Femina.cz » Magazín » Wellness » Celer - multivitamín

Celer - multivitamín

Celer - multivitamín

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 15. 05. 2008

Již staří egypťané ho využívali jako účinné afrodiziakum. K podpoře říje se celerem dodnes krmí králičí samice… a na mužskou potenci se používá dodnes v lidovém léčitelství.


Druhy celeru:
Řapíkatý – používá se nadzemní ztluštělý stonek
Hlíznatý – klasický celer, používáme bulvu, ale i listy jako kořeníCeler patří mezi potraviny, které buď milujete nebo nenávidíte. Jeho charakteristická chuť je způsobena množstvím obsažených éterických olejů. Ty jsou pro rostlinu mimořádně důležité, chrání ji před poškozením plísněmi, bakteriemi a dalšími nepěknostmi. A toho by byl hřích nevyužít.

Stejně jako rostlinu umí tyto účinné látky chránit naše tělo, sliznice především. V ústech, zažívacím traktu, v ledvinách, močových cestách, i ve střevech působí antibakteriálně a antimykoticky. Celerová silice při vdechování čistí sliznici dýchacích cest, a tak je nejúčinnějším lékem na nachlazení šťáva z čerstvého celeru.

Nacpaný multivitamin


Nejen prospěšné éterické látky, ale i množství vitamínů a minerálů skrývá tato na pohled nepříliš lákavá bulva.

Celer je významným zdrojem vitamínu B, a to všech béček, tedy takový B-komplex a tím působí pozitivně na naše nervy, vlasy, nehty a povzbuzuje chuť k jídlu. Listy celeru mají dokonce více vitamínu C než citron. Dále obsahuje vitamín A, K, E, z minerálů pak draslík, hořčík, chrom, sodík, vápník, železo, zinek a jód a to vše v poměrně vysokých dávkách.

Léčivé účinky

Už shora uvedené musí dávat tušit, že celer je přírodní léčivou bombou. Je výtečné diuretikum - čistí ledviny a podporuje tvorbu moči, čímž působí na pohybový aparát, rozpouští usazeniny a odplavuje je z těla.

Vhodný je při dně, revmatismu a artritidě. Pravidelná konzumace syrového celeru nebo šťávy z něj dokáže výrazně ulevit kloubům. Je to i tím, že celer je silně zásadotvorný a tak vyrovnává tělesné pH na přijatelnou hodnotu. Při prvním náznaku migrény zkuste sníst celer, jednorázové vyrovnání kritické kyselosti těla může záchvat zastavit.

Snižuje i hladinu krevního cukru, snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu žluče, chrání před žaludečními vředy a urychluje jejich hojení.

Využití v kuchyni

Můžeme využít listy jako koření, řapíky a někdy jsou využívána i jeho semena. Celer je nezastupitelný do svíčkové omáčky, do bramboračky a výtečný je smažený. Syrový ho lze využít do bramborového salátu nebo do pomazánek.
Syrový je samozřejmě nejcennější, nepříjemnou příchuť lze zmírnit přídavkem mrkve či mrkvové šťávy.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
27. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
16. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

24. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes si dej pozor na prochladnutí, rýma a bolení v krku by ti mohlo znepříjemnit další dny, protože by sis nemohla do... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist