Femina.cz » Magazín » Wellness » Brýle, čočky nebo operace?

Brýle, čočky nebo operace?

Brýle, čočky nebo operace?

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 28. 08. 2009

Chcete vědět, co je pro vás nejlepší? Nechte si poradit od odborníka!


Poradí vám primář Očního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice MUDr. Karel Sedláček.

Co je pro lidské oko nejpohodlnější – brýle, čočky nebo laserová operace?


Každá korekce oční vady má své výhody i nevýhody. Brýle jsou jednoduché, snadno se nosí, ale pěkné brýle jsou drahé. Brýle také zhoršují rozsah zorného pole. Kontaktní čočky výborně korigují oční vadu, umožňují normální zorné pole i prostorové vidění, ale nesnáší je každý, péče o čočky je celkem náročná a musí stále kupovat nové a nové. Laserová operace u nižších dioptrií výborně odstraní oční vadu, ale za šera může zhoršovat zrakovou ostrost. Cena za zákrok je poměrně vysoká, ale zase jen jednorázová.

Při které oční vadě je vhodné používat brýle, kdy čočky a kdy lze přistoupit k laserové operaci?


Refrakční vady, o kterých zde hovoříme, jsou – dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Při dalekozrakosti jsou vhodné brýle nebo kontaktní čočky, u starších lidí je možné volit operaci, při které se lidská čočka nahradí silnější čočkou umělou. Při krátkozrakosti záleží na velikosti oční vady, ale obecně lze říci, že dobré vidění zajistí brýle, kontaktní čočky i laserová operace. Při oční vadě do 6 dioptrií je laserová operace opravdu bezpečná, u vyšších vad záleží na dalších fakorech. Astigmatismus lze dobře korigovat brýlemi nebo laserem.

Jaké jsou nejčastější oční vady? Které z nich je možné úspěšně léčit?

Nejčastější oční vadou je krátkozrakost. Jedná se o vrozenou dispozici. Nejedná se tedy vlastně o léčbu, ale o kompenzaci refrakční vady.

Od kolika dioptrií se předepisují brýle? Do kolika dioptrií je možné využívat čočky?

Síla brýlí závisí především na nárocích klienta. Často předepisujeme i brýle s ½ dioptrie lidem, kteří potřebují opravdu ostře vidět. Kontaktní čočky se vyrábí běžně od -12 do +6 Dioptrií, ale je možné objednat i čočky silnější než 20 dioptrií.

Má barva očí vliv na jednotlivé oční vady?

Mezi barvou očí a očními vadami nebyla prokázána souvislost.

Proč souvisí se stárnutím zhoršování očních vad?

S přibývajícím věkem přichází ztráta akomodace – schopnosti zaostřit do blízka. Stav, který nás nutí nosit brýle na čtení, na počítač. Dioptrie na práci do blízka se kombinují i s původní oční vadou. Dokonce i člověk, který po laserové operaci vidí skvěle na dálku, potom potřebuje brýle na čtení.

Které vady je možné odstranit laserovou operaci?

Laserová operace rohovky je ideální pro krátkozrakost nižšího stupně a některé typy astigmatismu. U dalekozrakosti nebývá zraková funkce po operaci rohovky za šera srovnatelně dobrá.

Do kolika let je možné absolvovat laserovou operaci?

Nejprve je potřeba říci, od kdy je operace rohovky vhodná. Hranicí je stabilizace oční vady. Když se dioptrie rok nemění, to bývá kolem 20 let věku, je možné začít uvažovat o operaci. Čím dříve se pacient rozhodne pro operaci, tím déle si užije život bez brýlí. Tedy období, než začne potřebovat brýle na čtení. A potřeba brýlí na čtení se objevuje mezi 40 a 50 roky.

Jaké další operativní zákroky je možné podstoupit při očních vadách?

Už jsem se zmínil o možnosti operace čiré čočky – čočka se odstraní a nahradí se nitrooční čočkou s optimálními dioptriemi. Existují i nitrooční čočky multifokální, které umožní i čtení do blízka. Nevýhodou této operace je vysoká cena a riziko, které s sebou nese každý nitrooční zákrok.

Jsou čočky stejně účinné jako brýle?

Kvalitní nitrooční čočky zajistí výborné zrakové funkce a normální zorné pole za cenu, že se musí nasazovat a měnit. Péče o brýle je podstatně jednodušší.

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
22. 07. 2013 annapru Čočky jsou nejlepší (reakcí: 0)
16. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 0)
10. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
28. 04. 2011 stepanecka Ty Jo! Tak... (reakcí: 0)
03. 03. 2011 maruskaji . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

30. 03. 2017 Horoskop Ryby

Dnes tě to bude táhnout do přírody. Udělej si příjemnou procházku, načerpáš sílu na další dny. Užívej si první sluneč... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist