Femina.cz » Magazín » Wellness » Autismus a genialita

Autismus a genialita

Autismus a genialita

Magazín: Wellness | vydáno 31. 10. 2007

Vysloví-li se slovo autista, vzpomenu si na postavu ztvárněnou Dustinem Hoffmanem ve filmu Rain Man. Jenže televizní snímek a reálný život jsou dva rozdílné světy. Ale genialita těchto lidí ve filmu nastíněná existuje také ve skutečnosti.

 

Co je vlastně autismus? 


Jde o jednu z nejvážnějších nemocí mentálního vývoje, která děti postihuje. Porucha je vrozená a jejím následkem je to, že dítě nerozumí jinak zcela běžným vjemům – nechápe to, co vidí. Nerozumí stavům, které prožívá a ani tomu, jaké zvuky přicházejí z jeho okolí. Vývoj takto postiženého dítěte je silně narušen – nekomunikuje, nedokáže se sžít se společností.


Géniové


Jistě si vybavíte neustálé kývání, které k autistům patří. Podle studie australských vědců ale existují tzv. autističní géniové. Každý desátý autista má nějakou výjimečnou vlastnost a několik z nich je doslova „geniálních“. Otázkou je, kde se jejich nadlidské schopnosti vzaly. Jsou v tom geny, učení, mozková anomálie? Studie se v tom rozcházejí, ale tyto schopnosti nepopiratelně existují:


Výtvarný talent: neuvěřitelnou přesností se vyznačují kresby už hodně malých autistických dětí. Je to zvláštní i díky faktu, že tyto děti mají problém poznat tváře svých nejbližších.


Matematický talent:
tito lidé umí velice rychle řešit operace s celými čísly (násobení, dělení, faktoriál), určování prvočíselnosti, počítání velkého množství objektů atd.

 

Hudební talent: někteří autisté mají dokonalý sluch (v běžné populaci tak jeden člověk z desetitisíce) a bezchybně si vybaví každá tón melodie. 


Určení času: schopnost doslova kdykoli určit s přesností na vteřiny aktuální čas.

 


Toto je jen výčet malého množství neobvyklého talentu autistických géniů. Kéž by jejich vnitřní svět byl více dostupný okolní společnosti… Ale co není, může jednou být. 

  

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
18. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
14. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

16. 01. 2017 Horoskop Beran

Vytáčí tě, že v práci nikdo nemluví o ničem jiném než o zimní dovolené a ráda bys také vyrazila, ale nemáš dostatek p... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist