Femina.cz » Magazín » Wellness » 9 největších mýtů o menopauze

9 největších mýtů o menopauze

9 největších mýtů o menopauze

Magazín: Wellness | autor: Wanda | vydáno 20. 04. 2011

Máte dojem, že jste v přechodu? Jdou na vás kromě návalů horka také návaly strachu z toho, co vás v novém období čeká? Dobré informace mohou ušetřit mnoho zbytečných starostí.

Mýtus č. 1: Menopauza vždy způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti
Tento mýtus jisto jistě šíří nějaká dietní policie. Určitě není pravdivý. Jedná se o velmi zobecňující vyjádření, které navíc není ničím podložené. U každé ženy je průběh menopauzy jiný. Některé zažívají návaly horka, jiné je vůbec nepoznají, některé mohou nějaké to kilečko přibrat, jiné zase ztratit. Vše záleží na konkrétní osobě i na přístupu a stylu života

Mýtus č. 2: Ženy ztrácejí v klimakteriu chuť na sex
Naštěstí se i tento mýtus už podařilo vyvrátit. Výzkumníci z oblasti sexuality Masters & Johnsons zjistili, že libido není spojené s hladinou estrogenu, která v období menopauzy výrazně klesá. Kromě toho více než 50% žen, které se zúčastnily průzkumu, žádný pokles zájmu o sex nezaznamenalo. Výrazný nedostatek chuti na sex přiznalo jen méně než 20% účastnic výzkumu. To však může být způsobeno i předsudky a očekáváními s menopauzou spojenými. Nebuďte proto překvapená, když i v období menopauzy bude váš milostný život stejně bohatý jako dříve.

Mýtus č. 3: V menopauze se ze ženy stává neurotická troska
Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická je neopodstatněné a zavádějící. Pro některé ženy může být menopauza velmi pokojné období, jiné ho prožívají intenzivněji. Existuje hned několik faktorů, které se na emocionálním prožívání menopauzy významně podílejí:
•    Osobní zdraví a reprodukční historie
•    Zdraví žijících předků a ženských příbuzných
•    Stravovací návyky
•    Kouření, pití alkoholu
•    Kultura (To znamená, jestli je žena ochotná přistoupit na substituční hormonální terapii. Například ve Spojených státech asi 46 % žen v menopauze zkouší hormonální substituční terapii – HRT, zatímco v Japonsku je to jen 6%)

Mýtus č. 4: Menopauza přijde po padesátce
Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky však ukazují, že přibližně jedna ze sto žen prochází obdobím menopauzy ve věku 40 let, někdy i dříve. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52, ale s průměrným věkovým rozpětím 45 až 55 let. K tomu je nutné připomenout, že začátek menopauzy může nastat také v důsledku chirurgického zákroku. Chirurgicky vyvolaná menopauza je též označovaná jako umělá a vyskytuje se například po hysterektomii nebo po odstranění dělohy. Podle některých odborníků může být časná menopauza způsobena různými vlivy, jako je autoimunitní onemocnění spojené se špatnou výživou nebo chronickým stresem.

Mýtus č. 5: Menopauzu může odhalit pouze lékař
Pokud chcete potvrdit jakoukoli informaci o svém zdravotním stavu, je ideální obrátit se na lékaře. My ženy však víme své. Když se s námi něco děje, většinou to dokážeme vycítit, jen si jednoduše nejsme úplně jisté. Naštěstí je dnes na trhu už mnoho spolehlivých testů, které pomohou zodpovědět ty nejzásadnější otázky. Je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám, že jde o přirozenou věc, že stejným obdobím si prochází miliony dalších žen. O menopauze málokdo rád otevřeně mluví, a proto je opředena děsivými mýty a strašáky.

Mýtus č. 7: Ženy se mohou během menopauzy vyléčit samy tím, že se rozhodnou pro substituční léčbu estrogenem
Mýtus jako hrom! Za prvé, přechod je přirozený proces a ne choroba, takže používání výrazu "lék" je zbytečné.  Za druhé, různé ženy potřebují různé hormony a některé rozhodně nepotřebují estrogen!  Právě naopak, ve skutečnosti potřebují testosteron. Existují i případy, kdy hormonální substituční terapie jednoduše nemá žádný vliv na průběh klimaktéria.

Mýtus č. 8: Během menopauzy ženy ztrácejí velké množství mozkové tkáně a některé dokonce i své vzpomínky
Naštěstí toto vůbec není pravda. Mužský a ženský mozek se začne zmenšovat už okolo třicítky, přičemž míra zmenšení mozku neodpovídá přesně úbytku kognitivních funkcí. To znamená, že pokud je váš mozek menší o 10 procent, nebudete nevyhnutelně trpět deseti procentním poklesem inteligence. Zajímavostí v této souvislosti je, že podle výzkumníků se mužský mozek zmenšuje rychleji než ženský!

Mýtus č. 9: Menopauza je začátek konce
Toto je největší mýtus! Menopauza přichází v čase, kdy do života ženy vstupuje více změn. Děti se stěhují z domova, naopak je potřeba se postarat o rodiče. Častokrát žena i manžel odcházejí do důchodu.  I navzdory těmto silným vlivům může zralé období ženy přinést mnoho krásných podnětů, které ji mohou obohatit po celé další roky a přinést zcela nové, dosud nepoznané zážitky a pocity. Zkrátka i babí léto může být krásné a barevné. K tomu mohou pomoci dobré informace, připravenost, a tím i možnost přistupovat k novému období pozitivně

Tip: Komfortní test na detekci menopauzy Pepino Midstream
Jedno balení testu na detekci menopauzy obsahuje dva komfortní tyčinkové imunologické testy pro zjištění folikuly stimulujícího hormonu (FSH) v moči. Žena musí vykonat dva testy s odstupem jednoho týdne. V případě, že jsou oba testy pozitivní, menopauza může být aktuální.
Použití: Po odstranění ochranného víčka se hrot tyčinky ponoří do proudu moči na 6-10 sekund. Po 10 minutách se objeví výsledek.
Doporučená cena balení: 199 Kč

Další články z rubriky

Komentáře (22)

Datum Autor Nadpis
06. 10. 2014 Simona co pomůže (reakcí: 4)
22. 09. 2014 Věra pomohlo mi Elli (reakcí: 0)
08. 09. 2014 Helena co mi pomohlo (reakcí: 0)
31. 08. 2014 sabka elli (reakcí: 0)
23. 08. 2014 Radka funguje (reakcí: 0)
30. 07. 2014 Katka Elli meno osteo FORTE (reakcí: 1)
22. 10. 2013 ive inkontin alena (reakcí: 0)
26. 09. 2013 Blanka Elison (reakcí: 0)
19. 09. 2013 Hana Elison (reakcí: 0)
17. 03. 2013 Marta menopauza (reakcí: 0)
02. 12. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
05. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
21. 07. 2011 evik56 menopauza (reakcí: 0)
07. 07. 2011 Verca27 Taky si myslím (reakcí: 0)
07. 07. 2011 amnoroc Menopauza (reakcí: 0)
26. 06. 2011 nenulda menopauza (reakcí: 0)
16. 06. 2011 Lafik menopauza (reakcí: 0)
25. 04. 2011 Viky17 menopauza (reakcí: 0)
21. 04. 2011 ladouch menopauza (reakcí: 0)
20. 04. 2011 aduja menopauza (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist