Femina.cz » Magazín » Wellness » Co všechno riskuješ, když používáš chytrý telefon? Měla by ses bát?

Co všechno riskuješ, když používáš chytrý telefon? Měla by ses bát?

Co všechno riskuješ, když používáš chytrý telefon? Měla by ses bát?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 15. 11. 2016

Máš pocit, že smartphone je tvůj nejlepší kámoš? Chápeme, ukáže ti cestu, upozorní na změnu počasí a udrží tě ve spojení s přáteli. Má to sice své výhody, ale daň za jeho služby je vysoká. Okrádá tě totiž o zdraví!

Podle studie OSN vycházející z faktu, že odhadem je na světě něco kolem sedmi miliard lidí, prý chytrý mobil kouká z kapsy zhruba šesti miliardám jedinců. Věřila bys, že telefonů je na planetě víc, než funkčních toalet? K těm má totiž přístup jen čtyři a půl miliardy „šťastlivců“ z celkové populace. Není tady něco špatně?

Kdo nemá dotykáč, není in

Ačkoliv výrobci smartphonů nad tržbami z prodeje plesají blahem a neustále se předhánějí s novými funkcemi svých výrobků, lékaři i psychologové se drží za hlavu a předvídají nejhorší. Není divu, že budoucnost obyvatel Země vidí černě. Tady jsou následky častého používání mobilních telefonů!

1. Špatné držení těla

Ohnutá záda, ramena stažená k sobě a vytažený krk – typická poloha při brouzdání po netu, hraní her, nebo psaní esemesky. Americká psycholožka Swetha Nair základě své studie tvrdí, že čím více se uživatelé hrbí nad svým aparátem, tím méně mají sebevědomí, chybí jim asertivita a často je ovládá „depka“. O bolesti zad nemluvě! No vida, párkrát si přečteš nový email a rázem je z tebe hromádka neštěstí, co chodí jako paragraf.

2. Onemocnění mozku

Začíná přituhovat. Švédští vědci došli ohledně varování před technologiemi ještě dál. Výsledky jejich studie trvající několik let odhalily, že po pětiletém „mobilování“ je riziko gliomu u člověka, tedy nejčastějšího typu nádoru na mozku, čtyřnásobně vyšší. Může za to radiofrekvenční záření! Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny tedy mobilní telefony zařadila do kategorie karcinogenů.

3. Nervová soustava v ohrožení

Další špatné zprávy přicházejí od francouzských lékařů. Ti zase tvrdí, že výše zmíněné záření nahrává Parkinsonově a Alzheimerově nemoci. Aby toho nebylo málo, nedávno se ve francouzském deníku Le Figaro objevilo, že telefony mají na svědomí migrény, nespavost a srdeční potíže. Fakt je to tak zlé?

Bezdrátová doba ničí zdraví

Právě sis oddechla, protože podle tebe se tě tohle nijak netýká? I tak se pohybuješ na tenkém ledě. Používání telefonů je totiž krajně nakažlivá záležitost. Stejně jako zívání! Hlásí to vědci Michiganské univerzity. Podle nich stačí, když ve své blízkosti uvidíš někoho, kdo svého mazlíka nedá z ruky. Vyvolá to u tebe nutkavou potřebu vytáhnout z kabelky i svého „společníka“ - a už se vezeš. Co z toho plyne? Že jistý si nemůže být vůbec nikdo. Existuje nějaké doporučené dávkování, ať člověk ví, na čem je?

Drž se manuálu

Odborníci se shodují, že bys neměla telefonovat déle než tři minuty. Nutný je také čtvrthodinový interval ticha mezi jednotlivými hovory. Samozřejmě to nejlepší, co pro sebe a své zdraví můžeš udělat, je často stisknout tlačítko pro vypnutí. A teď se přiznej, kolik času ti denně spolkne tvůj přístroj, nejsi na něm taky trochu závislá?

Co si myslíš o škodlivosti telefonů, souhlasíš s tím? A jak vnímáš potřebu svého okolí mít ho stále po ruce? Někteří blázni by pro něj i do vody skočili! Podívej se na video a pobav se nešťastnou náhodou, která se stala jednomu smolaři při venčení psa… 

Ať už výzkumníci přijdou s jakýmkoliv negativním hodnocením mobilů, stejně se jich valná většina z nás nevzdá. A když už mobil, tak hezky stylový design. Mrkni do galerie, najdeš tam fakt vtipné obaly na mobil. S tímhle tě nikdo nepřehlédne.

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
27. 01. 2017 RitaTerezka - (reakcí: 0)
21. 11. 2016 lidka2 . (reakcí: 0)
15. 11. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
15. 11. 2016 Stendy - (reakcí: 1)
15. 11. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist