Femina.cz » Magazín » Wellness » Autismus a genialita

Autismus a genialita

Autismus a genialita

Magazín: Wellness | vydáno 31. 10. 2007

Vysloví-li se slovo autista, vzpomenu si na postavu ztvárněnou Dustinem Hoffmanem ve filmu Rain Man. Jenže televizní snímek a reálný život jsou dva rozdílné světy. Ale genialita těchto lidí ve filmu nastíněná existuje také ve skutečnosti.

 

Co je vlastně autismus? 


Jde o jednu z nejvážnějších nemocí mentálního vývoje, která děti postihuje. Porucha je vrozená a jejím následkem je to, že dítě nerozumí jinak zcela běžným vjemům – nechápe to, co vidí. Nerozumí stavům, které prožívá a ani tomu, jaké zvuky přicházejí z jeho okolí. Vývoj takto postiženého dítěte je silně narušen – nekomunikuje, nedokáže se sžít se společností.


Géniové


Jistě si vybavíte neustálé kývání, které k autistům patří. Podle studie australských vědců ale existují tzv. autističní géniové. Každý desátý autista má nějakou výjimečnou vlastnost a několik z nich je doslova „geniálních“. Otázkou je, kde se jejich nadlidské schopnosti vzaly. Jsou v tom geny, učení, mozková anomálie? Studie se v tom rozcházejí, ale tyto schopnosti nepopiratelně existují:


Výtvarný talent: neuvěřitelnou přesností se vyznačují kresby už hodně malých autistických dětí. Je to zvláštní i díky faktu, že tyto děti mají problém poznat tváře svých nejbližších.


Matematický talent:
tito lidé umí velice rychle řešit operace s celými čísly (násobení, dělení, faktoriál), určování prvočíselnosti, počítání velkého množství objektů atd.

 

Hudební talent: někteří autisté mají dokonalý sluch (v běžné populaci tak jeden člověk z desetitisíce) a bezchybně si vybaví každá tón melodie. 


Určení času: schopnost doslova kdykoli určit s přesností na vteřiny aktuální čas.

 


Toto je jen výčet malého množství neobvyklého talentu autistických géniů. Kéž by jejich vnitřní svět byl více dostupný okolní společnosti… Ale co není, může jednou být. 

  

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
18. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
14. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

27. 10. 2016 Horoskop Býk

Dnes se obrň notnou dávkou trpělivosti, protože budeš pořád něco hledat. Začne to ráno klíčemi od bytu, pak telefon, ... Celý horoskop

Karta dne

Pět mečů
Situace, kterou jsi právě řešila, nedopadne přesně podle tvých představ. Ve skrytu duše jsi věřila, že se problém vyřeší a ty ho jednou provždy zameteš pod koberec. Ne...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist