Femina.cz » Magazín » Wellness » Detox těla, pevné zdraví a kila dolů? To vše můžeš mít s hot jógou!

Detox těla, pevné zdraví a kila dolů? To vše můžeš mít s hot jógou!

Detox těla, pevné zdraví a kila dolů? To vše můžeš mít s hot jógou!

Magazín: Wellness | autor: Pavla Jelínková | vydáno 29. 07. 2016

Hot jóga nebo bikram jóga chceš-li, není žádnou novinkou, přesto se o ní ví stále málo a mnozí vlastně ani nemají tušení, co je zač. My jsme si na ni posvítili a přinášíme ti hned několik důvodů, proč ji vyzkoušet. Minimálně si s ní posílíš zdraví, tělo a ještě jako bonus shodíš přebytečná kila. A to už je docela dost důvodů, proč jí dát šanci, nemyslíš?

Co je vlastně hot jóga zač?

V podstatě jde o cvičení jógy ve vyhřívaných místnostech. A horká jóga proto, že se při cvičení jógových asán potíš v teplotách okolo 38 – 42°C.

Vychází z hatha jógy, která má 86 základních asán, ale každé centrum si dělá svou vlastní sestavu, která se přizbůsobuje zúčastněným. Tvé tělo se pomalinku (sval po svalu, vaz po vazu a kloub po kloubu) postupně parádně prohřeje.

Volně a pomalu

Říkáš si, že to zní trošku šíleně? Bát se toho určitě nemusíš, protože je vědecky dokázáno, že tato teplota tělu zdravého člověka neškodí ani při vyšší tělesné námaze, ba naopak. Musíš však klást velký důraz na správné dýchání a také doplňovat dostatek tekutin.

Ale dej pozor! Není pití jako pití. Musíš jít na to pomalu, stačí jeden lok. Proč? Aby ti nebylo nevolno z horka a cvičení dohromady. Tvému tělu každopádně bude chvíli trvat, než si na cvičení v horku zvykne. 

 

A proč tohle „mučení“ horkem zkusit?

 • zajistíš si efektivní pročištění lymfatického systému
 • dostane se ti nakopnutí endokrinního systému 
 • je to parádní detoxikace těla od škodlivin
 • nastartuješ si prokrvení organismu
 • a pozor, spálíš až 1200 kilokalorií a vytvaruješ tajli!
 • vyčistíš si hlavu
 • budeš zcela uvolněná a celkově v pohodě 
 • krásně si uvolníš svaly a prohřeješ je i tělo, za chvíli zjistíš, že zvládneš mnohem více a lépe cviků a asán než v klasických podmínkách

Jak na to?

Postačí ti najít centrum, kde se tato hot jóga praktikuje, vzít si cvičební úbor (ideálně krátké legíny či volné šortky a tílko), ručník a láhev s pitím. Nic víc nepotřebuješ, ani botky, cvičí se naboso. Karimatky a případné další pomůcky jsou k mání vždy na místě. Před první lekcí (mívá 45 nebo 90 minut) ti doporučujeme přijít dříve a chvílí pobýt v teplém prostoru. Tak se lépe aklimatizuješ a snadno se zařadíš do průběhu cvičení bez prvotních obtíží s vyšší teplotou interiéru.

Každá lekce končí krásnou relaxací v podobě několika relaxačních asán. Je to vědomé uvolnění těla, svalů i mysli. Hlavu budeš mít čistou a bude ti moc fajn. Po cvičení si dej chvilku oraz a doplň alespoň litr tekutin. 

Kdo ano, a kdo ne?

Divila by ses, kdo vše si hot jógu zamiloval – bez ohledu na věk ji zvládají jak ženy, tak i muži. Jen je nutno zmínit, že ne pro každého je hot jóga vhodná. A tak máš-li obtíže se srdíčkem, jsi těhotná či máš cukrovku, na hot jógu zapomeň. Pokud máš nějaké jiné zdravotní obtíže, raději se poraď před cvičením se svým obvodním lékařem.

Tak co jí říkáš? Vyzoušela jsi nebo se teprve chystáš? Napiš nám do diskuze, jak se ti tenhle druh jógy líbí a mrkni také do naší fotogalerie a pobav se, jogu si oblíbila i mnohá zvířátka.

Zdroj foto: shutterstock.com, Facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
31. 07. 2016 Lenka Zdravé potraviny (reakcí: 0)
29. 07. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

23. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes se ti dostane ocenění za dobře vykonanou práci, neboj se přijímat chválu od svých kolegů i vedení. Můžeš být na ... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist