Femina.cz » Magazín » Wellness » Alergie – strašák doby

Alergie – strašák doby

Alergie – strašák doby

Magazín: Wellness | vydáno 09. 08. 2007

Alergie je v poslední době jeden z mnoha civilizačních strašáků. Trápí dospělé i děti. Pro diagnostiku i léčbu je nejdůležitější podrobná anamnéza a důkladné vyšetření. Přítomnost alergie u rodičů nebo člena v rodině zvyšuje pravděpodobnost vzniku alergického onemocnění.

 

Při pátrání po alergénu je podstatné zaměřit se na popis příznaků a okolností, za kterých vznikají (kdy, kde), zvyky, způsob života, školní či pracovní prostředí, volný čas, životní prostředí – bytové,  ale i nejbližší okolí vašeho bydliště, stravovací zvyky.

 

Typy alergických reakcí

 

Tradičně se rozlišují čtyři základní typy alergických reakcí, z nichž má pro pacienty největší význam reakce typu I a IV. První typ reakce se také nazývá „časná“, protože vzniká během pár minut od střetu s alergenem. Je projevem většiny známých alergických onemocnění jako jsou senná rýma, astma, kopřivka nebo reakce na hmyzí poštípání. Typ IV je časově opožděný, alergické projevy vznikají obvykle mezi 24 a 72 hodinami od střetu s alergenem. Do této skupiny je zařazován tzv. kontaktní ekzém (kosmetika, náušnice, hodinky apod.). Poznámka: typ II = cytotoxická reakce, typ III = imunokomplexová reakce. Obě reakce jsou méně frekventované a většinou provází lékovou alergii.

 

Jak se testuje alergie?

 

Pokud máte u sebe nebo  svého dítěte podezření na alergii, navštivte neprodleně specializovaného lékaře – alergologa. Včasná diagnóza a následná léčba může předejít nežádoucímu rozvoji alergií a především vás zbaví nepříjemných a omezujících projevů, jako je kýchání, svědění, dýchací či kožní obtíže. Testování alergenů se provádějí přímo v alergologické ordinaci. Většinu alergizujících podnětů dokáže odhalit kožní test, který trvá pouhých 15 minut, v některých případech je třeba diagnózu doplnit o vyšetření krve, které dokáže odhalit až tisíc různých alergenů.

 

Kožní testy

 

Nejčastěji prováděným testem je tzv. škrábací“ prick-test”. Na kůži se kápne alergen a jemným hrotem o délce 1 mm se provede kapkou vpich. Reakce se odečítá za 15 minut. Měří se velikost zarudnutí pupenu. Pro vyšetřování kontaktních alergií IV. typu se provádí povrchové kožní testy. Malé množství alergenu ve vhodné koncentraci se nanese na testovací náplast, která se přilepí na zdravou kůži zad na dobu 48 hodin. Reakce se odečítá ihned po sejmutí náplasti a po 24 a 48 hodinách.

 

Krevní vyšetření

 

V krvi pacienta prokazujeme přítomnost specifických alergických protilátek proti různým alergenům. Dnes je možno vyšetřit specifické protilátky asi proti 1000 alergenům.

 

Provokační testy

 

Podstatou provokačního testu je vyvolat příznaky alergie tím, že vystavíme pacienta kontaktu s podezřelým alergenem. Následná  reakce potvrdí či vyloučí, zda je testovaný alergen příčinou pacientových obtíží.

 

Jak se léčí alergie?

 

Základem je omezení kontaktu s alergenem. Například bývá nezbytné přestěhování domácích zvířat, časté a důkladné luxování, péče o lůžkoviny. Pro pylové alergiky bývá vhodná klimatická léčba v době potíží na horách nebo u moře, kde je posunuté vegetační období. Protože je eliminace kontaktu s alergenem mnohdy nemožná, provádí se tzv. hyposensibilizace a nasazují se léky s protialergickým účinkem.

 

Cílem hyposensibilizace je snížit přecitlivělost pacienta na diagnostikovaný alergen. Nemocný dostává injekčně nebo v kapkové podobě v pravidelných intervalech a stanovených dávkách roztok alergenu. Je to v podstatě forma anti-alergenového očkování. Léčba je dlouhodobá, obvykle se provádí minimálně 3 roky. Úspěch léčby závisí na správném výběru alergenu, na jeho kvalitě, na vhodném dávkování a na dobré spolupráci lékaře s pacientem.


Léky s protialergickým účinkem

 

Do této kategorie léků patří antihistaminika. Původní léky s antihistaminivým účinkem, tzv. první generace, vykazovaly silný sedativní účinek (např. Dithiaden). Nová, druhá generace, léků již tyto vedlejší účinky nemá. Účinek moderních léků nastupuje rychle a trvá až 24 hodin (např. Zodac, Zyrtec, Claritin). U alergických pacientů se často využívá razantního protizánětlivého účinku kortikosteroidů. Mezi pacienty jsou známy pod respektovaným termínem “hormony”. Využívají se v tabletové, injekční nebo masťové formě. Nebo se dají použít v inhalačních aerosolech či nosních sprejích. Při terapii alergických chorob se používá i řada symptomatických léků. Jsou to léky, které pouze ulevují některým klinickým příznakům. Patří mezi ně např. betamimetika, která působí relaxačně na sevřenou hladkou svalovinu průdušek. U rinokonjunktivitid se zase používají léky se schopností způsobit sevření cév (vasokonstrikci), která se navenek projeví zastavením sekrece a opadnutím otoku podrážděné sliznice (např. Nasivin).

 

U kožních alergických reakcí nebo u ekzematiků je nutné používat preventivně nedráždivou hypoalergenní kosmetiku a drogerii, která dokáže minimalizovat podráždění či zhoršení stavu citlivé pokožky (např. Neutral).

 

Zdroj: www.masa.cz (MÁŠA=Občanské sdružení pro ekzematiky, astmatiky a alergiky)

MUDr. Radek Klubal: Karlovo náměstí 7, Praha 2, 120 00; tel.: 222 16 21 71, 222 162 327; e-mail: klubal@narodni.cz
Alergolog, imunolog, dermatolog, venerolog. Zabývá se diagnostikou a léčbou dětských i dospělých alergologických, imunologických, dermatologických a venereologických nemocí od r. 1990.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
11. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

27. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Veškeré záležitosti, které se týkají peněz, raději odlož na pozdější dobu. Není vhodná doba na uzavírání nových smluv... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist