Femina.cz » Magazín » Wellness » Čaj - vše, co o něm nevíte

Čaj - vše, co o něm nevíte

Čaj - vše, co o něm nevíte

Magazín: Wellness | autor: Lenka Zelnitiusová | vydáno 08. 01. 2015

Nevlídné počasí nám na náladě nepřidá a tak se po celém dnu netěšíme na nic jiného, než na hrnek oblíbeného čaje s medem, kapkou citrónu nebo trochou bezinkového sirupu. Jak vlastně působí tento nápoj starých Číňanů na naše tělo a jaké druhy čajů byste určitě neměla nechat bez povšimnutí? Pojďte společně s námi odhalit tajemství čaje!

Jak vlastně čaj vůbec vznikl? 

Zajímá vás, komu vlastně vděčíme za to, že si můžeme denně pochutnávat na šálku čaje s oblakem vůně a lahodné chuti? Podle všeho první čaj ochutnal čínský vládce, a to úplnou náhodou, přesněji tedy při ohřívání vody v kastrůlku, do něhož shodou okolností spadly lístky léčivých stromů, mezi kterými byl i pověstný a dnes tolik oblíbený čajovník. 

Sypaný čaj versus ten v pytlíku

Pokud si chcete vychutnat kvalitní nápoj s výraznou chutí, nevšedními kombinacemi bylin, přídavků ovoce a jiných, neváhejte si připlatit za sypanou směs. Navíc ve specializovaných prodejnách si můžete namixovat jednotlivé přísady daných čajů přesně podle svého. Pokud zbožňujete osvěžující zelený čaj, můžete k němu přidat sušené brusinky, citrónovou trávu nebo kaktusový květ. Kdežto sáčkové čaje vynikají především přívětivou cenou, nižší kvalitou a co se týká chuti musíme se podřídit výrobcům. 

Zelený a černý čaj: Kdo byl ten první? 

Zelený čaj je průkopník ve světě čajů, v Číně si tuto variantu dopřávali již před několika sty lety. Lístky neprocházejí procesem fermentace, proto jsou jeho účinky na zdraví mnohem blahodárnější. I když se může zdát, že jeho černá varianta je původní, není tomu tak. Zázračný nápoj starých Číňanů dodává energii, bojuje s tukovými polštářky a také obsahuje nespočet antioxidantů, jež zneškodňují volné radikály a působí zároveň jako prevence před rakovinným bujením. 

Hit současnosti? Šperky z filmů a seriálů! Neodoláte!

Hit současnosti? Šperky z filmů a seriálů! Neodoláte!

Zamilovala ses do filmu nebo seriálu a obdivuješ nejen herce, ale také garderobu nebo šperky? Můž...

U nás v Evropě má mnohem zvučnější jméno černý čaj, jež je mnohem rozšířenější. Díky oxidaci dochází ke změně barvy a zároveň čaj získá mnohem výraznější chuť i aroma. Pokud jste unavené, trápí vás žaludeční těžkosti, černý čaj vás postaví na nohy. Podle všeho je mnohem lepší životabudič než káva, ta vás sice nakopne energií ihned, ale nevydrží v těle déle účinkovat, na rozdíl od tohoto druhu čaje. Navíc snižuje hodnotu cholesterolu a cukru v krvi. 

Nevšední čajová seznamka

 • Bílý čaj byl v dobách své slávy považován za nejcennější ze všech, napříč historií si jej mohla vychutnávat pouze šlechta. Jeho chuť je jemná a velmi příjemná.
 • Slyšela jste už někdy o Maté čaji? Zamilovali si ho lidé v Jižní Americe, kde na něj nedají dopustit. Dá se říci, že je něco jako jejich národní nápoj, a to zejména v Argentině, Paraguayi a Brazílii. 
 • Rooibos  je připravován z keře, jež se vyskytuje na jihu Afriky. Výhodou je, že je zcela bez kofeinu.
 • Na čaj Lapacho narazíte v zemi Inků a opět se jedná o elixír zdraví, který působí na nespočet zdravotních komplikací. 
 • Jako dárek se nejčastěji darují kvetoucí čaje. Jedná se o ručně svázané lístky bílého čaje, jež se ve vodě krásně rozvijí. Potěšíte nejen chuťové pohárky, ale především vaše zraky. 

Dopřejte si denní rituál

Pokud vás trápí nespavost, nebo se chcete po náročném dni zklidnit, vsaďte večer raději na bylinky jako je meduňka, kozlík lékařský nebo máta. Zelené a černé čaje doporučujeme spíše jako ranní vzpruhu plnou vitality. 

A co vy, milé čtenářky, jaké čaje preferujete vy? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
08. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
08. 01. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist