Femina.cz » Magazín » Wellness » Hemoroidy se nikdo nechlubí

Hemoroidy se nikdo nechlubí

Hemoroidy se nikdo nechlubí

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 16. 01. 2008

Hemoroidy (postupně se ustálila a používá se i zkomolenina "hemeroidy") jsou nepěkným a značně nepohodlným problémem.


A rozhodně to není věc, kterou bychom se chlubili na potkání každému.
Snad radši stokrát kamarádce přiznáte, že se při svých červených dnech kroutíte bolestí a bojujete s vražednou náladou, ale o tomto problému raději pomlčíte.


Ovšem pozor, dle statistik hemoroidy za život potkají až 80% populace, a tak riziko, že potkají zrovna vás je opravdu vysoké. U poloviny postižených však nepůsobí žádné velké obtíže, takže se může stát, že o nich v podstatě nevíte.


A jak to poznáme?


Objevíme krvácení při vyprazdňování, svědění, bolesti a zduření v oblasti konečníku, pocit plnosti, pocit nedokonalého vyprázdnění. O něco málo později můžete nahmatat typickou bouličku, která je vlastně zmiňovaným hemoroidem.


A co jsou to vlastně hemoroidy?


Jsou to zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Dělíme je na vnitřní, které jsou ve vzdálenosti 3-4 cm od konečníku a projevují se nejčastěji krvácením, produkcí hlenu a případným neustálým drážděním a jejich natékání je donutí vystoupit z konečníku.
Vnější hemeroidy se vyskytují kolem konečníku a mají charakteristický vzhled malých modrých hrudek na žilním systému. Bývají hodně bolestivé, ale dobrou zprávou je, že někdy mohou zmizet samy od sebe či po konzervativní léčbě jako jsou čípky a masti.


Co s tím?


Úlevu přináší sedací koupele z dubové kůry, gel z dubové kůry, který aplikujeme na hemoroid, pokud je uvnitř konečníku, tak až dovnitř, stejně tak postupujeme i s čípky. Úlevu přináší jejich zatlačení zpět, což vždy děláme čistýma rukama.


U déletrvajících obtíží či u vážnějších případů pak dokonale pomáhá chirurgické řešení, které se provádí ambulantně, existuje více možností a lékař vždy rozhodne o tom nejvhodnějším právě pro vás.


Když se neléčí…
Může dojít až tomu, že hemoroidy jsou již trvale vystoupeny z konečníku, nelze je zasunout nazpět, bolí, natékají, mohou se snadno zanítit, je těžké udržovat anální hygienu, protože konečník je vlastně trvale otevřen a pacient samozřejmě při sezení cítí velmi nepříjemné pocity.


Příčin vzniku může být mnoho. Námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, nadváha a také těhotenství, mnoho těhotných žen poprvé v životě zakusí strasti hemoroidů, často se po šestinedělí příznaky ztrácí. Ke vzniku hemoroidů přispívá i nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a u starších lidí hraje roli i věk, kdy žíly již ztrácejí potřebnou pružnost.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
03. 11. 2014 Vlasta Hemeroidy (reakcí: 0)
09. 05. 2014 Veronika Hemostop (reakcí: 0)
06. 05. 2014 Kristýna Hemostop (reakcí: 0)
15. 04. 2014 Markéta hemoroidy (reakcí: 0)
23. 01. 2014 Adéla Homostop (reakcí: 0)
17. 01. 2014 Věra hemoroidy (reakcí: 0)
08. 11. 2013 Hana hemostop (reakcí: 0)
17. 10. 2013 Zuzana Hemeroidy (reakcí: 0)
14. 03. 2013 Ivana hemeroidy (reakcí: 1)
11. 03. 2011 agad Hemoroidy (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

08. 12. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes bys měla zapomenout na práci a dopřát si pořádný relax. Je jedno, jestli to bude doma ve vaně, nebo si zajdeš na... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Vše, co jsi až doposud vykonala, je v destrukci, situace, kterou jsi dlouho nemohla dořešit, bouchne jako sopka a její žhavá láva rozmetá všechno kolem tebe. Zničí vše...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist