Femina.cz » Magazín » Wellness » Do práce v presu aneb Když tě trápí bossing

Do práce v presu aneb Když tě trápí bossing

Do práce v presu aneb Když tě trápí bossing

Magazín: Wellness | autor: Pavla Jelínková | vydáno 07. 01. 2016

Už jen pomyšlení na práci ti vyvolá bolení hlavy a nepříjemný pocit kolem žaludku? Vstáváš s odporem a první myšlenka, která tě napadne je, jestli zase bude šéf tak strašně vyvádět a co si na tebe vymyslí? Pokud sis na všechno odpověděla ano, nejspíš jsi obětí bossingu.

Bossové nejsou jen mafiáni, co znáš z knížek nebo akčních filmů. Slovem boss se označují i všechny osoby ve vedoucích funkcích - vedoucí, manažeři, ředitelé a majitelé firem. A od slova boss se odvíjí i pojmenování nepříjemného problému, který dnes stále více lidí v práci zažívá - bossing.

Co je to bossing?

Poznat, že tě šéf obtěžuje bossingem není moc složité. Šéf tě totiž neustále kritizuje, skáče ti do řeči, nedá ti možnost se k dané věci nebo problematice vyjádřit, zesměšňuje tě, anebo shazuje před kolegy i širším vedením, dává ti nadmíru úkolů a někdy takových, které nelze v daném časovém limitu ani splnit. Napadá tvoji pracovní, nebo osobní pověst a vážnost, pomlouvá tě u kolegů i svých nadřízených, vyčleňuje tě z kolektivu a tvé úkoly jsou mimo kolektivní rámec. Ohrožuje tvé zdraví tím, že nemáš splněny všechny zásady bezpečnosti práce, nebo poučení a proškolení k němu. Nebo tě dokonce šéf sexuálně obtěžuje - nepřímo narážkami, anebo přímo návrhy, či dokonce doteky. Pokud ses s něčím takovým v práci setkala, pak věz, že ses stala obětí  bossingu.

Zákeřná šikana

Bosiing je permanentní a velmi zákeřná šikana. I když jsi o ní slyšela v souvislosti s dětmi, žáky učilišť nebo vojáky, asi tě nikdy ani nenapadlo, že by ses s ní mohla setkat v práci. Bohužel jde o jev stále častější a o to horší, že se mu lze velmi těžko bránit. Vždyť jde o tvého šéfa a pokud nejsi manželkou milionáře a nechodíš do práce jen pro zábavu, pak jde o tvůj zdroj obživy a peníze a práci prostě potřebuješ. V tu chvíli se dostáváš do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven.

Bossing v historii

Mobbing a bossing definoval jako palčivý pracovní problém švédský vědec Heinz Leymann na konci roku 2002. Ale u nás se o něm dlouho mlčelo, stejně jako o klasické jiné šikaně, byť se o nich vědělo velmi dobře. Dle Heinze Leymanna jde o psychický teror na pracovišti. Zprvu nejde o prvoplánované jednání, spíše o trapnou škodolibost. Časem se však z toho vyvine záměr a pravidelný psychický nátlak, který se stupňuje na jednoznačně cílené útoky s pracovním přetěžováním. O mobbing či bossing se jedná v případech, kdy stav se opakuje minimálně jednou týdně po dobu půl roku.

Smutné konce

Tyto nehezké a nepříjemné věci tu byly, jsou a bohužel budou. Jen nebyly řešeny, pojmenovány, ani nijak sankcionovány a trestány. Nenápadné napadání a různé stále se navyšující uzurpace od kolegů, nebo nadřízeného jsou o to závažnější, že v práci trávíš mnoho hodin ze svého dne a vedoucí pracovník má z pozice nadřízeného skutečně velké možnosti. Bossing tak často končí odchodem "oběti" z práce a opuštěním pracovního poměru.

Své o tom ví čtenářka Jarka (35 let): "Když jsem nastoupila do práce, byla jsem nadšená, svou práci jsem zvládla velmi rychle, rychle jsem se učila novým věcem a brzy jsem přicházela i s novými nápady, které se šéfům líbily. Jenže se to přestalo líbit mému přímému nadřízenému. Měl pocit, že ho chci asi připravit o jeho místo a začal mi dělat v práci peklo. Vydržela jsem to tři měsíce - tři měsíce neustálého pomlouvání, výsměchu, shazování, přesčasů a zbytečné práce vymyšlené jen pro mě. Pak jsem to vzdala a raději odešla. Dodnes z toho mám trauma."

Prožíváš něco podobného? Nemusí to takhle vždycky skončit. Nauč se bránit!

Jak se bránit?

 • Nereagovat zbrkle a jako oběť.
 • S úsměvem a nadsázkou kolegům opáčit, když tě pomlouvají, shazují či zesměšňují. 
 • Snažit se mít pozitivní vztahy a sama pozitivní zůstat stůj co stůj. Ano, je to velmi těžké a špatně se v takovém prostředí pracuje, ale nedej se! Máš-li pozitivní vztahy okolo, často se tě kolegové zastanou.
 • Ukládej si dobře svou práci - jak dokumenty a pomocný materiál, tak písemné příkazy a nařízení. Ať máš v ruce trumf v případě sporu.
 • Snaž se chovat asertivně, a pokud je to možné, měj po ruce svědky střetů. I to je často problematické.
 • Zkus se obrátit na vyšší vedení a oslov s problémem personální oddělení. 
 • Můžeš se také obrátit na inspektorát práce.
 • Existují také webové portály, které tyto věci řeší - radou, doporučeními, nebo tě nakontaktují na konkrétní odbornou a právní pomoc.

A máme pro tebe i potěšující zprávu, nově by měla být šikana na pracovišti zakotvena v zákoně. Návrh zákona se chystá na počátek roku 2016. Což dává šanci nejen pracovně právnímu postihu, nebo sankcím z inspektorátu práce, ale i trestně právní postih strůjcům bossingu či mobbingu. Nezbývá než doufat, že z dvacetiprocentního koláče dnes bossingem postižených ubude značný díl. Bylo by to fajn, co říkáš?   

Setkala ses osobně, nebo zprostředkovaně někdy s bossingem či mobbingem? Napiš nám o tom do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Nuxe Omlazující krém pro jemné kontury rtů a očí Nuxuriance Ultra

Nuxe Omlazující krém pro jemné kontury rtů a očí Nuxuriance Ultra

Šetrně pečuje o pleť kolem očí a rtů...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 28. 07. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 07. 2016 Horoskop Ryby

Příliš důvěřuješ lidem, kteří si tvou důvěru nezaslouží. Měla by sis udělat velmi důkladnou inventuru kamarádů. Zjist... Celý horoskop

Karta dne

Deset holí
Tvůj cíl je na dosah! Nyní jsi již schopná dosáhnout čehokoliv, přesto můžeš prožívat stále jisté pochybnosti a nejistotu. Nechej myšlenky volně plynout a zapracuj na ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Letní trendy, zahradní party i žhavý flir...

Léto je skvělé z tisíce různých důvodů. Takže třeba proto, že je krásně, že můžeme grilovat, chodit do letního kina, ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist