce silný a aktivní.


Protichřipkové léky
Antivirotika jsou léky, které ničí viry, speciálně pak viry chřipky. Nejčastěji se užívají k akutní léčbě chřipky v případě, že hrozí komplikace a lék se musí podat do 48 hodin od prvních příznaků, jinak ztrácí účinnost. Jeho úkolem je zničit viry v těle, a tak napomoci uzdravení organismu. V určitých případech lze tyto léky v nižších dávkách používat jako prevenci proti útoku chřipky. Ale o tom musí rozhodnout odborník a tato léčba není hrazena zdravotními pojišťovnami.


Omezení kontaktů s lidmi
Vyhnout se nákaze znamená minimalizovat možnost nákazy vůbec. A tak se doporučuje v první řadě nenavštěvovat místa, kde je velké množství lidí, divadla, kina, společenské akce a ve výčtu se někdy zapomíná také na hypermarkety a osobně bych určitě zdůraznila ještě čekárny praktických (a někdy i specializovaných) lékařů, protože tam se shromažďují lidé právě nemocní, často právě akutně nemocní a tudíž infekční. Rady, jak vyzrát na chřipku, najdete v článku 10 rad, jak vyzrát na chřipku.


Nepodávejte si ruce, nelíbejte se, po návratu domů si ruce důkladně myjte a při pobytu v rizikovém prostředí se nedotýkejte úst, nosu, obličeje… infekce se do těla dostává ústy nebo nosní sliznicí.
Nemusíte-li, raději do rizikové oblasti nechoďte. Pravdou však je, že nemoc si snadno přinesete z práce, z tramvaje, z chodby společných prostor vašeho domu apod… Stoprocentně se nákaze vyhnout nelze.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
27. 04. 2011 stepanecka Studenou... (reakcí: 0)
27. 04. 2011 stepanecka Mám pocit, že.... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist