Femina.cz » Magazín » Wellness » Děsivá pravda: Půl světa si nemyje ruce! Které státy platí za největší špindíry? Budeš v šoku!

Děsivá pravda: Půl světa si nemyje ruce! Které státy platí za největší špindíry? Budeš v šoku!

Děsivá pravda: Půl světa si nemyje ruce! Které státy platí za největší špindíry? Budeš v šoku!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 30. 12. 2015

Po použití toalety si vždycky umyj ruce. Už v dětství nám rodiče tohle vtloukali do hlavy. Zdá se, že onou cennou radou se zdaleka neřídí všichni. Průzkum napříč světem odhalil, kterému cizinci bys rozhodně ruku podávat neměla, a začíná to Holandskem a Itálií!

Neumyté ruce jsou nejčastějším zdrojem infekční žloutenky neboli hepatitidy typu A. Je nechvalně známá jako „nemoc špinavých rukou“. Mytí po použití WC je velmi důležité a nemělo by se za žádných okolností podceňovat. Co všechno hrozí těm, kteří na to kašlou? Není toho zrovna málo!

Neviditelná hrozba v akci

Pouhým dotekem se vražednou rychlostí přenáší infekční průjmy, jako například úplavice, nebo již zmíněná žloutenka. Celou zkázu doplňuje ještě bezcitný útok virů, bakterií a bacilů. A přitom stačí tak málo, aby člověk nešel nepříjemným chorobám naproti. Před odchodem z toalety nezapomenout na banální věc - strčit dlaně pod vodovod a pomazlit se s mýdlem.

Je to pro tebe naprostý základ existence a přirozená denní rutina? Pak budeš překvapená z toho, že ostatní ve světě s tím takové cavyky nedělají. Kam na dovolenou fakt radši nejezdit?

Holandsko, Itálie, Španělsko? Čuníci! 

Vědecký tým složený z odborníků na hygienu se zaměřil na mytí rukou po vykonání malé nebo velké potřeby. Nikdo nečekal, že zrovna civilizovaná a pokroková Evropa to projede na celé čáre. Konec iluzím. Starý kontinent je semeniště breberek! Zkrátka nahoře huj a dole fuj.

Ukázalo se, že 50 % Holanďanů se po odchodu z WC neumyje. I 40 % Italů na tuhle nutnost úplně klidně zapomíná. Ve Španělsku a Francii žije 35 % obyvatel, kteří to taky nedělají. Portugalsko a Turecko naopak trochu napravilo evropskou reputaci. (Když přihlédneme k tomu, že tento stát ležící v Malé Asii se menší části nachází právě v jihovýchodní Evropě.) Tam se umyje 85 % lidí. Jedna vlaštovička ale jaro nedělá… Takže?

Čech versus Němec. Kdo je víc?

Trochu úlevy přinesly výsledky z Česka. 71 % našich na hygienu dbá. Lehce zaostáváme za sousedním Německem, tam je to 79 % těch, kteří by bez mýdla neopustili prostor toalet. Nejlepší hodnocení získala překvapivě Bosna a Hercegovina. 96 % čistotných. Jak to vypadá ještě o kus dál? Bída s nouzí.

Světová hitparáda špíny

V Rusku se umyje 65 % lidí. V Číně ale pouhých 23 %. To je hnus! Ani Japonsko si nemůže nijak vyskakovat. 30 % rozumných, co nehazardují s osudem. Mexiko dostalo nálepku 25 % jedinců, kteří se kamarádí s umyvadlem. Jedničku s hvězdičkou obdržela Kolumbie, tam se díky bohu opláchne 93 % lidí. Takhle by to ale mělo vypadat všude! Jelikož mnoho turistů cestuje k nám, nebo my naopak do ciziny, nebylo by na škodu udělat jistá opatření.

Naděje na lepší zítřky?

V Česku se za rok 2015 nakazilo žloutenkou typu A 346 lidí. Nákaza se samozřejmě šíří. Některé zdravotní pojišťovny nabízí příspěvek na očkování. Tuto možnost už využilo tisíce lidí. Vakcína funguje dva týdny po aplikaci, a co si budeme povídat, lepší nějaká ochrana, než žádná. Jdeš do toho?

V čem myslíš, že vězí celosvětový problém nemytí rukou? Je to o výchově, sociálních rozdílech, nebo jen o lenosti? Napiš nám svůj názor do diskuze!

Foto: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
07. 01. 2016 Adélka redok (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

26. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Čeká tě radostný den plný pohody, smíchu a dobrých zpráv. Ať už jsi čekala výsledek zkoušek, kontroly nebo pohovoru, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist