Femina.cz » Magazín » Wellness » Depky o Vánocích? Omyl! Víme, kdy se lidé kaboní nejvíc i proč

Depky o Vánocích? Omyl! Víme, kdy se lidé kaboní nejvíc i proč

Depky o Vánocích? Omyl! Víme, kdy se lidé kaboní nejvíc i proč

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 22. 12. 2015

Vánoce jsou jedna velká deprese, úzkost a stres? To se tvrdilo ještě nedávno. Ale je to prý přesně naopak. Nejhůř si lidé nepřipadají ke konci roku. Kdy nás nejvíce trápí deprese? Víme!

Ne všichni se na Vánoce těší. Například těm, kdo někdo odešel, se člověk nemůže divit. Bude pro ně Štědrý den tím nejhorším? Dá se předpokládat, že se tísňové linky přetíží? Internetový vyhledávač Google odhalil, jak se budou přicházející svátky vyvíjet. 

Jarní únavu vystřídala depka!

Nejrušnější vyhledávácí období, kdy lidé zadávají hesla jako deprese, sklíčenost nebo dušení choroba, bývají na jaře a na podzim. V létě čísla mírně klesají a o prázdninách se propadají úplně. Nejméně mizerný den pro lidstvo je překvapivě Štědrý den a Silvestr. Vyvrací to tak všechny domněnky o častých sebevraždách, které se údajně hromadí právě během vánočních svátků. Vypadá to, že všechno je jinak. Psychicky nejnáročnější bývají středy na konci dubna, ale ani počátky týdne nejsou nic moc.

Kalendář pro pesimisty

Zjistilo se, že dubnové pondělky jsou symbolem hledání slov jako bolest a úzkost. Úterky zase ve znamení stresu a deprese, středy signalizují únavu. Čtvrtky jsou relativně v pohodě, protože se mnozí těší na víkend. Po sobotách a nedělích je jistota duševního klidu. S nedělním podvečerem opět nastupuje strach z následujícího rána. Psychiatrička Dr. McCance-Katz ví, kdo je hlavním viníkem nepříznivých duševních stavů. Může za to nedostatek slunce!

„Prodloužení denního světla může rozrušit chemický regulační systém lidí. Je možné, že lidé mají i nerovnováhy v hormonech, jako je serotonin a melatonin. Ty jsou ovlivňovány délkou dne a mohou proto ovlivňovat také náladu,“ vysvětluje odbornice. A děsivá tečka na závěr? Sebevražd je prý na jaře víc než hub po dešti. Ale ani na podzim nemají v nemocnicích klid!

Babí léto není žádný med!

Podle výše zmíněné lékařky stejně jako dokáže s mozkem zamávat prodlužující se den, ten samý efekt má i jeho zkracování. Tudíž na sklonku září a listopadu zase dochází k nejhoršímu, a mnozí jsou na dně. Zkrátka a dobře, dá se říct, že jediné období, kdy člověk nechce skočit z mostu, jsou letní prázdniny.

Nesouhlasíš, protože se právě teď necítíš zrovna vyrovnaně? Pusť si známou Bridget Jones. Ta je expertkou na sklíčenost! Mrkni na video a zavzpomínej na hodně vtipnou scénu, kdy se cítila pod psa. Vidíš v tom sebe, takhle na jaře?

A co na to naše čtenářky?

"Já na deprese netrpím," krčí rameny Lucka (30 let). "Mám ráda všechna roční období a na všech si dokážu najít něco hezkého. Nechápu lidi, co se utápí v depresích jen z toho, že nemají dvacet druhů cukroví nebo uklizeno. Já tyhle věci neřeším. A už vůbec ne o Vánocích, natož na jaře, když začíná být teplo, příroda se probouzí a můžu zase chodit víc ven."

"Tak to já teda depky mívám a přesně, jak je tady psáno na jaře a na podzim." Říká Pavla (28 let). "Několikrát jsem s nimi byla i u doktorky, ale kromě prášků mi pomoct nedokázala, tak se tím prostě prokousávám. O Vánocích je mi ale krásně. To mě nic nemůže rozházet."

"Já si teda myslím, že o Vánocích mají depky lidi mnohem víc než na jaře," nesouhlasí Tereza (25 let). "Zvláště ti, co jsou single a tráví je sami. Hlavně si myslím, že se nedá soudit hromadně pocity lidí a sklony k depresím podle slovíček ve vyhledávači. To mi přijde fakt úlet."

A co si o tom myslíš ty? Napiš nám své názory i zkušenosti do diskuze.

Foto: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 01. 2017 Horoskop Blíženec

Stres a nervové napětí uvolníš procházkou v přírodě, pokud nestíháš, otevři si alespoň okno a zhluboka dýchej. Nechej... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist