Femina.cz » Magazín » Wellness » Češky se o svá srdce nebojí

Češky se o svá srdce nebojí

Češky se o svá srdce nebojí

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 23. 06. 2009

Jen každá devátá Evropanka a dokonce jen každá čtrnáctá (!) Češka si uvědomuje, že na srdečně-cévní onemocnění umírá více žen než mužů. Nebezpečí srdečních onemocnění u žen přitom významně stoupá díky hormonálním změnám v období menopauzy.

 

Ženy se v souvislosti s menopauzou nejvíce obávají osteoporózy a akutních fyzických symptomů, jako např. návalů horka. Tyto výsledky přinesl mezinárodní průzkum společnosti TNS, prováděný v roce 2007 a 2008 v šesti evropských zemích, včetně České republiky, mezi 1 700 ženami staršími 45 let.

 

Ženy si uvědomují vliv menopauzy na zvýšení hladiny cholesterolu a vznik srdečních onemocnění. Tuto možnost potvrdilo 45 % Češek a 42 % evropských žen. Přesto se nejedná o symptomy, kterých by se v souvislosti s příchodem menopauzy obávaly nejvíce. K obávaným symptomům patří u českých žen akutní fyzické a psychické příznaky a například u Němek osteoporóza a rakovina prsu,“ shrnula výsledky průzkumu Mgr. Andrea Volfová ze společnosti TNS AISA.
 
 „Některá rizika spojená s menopauzou jsou zřejmá a viditelná, jako např. vzestup hmotnosti, některá pak doslova skrytá, např. změny hladiny lipidů, glykémie nebo zvýšený krevní tlak. Ženy by se ale o to, co je čeká, měly zajímat již před samotným příchodem hormonálních změn. Vždyť v období po menopauze prožijí ve vyspělých zemích průměrně třetinu života,“ radí MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. z III. Interní kliniky FTN v Praze. Snížit skrytá nebezpečí je možné třemi základními způsoby: dietou, pohybovou aktivitou a farmakologicky.
 
Nejpřirozenějším způsobem je samozřejmě změna životního stylu – tedy kombinace diety a pohybové aktivity. V případě vysokého cholesterolu dieta nespočívá pouze v jednoduchém omezení jídel s vyšším obsahem tuku nebo cholesterolu, ale svou roli hraje i zastoupení různých specifických látek, jako jsou nasycené a nenasycené mastné kyseliny nebo např. rostlinné steroly. U vysokého tlaku se pak jedná hlavně o omezení příjmu sodíku, alkoholických nápojů, silného čaje, silné černé kávy a dodržování zásad zdravého životního stylu.
 
„Období menopauzy bývá pro řadu žen spíše nepříjemné, změny organizmu se v tomto životním úseku projevují jak po stránce fyzické, tak i psychické. Avšak to, do jaké míry se potíže související s obdobím menopauzy projeví a ovlivní kvalitu života ženy, záleží i na ní samotné a na jejím životním stylu,“ říká Mgr. Jana Divoká ze společnosti STOB. Mezi dlouhodobé viditelné příznaky menopauzy patří zvýšení tělesné hmotnosti, ke kterému dochází mimo jiné kvůli změně distribuce tuků, změně chutí a nedostatku pohybu. Protože obezita není způsobena pouze výše uvedenými biologickými příčinami, ale také důvody psychologickými a sociálními, měla by se léčba zaměřit na všechny zmíněné faktory.
 
Femina tip:
 
 „Značka Flora připravila ve spolupráci se společností STOB v rámci dlouhodobých kognitivně behaviorálních kurzů přednášky o menopauze a bezplatné měření cholesterolu. To ukázalo, že téměř třetina z více než 100 účastnic měla zvýšenou hladinu celkového cholesterolu. Mnoho z nich svou hladinu cholesterolu před měřením neznalo,“ pokračuje Mgr. Divoká. Pro všechny zájemkyně o bezplatné měření cholesterolu jsou v Praze a Brně k dispozici Floraporadny. Zájemci z ostatních měst mohou využít bezplatné měření cholesterolu a nutriční poradenství probíhající do poloviny července ve vybraných obchodních řetězcích po celé ČR. (Více informací a možnost objednání informačních materiálů o menopauze na Informační lince  800 175 324 .)
 
Více informací naleznete na www.flora.cz a www.meno-pauza.cz.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
11. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist