Femina.cz » Magazín » Wellness » Co byste měli vědět, než se vydáte do boje s kašlem

Co byste měli vědět, než se vydáte do boje s kašlem

Co byste měli vědět, než se vydáte do boje s kašlem

Magazín: Wellness | Komerční prezentace | vydáno 17. 11. 2014

Kašel a nachlazení patří k nejčastějším důvodům, které dovedou rodiče s dětmi do ordinace lékaře. Děti ve školkách se v průměru potýkají s 6-9 infekcemi za rok. Nejen malé pacienty potrápí jeden z hlavních příznaků - kašel. Řekněme si, jak typy kašle rozlišit a na co si dát zejména u malých pacientů pozor.

Kašel? Ale jaký?

Ještě předtím, než se vydáte do boje s kašlem, je důležité rozlišit, zda se jedná o suchý nebo vlhký kašel. Dle loňského průzkumu společnosti Angelini 22 % respondentů neví, jak tyto dva typy kašle rozpoznat a v čem se od sebe liší.  Jak to tedy je? Počátek onemocnění doprovází kašel suchý (neproduktivní - přichází v záchvatech, a to zejména v noci), který je třeba tlumit. Po několika dnech přichází vlhký (produktivní) kašel, který je naopak třeba podpořit. 

Antitusika nebo expektorancia?

Podle typu kašle seliší také přípravky, které vám mohou pomoci. Suchý kašel a kašlací reflex tlumí přípravky nazývané antitusika, patří mezi ně například nekodeinové antitusikum Levopront ve formě sirupu i kapek. Následný produktivní kašel se však již netlumí, naopak je vhodné díky tzv. expektoranciím podpořit vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Nebezpečí, o kterém se příliš neví

Antitusika prošla během posledních let významným vývojem. Dříve se využívala zejména antitusika kodeinová, dnes dávají odborníci přednost těm nekodeinovým. Prof. MUDr. František Kopřiva Ph.D. upřednostňuje užívání nekodeinových antitusik zejména u dětí a mladistvých. “Nekodeinová antitusika nepůsobí přímo v mozku, ale na nervová vlákna v dýchacích cestách. Díky tomu nehrozí riziko vzniku závislosti,” říká Prof. MUDr. František Kopřiva Ph.D.

Jednou z hlavních výhod nekodeinových antitusik je zejména to, že narozdíl od těch kodeinových netlumí a neovlivňují dechové centrum. Mezinekodeinová antitusika patří levodopropizin, který je ve srovnání sostatními nekodeinovými antitusiky nejméně sedativní,” dodává doc. PharmDr. Jan Juřica Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně. Levodpropropizin je obsažen v produktu Levopront , který je vhodný i pro malé pacienty od 2 let. U 94 % sledovaných dětských pacientů prokázal Levopront dobrou efektivitu léčby a u 97 % výbornou snášenlivost. 

 

Pozor, nekombinovat!

Antitusika a mukolytika mají zcela opačný efekt, proto rozhodně nekombinujte užívání těchto dvou typů léků. Mohlo by dojít k hromadění hlenu v dýchacích cestách.   

Prevence a posílení imunity

Základem odolnosti vůči virům je posilování celkové imunity organismu. Důležitý je zejména vitamín C– účinný antioxidant, který buduje přirozenou obranyschopnost a při včasném podání může i zastavit průběh potíží. Jeho běžná denní dávka je 60 mg, v zimním nebo chřipkovém období jeho potřebná dávka stoupá až na 500 až 1000 mg denně. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na LECIMEKASEL.CZ.

Zbytečně neriskujte, důvěřujte odborníkům

Řada z nás si hraje na hrdiny a s kašlem a nachlazením se kurýruje svépomocí. Trvá-li však kašel, únava a další příznaky nemoci déle než 10 dní, rozhodně déle nevyčkávejte s návštěvou lékaře.

Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.


  1. Podrobné výsledky průzkumu si můžete prohlédnout zde.
  2. Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.
  3. Tamburrano D. et al.; Terapie Essenziali in Clinica 1989; 4: 3-7D

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2016 Helena vlhký kašel (reakcí: 0)
12. 12. 2015 Monika89 suchý kašel (reakcí: 0)
18. 11. 2014 glady .. (reakcí: 0)
17. 11. 2014 pepina . (reakcí: 0)
17. 11. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist