Femina.cz » Magazín » Wellness » Hlavní jídlo dne? Snídaně! Víme, co snídat, abys měla energii a zvládala stres

Hlavní jídlo dne? Snídaně! Víme, co snídat, abys měla energii a zvládala stres

Hlavní jídlo dne? Snídaně! Víme, co snídat, abys měla energii a zvládala stres

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 02. 07. 2015

Také u tebe moc nefunguje, že po snídani máš dostatek energie na cokoliv? Cítíš se hned po ní jako vyždímaný citron? Pak snídáš špatně a je na čase zkusit zase něco nového. Tentokrát opravdu zdravého. Naučíme tě, co jíst, abys byla plná energie a zvládala stres levou zadní.

A nejen to, spousta potravin, které jsou ke snídani vhodné, ti také dokáže zlepšit paměť, nebo nastartuje mozek. A to se hodí, hlavně čeká-li tě nějaká obtížná zkouška anebo třeba náročná pracovní porada. Takže co snídat?

Ořechy

Je vědecky dokázáno, že dovedou lépe zasytit a mozek pak nevysílá signály typu: „Potřebuju ten šlehačkový dort, hned teď!“ Navíc jsou výborné na pameť a stimulaci mozku. Skvěle se budou hodit do jogurtu nebo je můžeš smíchat s ovesnými vločkami a medem. 

Sacharidy

Právě po ránu je můžeš celkem beztrestně konzumovat. Namísto bílé veky ale sáhni po celozrnném chlebu, domácím müsli (to kupované může obsahovat příliš mnoho cukru), ideální je taky ovesná kaše. Komplexní sacharidy uvolňují glukózu do těla postupně, a tak má tělo taky dostatek energie na delší dobu. Pomohou také proti nadýmání.

Vejce

Obsahuje bílkoviny, „dobré“ (tzv. monosaturované) tuky a vitaminy (mezi jinými B12, B2, A), navíc je v něm cholin – důležitý pro činnosti mozku a rozvinutí jeho funkcí. Můžeš si jej dopřát vařené, míchané nebo ztracené. To už necháme na tobě a tvé chuti, ale rozhodně jej ze svého jídelníčku nevyřazuj kvůli jeho údajnému nebezpečí pro tvůj cholesterol. 

Burákové máslo

Kromě „dobrých“ tuků, bílkovin a antioxidantů obsahuje draslík snižující riziko srdečních chorob. Navíc dovede snížit hladinu cukru a vyprodukovat hormony, díky nimž se cítíme nasycenější. Burákové máslo je ale velmi tučné, a tak ti na snídani stačí jen dvě lžičky a měla bys vybrat to, které z 90% tvoří buráky.

Avokádo

Tučné, ale neobyčejně zdravé. Avokádo obsahuje téměř dvacet vitaminů a minerálů (C, E, B6, omega-3 mastné kyseliny atp.). Krom toho je v jednom jediném avokádu 8% doporučené denní dávky vlákniny, ale i lutein, který je dobrý na oči. Tuky v něm obsažené zase pomáhají uklidnit nervy a aktivují mozek.

Borůvky

Je vědecky dokázáno, že ochrání mozek před nebezpečnými volnými radiály a jsou dobrou prevencí Alzheimerovy choroby. Posilují paměť a pomáhají svalům. Navíc je teď jejich období, tak hurá do lesa a pak je můžeš přidat do jogurtu, nebo k müsli. 

Losos

Díky hojnému množství omega-3 mastných kyselin v lososu se mozek tak rychle neopotřebí. Konzumací této tučné ryby se navíc uvolňuje serotonin – tak žádaný hormon štěstí. A to už se vyplatí sáhnout po slabých plátcích a dát si je třeba na chleba, co říkáš? 

Banány

Žluté ovoce posiluje schopnost soustředit se. Díky draslíku budou tvoje nervy v klidu. Banán navíc skvěle zasytí na delší dobu a dodá ti tolik potřebnou energii do startu nového dne.

Grep

Podle jedné americké studie už pouhá vůně grepu dokáže zredukovat chuť k jídlu. Byla by ale škoda jenom čichat, grep je ohromným zdrojem vitaminu C, dovede doplnit energii i zlepšit tvůj úsudek.

A na co ráno zapomeň?

Sladké cereálie: Dovedou tě k vlčímu hladu, takže po chvilce budeš mít chuť sníst půl krávy a dva řádky brambor.

Žádná snídaně: Snídaně je základ dne, protože nastartuje tvůj trávicí systém. Navíc první jídlo dne pomáhá regulovat chuť k jídlu i hlad.

Džus: Jsou v něm sice vitaminy, ale také napomáhá příbytku na váze a cukrovce. Když džus, tak pouze domácí z čerstvého ovoce bez přidání cukru.

Koláčky: Jsou příliš sladké, o tom žádná. A rapidní zvýšení hladiny cukru tě později dovede k velké porci jídla ještě před obědem.

Tip na zdravou snídani

Míchaná vejce s lososem a avokádem

Usmaž si na pánvi dvě vejce, před stažením přidej plátek uzeného lososa. Podávej s celozrnným chlebem a avokádovou pastou (zralé avokádo smíchej s citronovou šťávou a kapkou olivového oleje).

A co si dáváš nejraději k snídani ty? Napiš nám o tom do diskuze!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
20. 07. 2015 glady .... (reakcí: 0)
10. 07. 2015 Daja snídám všechno možné (reakcí: 0)
10. 07. 2015 vandavanca jednoduchá snídaně (reakcí: 0)
02. 07. 2015 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

20. 02. 2017 Horoskop Ryby

Máš pocit, že šéf zrovna není tvůj fanoušek a možná si na tebe i trošku zasednul? Zkus zapřemýšlet, jak moc aktivní v... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist