Femina.cz » Magazín » Wellness » Banán: Dokonalý zdroj energie i účinný lék na depresi

Banán: Dokonalý zdroj energie i účinný lék na depresi

Banán: Dokonalý zdroj energie i účinný lék na depresi

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 06. 02. 2014

Banán je běžnou složkou stravy hlavně u mnoha asijských národů. Je známo asi 20 druhů banánů, které se hodí k nejrůznějším přípravám v asijské kuchyni. Jelikož si banány oblíbily i národy, které nemají přírodní podmínky vhodné k jejich pěstování, staly se banány rozšířeným importním zbožím z tradičních banánových zemí v Asii a Jižní Americe.

Látky obsažené v banánu

Banán obsahuje celkem tři přírodní cukry, a to cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Díky těmto složkám je banán zdrojem energie pro lidský organismus. Proto si banány oblíbili sportovci, jelikož bylo zjištěno, že dva banány poskytnou dávku energie potřebnou na doplnění energie vydané při 90-ti minutovém cvičení. 

Výzkumy prokázaly i účinnost banánů při překonávání některých chorob. Mnoho lidí potvrdilo, že se například při depresi cítí lépe po požití banánu. To je možné díky obsahu traptophanu, což je druh proteinu, který se v těle přemění na serotonin, který je znám jako prvek zlepšující náladu a přinášející pocit štěstí. 

Vitamín B6 reguluje hladinu glukózy v krvi a přispívá ke zlepšení nálady. Vysoký obsah železa v banánu zlepšuje tvorbu hemoglobinu v krvi. Banány mají vysoký obsah potasia a nízký obsah soli, což dělá z tohoto tropického ovoce skvělý prostředek v boji proti vysokému krevnímu tlaku. 

Jelikož mají banány vysoký obsah vlákniny, pomáhají ke zlepšení stavu trávicího traktu. Málo je známý bláhodárný účinek banánu na kocovinu. Například banánovo mléčný koktejl oslazený medem utiší žaludek a přispěje k obnovení zničené hladiny cukru v těle. 

Krásná a mladá pleť. Díl druhý: Péče během detoxu

Krásná a mladá pleť. Díl druhý: Péče během detoxu

Začátek je vždy nejtěžší. Pokud jste se rozhodla, že něco uděláte pro svou pleť a vysadíte cukry,...

Blahodárné účinky banánu na lidské zdraví

Banánová slupka může být vhodným hojivým prosředkem při bodnutí hmyzu. Bolestivé místo se potře vnitřkem banánové slupky, čímž se značně sníží pálení a podrážděnost pokožky. Díky obsahu B vitamínů mohou banány zklidňovat i nervový systém. Výzkumy prokázaly, že například stres a neklid se lépe zažene banánem, než uklidňujícími chemickými preparáty.  

Banány mají tolik blahodárných účinků na lidský organismus, že se vyplatí jíst alespoň jeden banán denně. 

Jedná se rovněž o ideální pochoutku a náhradu sladkostí pro všechny, kteří drží diety. Banány jsou chutné a syté. Ačkoliv je lze různě tepelně upravovat, ideální je konzumace za syrova, jelikož jedině tak si zachovají všechny potřebné vitamíny.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
15. 04. 2014 Lenka Coenzym extra (reakcí: 1)
07. 02. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
07. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
06. 02. 2014 viki11 .. (reakcí: 0)
06. 02. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 10. 2016 Horoskop Lev

Už od rána se budeš plácat v rozporuplných emocích a nebudeš vědět, jestli cesta, po které ses vydala, je vlastně ta ... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist