Femina.cz » Magazín » Wellness » Chraňte si své oči!

Chraňte si své oči!

Chraňte si své oči!

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 25. 02. 2010

Pocit vyschlých očí, zarudlé bělmo či bolest hlavy, to vše jsou problémy, které vznikají z dlouhého hledění do počítače. Jak se jich rychle zbavit a mít zas krásné oči?

 

Co se děje s naším zrakovým orgánem, když hledíme dlouho do počítače, a jak můžeme předcházet nepříjemným zdravotním komplikacím? „Práce s počítačem ovlivňuje vaše oči několikerým způsobem,” říká MUDr. Jakub Ventruba z Evropské oční kliniky Lexum.

„Je ověřeno, že během práce na počítači klesá frekvence mrkání, oční rohovka a spojivka pak nejsou dokonale omývány slzami, a tak dochází k poruchám slzného filmu a následně pocitu nepohodlí, pálení, řezání, zarudnutí očí a podobně. Tyto potíže mohou ještě zesílit v prostorách s klimatizací či v zakouřené místnosti, dále též u různých celkových onemocnění.”

 

Podobné problémy se někdy shrnují pod názvem Computer Vision Syndrome (CVS) a odhaduje se, že jimi trpí dokonce většina lidí pracujících s počítačem více než dvě hodiny denně. Měly by nás vést k návštěvě očního lékaře, který nám pravděpodobně doporučí používání takzvaných umělých očních slz či gelu. „Pozor ale na kapky s vazokonstrikčním účinkem,” varuje MUDr. Ventruba, „ty sice odstraní zarudnutí, ale problém se slzným filmem neřeší, proto je nelze doporučit.”

 

Potíže mohou být způsobeny i neustálým a nadměrným zaostřováním zraku (akomodací) na obrazovku počítače. V závislosti na věku a charakteru dioptrické vady se pak mohou projevit příznaky jako únava očí, pocit tlaku v očích, rozostřené vidění, bolení hlavy a někdy až dvojité vidění. „Prevencí může být hygiena práce, spočívající zejména v uvolňování akomodace pohledem do dálky v pravidelných intervalech, to znamená, že bychom si měli dělat přestávky třeba v hodinových intervalech, vždy alespoň několik minut,” radí MUDr. Ventruba. A jestli vás i přes častější uvolnění očí, nepřestávají oči bolet, podívejte se na pár rad v článku Bolí vás oči u počítače?


http://www.femina.cz/files/1121-5.jpg


Určitým skupinám lidí vadí práce na počítači více. Jsou to především dalekozrací, kterým může působit potíže, když musí neustále akomodovat na blízko, nebo pacienti s nekorigovaným astigmatismem. U osob kolem pětačtyřiceti let věku se navíc začíná projevovat takzvaná vetchozrakost, způsobená tím, že jejich čočky ztrácejí schopnost zaostřovat do blízka.


Na otázku, zda se nadměrným hleděním do počítače mohou oči “kazit”, tedy zda mohou hlavně dětem a dospívajícím mladým lidem v důsledku dlouhých hodin trávených u počítače přibývat dioptrie, nemají lékaři zcela jednoznačnou odpověď. Příslušníci starší generace si možná vybaví, jak byli maminkami odháněni od neustálého ležení v knížkách, aby si „nekazili oči”. Lékaři skutečně před několika desítkami let věřili tomu, že si tímto způsobem můžete vypěstovat krátkozrakost, a existovala i akomodační cvičení, která měla nějakou tu dioptrii ubrat. Pak nastal obrat a lékaři se přikláněli k názoru, že dioptrie jsou dány geneticky a vnější prostředí je nemůže ovlivnit. Dnes se v odborných kruzích často uvádí, že konečnou podobu refrakční vady určují multifaktoriální vlivy: znamená to například, že máte-li k tomu genetickou predispozici, oči si můžete svým chováním do jisté míry “zkazit”, zatímco člověk s odlišnými geny si při stejném životním stylu zachová výborný zrak. Ovšem i zkažený zrak se dá napravit, alespoň zvolením správných brýlí, které vám třeba na druhou stranu opticky zeštíhlí obličej. Na několik rad, jak zvolit ty správné brýle, se podívejte do článku Jak si vybrat správné brýle?

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
14. 11. 2014 Zuzana ocutein (reakcí: 0)
23. 10. 2014 Vlaďka Oči (reakcí: 0)
21. 09. 2014 HonDa kapky ocutein (reakcí: 1)
27. 08. 2014 Láďa zrak (reakcí: 0)
27. 05. 2014 iva Kapky (reakcí: 0)
16. 04. 2014 Petra Ochrana očí (reakcí: 1)
10. 09. 2013 karina ociutein (reakcí: 1)
07. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist