Femina.cz » Magazín » Wellness » Dejte zelenou svému zdraví i jídelníčku

Dejte zelenou svému zdraví i jídelníčku

Dejte zelenou svému zdraví i jídelníčku

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 10. 04. 2014

Jaro v plném proudu, vše se zelená a právě tato barva je pro nás nyní nejvíce přirozená. Zelená barva je barva naděje, rovnováhy a klidu. Pomáhá regenerovat a načerpávat novou sílu. Snažme se proto tuto barvu co nejvíce zařadit i do našeho jídelníčku a to hlavně ve formě zeleniny.

Špenát

Jezte špenát, je v něm hodně železa - to všichni známe. Až po letech vyšlo najevo, že vědci udělali chybu v desetinné čárce a špenát má stejný obsah železa jako jiná zelenina. Nicméně je výborným zdrojem karotenu a vitamínu C. Je také bohatým zdrojem luteinu, který má antioxidační účinky. Špenát je užitečným zdrojem kyseliny listové, která má velký význanam pro těhotné ženy. Mnoho z nás má špenát znechucený ze školní jídelny, ale salát z čerstvého baby špenátu váš názor zaručeně změní.

Brokolice

Tato zelenina stejně jako květák patří do čeledi brukvovitých. Je vynikajícím zdrojem beta-karotenu, kyseliny listové, železa a také vitamínu C. 100 g vařené brokolice, zajistí přes polovinu doporučené denní dávky vitamínu C. Z brokolice lze vytvořit spousty chutných jídel jako jsou polévky, omáčky nebo zapečená s bramborem a sýrem. Nejchutnější je ovšem připravená v páře, kdy si zachová svoji křehkost a také mnoho vitamínu C.

Saláty

Mohou se podávat jako příloha k hlavnímu jídlu, ale díky nízkému obsahu kalorií se podávají i jako samostatné jídlo, což ocení především ženy držící dietu. U nás známe především hlávkový salát, ale tím bychom náš jídelníček velmi ochuzovali. Stejně dobře si můžeme pochutnat na čekance, ledovém salátu, čínském zelí, roketě, římském salátu nebo kozlíčku zahradním. Saláty jsou vynikajícím zdrojem folátu a beta-karotenu. Mají také údajně zklidňující účinky a po jejich konzumaci se nám bude krásně usínat.

Sex na jednu noc? Známe mužskou taktiku, když si pánové chtějí užít

Sex na jednu noc? Známe mužskou taktiku, když si pánové chtějí užít

Je známo, že mužský a ženský přístup k sexu se velice liší. Jeden příklad za všechny? Pohled na p...

Řapíkatý celer

Celer známe především jako netvárnou kouli, přidávanou do polévek nebo bramborového salátu a někomu může jeho chuť vadit. Řapíkatý celer je křehký a voňavý. Díky malému obsahu kalorií je často konzumován při redukční dietě. Je vynikajícím zdrojem draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak a také podporuje správnou činnost ledvin a tím urychluje vylučování odpadních látek z těla. Řapíkatý celer má protizánětlivé účinky a ulevuje od bolesti způsobené dnou.

Růžičková kapusta

Stejně jako hlávková kapusta a ostatní druhy košťálové zeleniny, obsahuje dusíkaté sloučeniny zvané indoly, které snižují riziko některých druhů rakoviny, zvláště rakoviny tračníku a žaludku. Růžičková kapusta se pravděpodobně podílí na ochraně před rakovinou prsu nebo dělohy. Je dobrým zdrojem kyseliny listové, beta-karotenu a vlákniny. Růžičkovou kapustu před vařením zespoda nařízneme do kříže, aby se uvařila rovnoměrně. Hlavičky házíme do osolené vroucí vody a vaříme co nejkratší dobu, aby se zachoval vysoký podíl indolů. Uvařené kapustičky po vyjmutí z vroucí vody dáme do misky s ledem nebo na chvilku ponoříme do studené vody, čímž zajistíme jejich křehkost a chuť.

Na jaké zelenině si na jaře nejvíce pochutnáte? A máte nějaké zajímavé tipy na její úpravu? Podělte se o ně s námi.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
10. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
06. 08. 2014 glady ... (reakcí: 0)
13. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 04. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist