Femina.cz » Magazín » Wellness » Chybí vám přátelé? Možná neumíte naslouchat druhým. Naučíme vás to!

Chybí vám přátelé? Možná neumíte naslouchat druhým. Naučíme vás to!

Chybí vám přátelé? Možná neumíte naslouchat druhým. Naučíme vás to!

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 09. 06. 2014

Komunikace, komunikace, komunikace – o její důležitosti slýcháme denně zprávy ze všech stran. Umění komunikovat ale doprovází někdy neprávem opomíjená schopnost, a to naslouchání. Rádi se s vámi podělíme o zásady dobrého posluchače.

K čemu je to dobré?

Pokud se naučíte efektivně naslouchat, zjistíte, že mnohé, co potřebujete vyřešit, se tím velmi ulehčí. Hovoříme o tzv. aktivním naslouchání jako metodě, která se dá dobře trénovat, a nestojí více než jen trpělivost a ochotu skutečně vnímat to, co nám druhý říká. 

Rady a tipy, jak se stát dobrým posluchačem

Buďte duchem plně přítomní – zapomeňte v daném okamžiku na všechno ostatní a věnujte veškerou pozornost tomu, s kým hovoříte. S koncentrací má v dnešní uspěchané době problém mnoho lidí, ale pokud chceme druhému skutečně porozumět, musíme se určitou dobu soustředit jen na něj a vypustit z hlavy všechno a všechny ostatní. 

Vnímejte hovořícího v celistvosti – nevšímejte si pouze toho, co ten druhý říká, ale také jak to říká. Sledujte jeho gesta, mimiku, zkrátka tzv. nonverbální komunikaci. Ta mnohdy napoví více než tisíce slov. Hlídejte si ale také svoji řeč těla, můžete tak dát účelně najevo, že druhého pozorně posloucháte. Pokyvování hlavou, vhodný náklon těla či oční kontakt jsou velmi důležité.

Svatební speciál: Nápady na obřad i svatbu jinde

Svatební speciál: Nápady na obřad i svatbu jinde

Právě teď přichází období svateb, a proto jsme se rozhodli vás inspirovat. Pokud vás drahý požáda...

Nemusíte mlčet, ale nepodsouvejte své názory – aktivní naslouchání spočívá mimo jiné v tom, že jej můžete doplňovat vhodnými dotazy. Nemusíte tedy celou dobu mlčet jako ryba, ale naopak můžete občas položit doplňující otázku, která upřesní, vyjasní či rozvede téma hovoru. 

Udělejte si na rozhovor dostatek času – není nic horšího, než uprostřed naslouchání náhle zvolat: „Jé, to je zajímavé, ale já už musím opravdu běžet.“ Vymezte si proto dostatečnou časovou rezervu, kdyby se povídání více protáhlo. Výhodou je určitě také vhodné prostředí – klid, útulno, pohodlí.

Bonus závěrem

Zvládnutá technika aktivního naslouchání vám pomůže zejména tehdy, když potřebujete někoho přesvědčit o svém záměru a získat ho pro určitou věc, myšlenku. Může to být zaměstnavatel, kamarádka, ale třeba i manžel. Zjistíte totiž, jaký pohled na danou situaci váš protějšek má a můžete tak snadněji využít argumentů, které budou v souladu s názory komunikujícího partnera. Někdy můžete dokonce i zjistit, že nemáte ve své věci tak úplně jasno a od přesvědčování bude lepší ustoupit do té doby, než se vám povede si vše znovu uspořádat v hlavě. Také proto se pozorné naslouchání druhým vyplatí. Mnohdy se při něm navíc dozvíme i něco sami o sobě!  

A co vy? Dokážete naslouchat druhým, nebo s tím máte problém?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
11. 06. 2014 glady .. (reakcí: 0)
10. 06. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 06. 2014 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
09. 06. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 02. 2017 Horoskop Střelec

Dnes budeš mít pocit, že tě nikdo nemá rád, nikdo ti nerozumí a že jsi na celém světě úplně sama. Přestaň se litovat ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist