Femina.cz » Magazín » Wellness » Hemoroidy se nikdo nechlubí

Hemoroidy se nikdo nechlubí

Hemoroidy se nikdo nechlubí

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 16. 01. 2008

Hemoroidy (postupně se ustálila a používá se i zkomolenina "hemeroidy") jsou nepěkným a značně nepohodlným problémem.


A rozhodně to není věc, kterou bychom se chlubili na potkání každému.
Snad radši stokrát kamarádce přiznáte, že se při svých červených dnech kroutíte bolestí a bojujete s vražednou náladou, ale o tomto problému raději pomlčíte.


Ovšem pozor, dle statistik hemoroidy za život potkají až 80% populace, a tak riziko, že potkají zrovna vás je opravdu vysoké. U poloviny postižených však nepůsobí žádné velké obtíže, takže se může stát, že o nich v podstatě nevíte.


A jak to poznáme?


Objevíme krvácení při vyprazdňování, svědění, bolesti a zduření v oblasti konečníku, pocit plnosti, pocit nedokonalého vyprázdnění. O něco málo později můžete nahmatat typickou bouličku, která je vlastně zmiňovaným hemoroidem.


A co jsou to vlastně hemoroidy?


Jsou to zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Dělíme je na vnitřní, které jsou ve vzdálenosti 3-4 cm od konečníku a projevují se nejčastěji krvácením, produkcí hlenu a případným neustálým drážděním a jejich natékání je donutí vystoupit z konečníku.
Vnější hemeroidy se vyskytují kolem konečníku a mají charakteristický vzhled malých modrých hrudek na žilním systému. Bývají hodně bolestivé, ale dobrou zprávou je, že někdy mohou zmizet samy od sebe či po konzervativní léčbě jako jsou čípky a masti.


Co s tím?


Úlevu přináší sedací koupele z dubové kůry, gel z dubové kůry, který aplikujeme na hemoroid, pokud je uvnitř konečníku, tak až dovnitř, stejně tak postupujeme i s čípky. Úlevu přináší jejich zatlačení zpět, což vždy děláme čistýma rukama.


U déletrvajících obtíží či u vážnějších případů pak dokonale pomáhá chirurgické řešení, které se provádí ambulantně, existuje více možností a lékař vždy rozhodne o tom nejvhodnějším právě pro vás.


Když se neléčí…
Může dojít až tomu, že hemoroidy jsou již trvale vystoupeny z konečníku, nelze je zasunout nazpět, bolí, natékají, mohou se snadno zanítit, je těžké udržovat anální hygienu, protože konečník je vlastně trvale otevřen a pacient samozřejmě při sezení cítí velmi nepříjemné pocity.


Příčin vzniku může být mnoho. Námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, nadváha a také těhotenství, mnoho těhotných žen poprvé v životě zakusí strasti hemoroidů, často se po šestinedělí příznaky ztrácí. Ke vzniku hemoroidů přispívá i nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a u starších lidí hraje roli i věk, kdy žíly již ztrácejí potřebnou pružnost.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
03. 11. 2014 Vlasta Hemeroidy (reakcí: 0)
09. 05. 2014 Veronika Hemostop (reakcí: 0)
06. 05. 2014 Kristýna Hemostop (reakcí: 0)
15. 04. 2014 Markéta hemoroidy (reakcí: 0)
23. 01. 2014 Adéla Homostop (reakcí: 0)
17. 01. 2014 Věra hemoroidy (reakcí: 0)
08. 11. 2013 Hana hemostop (reakcí: 0)
17. 10. 2013 Zuzana Hemeroidy (reakcí: 0)
14. 03. 2013 Ivana hemeroidy (reakcí: 1)
11. 03. 2011 agad Hemoroidy (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 02. 2017 Horoskop Ryby

Dnes bude málokdo naslouchat hlasu rozumu, každý se bude snažit prosadit svoji pravdu. Díky tomu se nebudeš schopná s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist