Femina.cz » Magazín » Wellness » Bolí vás žaludek? Zkuste kváskový chleba

Bolí vás žaludek? Zkuste kváskový chleba

Bolí vás žaludek? Zkuste kváskový chleba

Magazín: Wellness | autor: Markéta Kronovetrová | vydáno 16. 04. 2015

Pokud nefandíte práškům stejně jako já, ale trápí vás občas bolesti žaludku, zkuste si dát k snídani kváskový chleba místo toho obyčejného. Bude vám lépe. Naši předci to tak dělali celá staletí. Lékaři nyní potvrdili, že měli pravdu.

Asi jste si všimli, že se na pultech různých pekařství objevuje čím dál tím častěji kváskový chleba. Bývá o poznání dražší než ten obyčejný. Ochutnali jste ho? Víte, proč za něj zaplatit? Anebo byste si ho raději zkusili upéct sami doma?

Rychlejší není vždy lepší

Chleba z kvásku kyne déle, to je i důvod, proč velké pekárny používají častěji kvasnice. Z dětství si pamatuju úžasný chleba, nakyslý, hutný, milovala jsem ho. Ale pak zmizel, najednou chutnal jinak a nebylo to ono. Co se změnilo, jsem zjistila až o pár let později. Pekárna v mém rodném městě přešla z kvásku na kvasnice. Ale nejde jen o chuť. Kvásek nám pomáhá trávit. V mouce je obsažena kyselina fytinová, která z těla odvádí minerály a s dalšími látkami vytváří těžko stravitelné sloučeniny. Když chleba kyne déle (s kváskem), kyselina se v něm lépe rozloží, když kyne s kvasnicemi rychleji, nestihne to. Z kvásku se peklo předchozích 5000 let, my jsme přišli s kvasnicemi, zrychlili celý proces a pak nám občas nezbývá než se vypravit do lékárny pro něco na trávení.

Kvásek před kynutím

Vyrazíte na nákup, nebo to zkusíte sami?

Kváskové chleby jsou o poznání dražší než ty kvasnicové, ale dnes jsou už bez problémů k sehnání. Pokud nebydlíte poblíž zdravé výživy nebo farmářského obchodu, které je často nabízejí, poohlédněte se po něm i v supermarketu. V těch lepších ho seženete. Nebo se můžete do výroby pustit sami. Na internetu je bezpočet návodů, jak si vytvořit vlastní kvásek – často s poznámkou, že se to nemusí podařit, a tak je snazší využít kváskové mapy (server, kde si na mapě najdete někoho, kdo kvásek má a rád se podělí). Ale mně se povedl napoprvé a nevidím v tom žádnou vědu.

Nakrmený kvásek - Kvásek, ke kterému přidáte čerstvou mouku a trochu vody. Objeví se bublinky, pomalu kyne.

Připravte se a začínáme…

Stačí mít vlažnou vodu, kvalitní žitnou (klidně i jinou) mouku a sklenici. Namícháte směs v hustotě asi jako těsto na palačinky, sklenici překryjete igelitovým sáčkem, zagumičkujte a dáte na teplejší místo (já dávám na okenní parapet, takže nad topení, které občas hřeje a občas ne). Druhý den přidáte opět mouku a vodu. Říká se tomu krmení kvásku a tak to děláte tři nebo čtyři další dny. Kvásek bobtná, roste, na povrchu se dělají bublinky, začne být nakysle cítit. Zkrátka pracuje.
Pak už jen stačí přidat mouku, vodu a udělat těsto na chleba. Většina hospodyněk peče od oka – k 150 ml kvásku, přidejte asi 350 g mouky a 200 ml vody. Sami uvidíte, co potřebujete přidat, aby vám vzniklo těsto s tou správnou konzistencí. I do domácí pekárny se dá během hnětení přisypat mouka nebo dolít voda.

Čím víc dáte kvásku, tím bude chleba kyselejší. Nezapomeňte si schovat asi polévkou lžíci kvásku na příště. Dejte ji do sklenice, kterou uzavřete víčkem. Do příštího pečení na vás může čekat v lednici. Pak kvásek jednou či dvakrát v teple nakrmíte a můžete zase zadělávat těsto.
Důležité je nechat chleba kynout, dát mu čas. Nejjednodušší je nechat ho stát celou noc, ale pokud spěcháte, stačí i šest hodin. A pak můžete péct.

Tip pro vás: Když už se do pečení pustíte, kupte si kvalitnější mouku. Nestojí deset korun, ale kolem 40 Kč. Na domácím chlebu ovšem celkově ušetříte, tak proč si nedopřát vyšší kvalitu? Jestli si pořídíte kynoucí ošatku nebo speciální formu do trouby na chleba záleží už jen na vás. Jde to i bez nich.

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, archiv autorky

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
12. 05. 2015 doublefantasy :) (reakcí: 0)
16. 04. 2015 glady ... (reakcí: 0)
16. 04. 2015 Viky17 - (reakcí: 0)
16. 04. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

20. 02. 2017 Horoskop Býk

Máš doslova a do písmene štěstí ve svých rukou, cokoliv podnikneš, dovedeš k úspěchu. Nemusíš se bát ani náročných úk... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist