Femina.cz » Magazín » Wellness » 8 klíčových otázek o kouření

8 klíčových otázek o kouření

8 klíčových otázek o kouření

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 11. 07. 2013

Kouříte a říkáte si, že nejste sami a tak se ani nenamáháte přestat? Možná budete nemile překvapeni. Vyzpovídali jsme totiž odbornici na slovo vzatou a zjistili jsme, co všechno vám cigarety mohou dát a vzít. A to nejen klasické tabákové, ale také ty z marihuany.

1.) Pokud kuřák přestane kouřit, dokáží se jeho plíce zregenerovat do stavu, ve kterém byly, než začal kouřit?

Kuřák, který se svým zlozvykem skončí, má šanci, že se mu plíce vrátí do původního stavu do 5 let. Pokud však u pacienta již byl diagnostikován CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), tak nekouřením pouze zpomalí průběh této nemoci. Nekouření se však pacientovi vyplatí vždy. U pacientů s CHOPN je rozhodující stadium nemoci a reakce na úvodní léčbu. 

2.) Manžel si někdy rád zapálí doutník. Může si kouřením doutníku také poškodit plíce? Je nebezpečné i kouření vodní dýmky či šňupání tabáku?

Kouření doutníku, vodní dýmky i šňupání tabáku jsou stejně nebezpečné jako kouření cigaret. Tabák používaný ve vodních dýmkách má stejné množství rakovinotvorných látek jako cigarety. U šňupacího tabáku je situace podobná. I ten obsahuje stejně nebezpečné látky jako tabák cigaretový a přesto, že se škodliviny nevdechují, mohou vést ke vzniku plicního onemocnění. Riziko jejich vzniku je však snížené. Naopak může šňupací tabák poškodit sliznice v nose, na jazyku a rtech. Lidé šňupající tabák jsou proto více ohroženi výskytem zhoubných nádorů v dutině ústní a nosohltanu.

Škodliviny, které se do těla dostávají z tabáku, ovlivňují srdce, cévy, plíce, ale také žaludek, reprodukční orgány, kosti a další. Kouření může být i příčinou poruchy erekce u mužů a snížení plodnosti u obou pohlaví. U člověka závislého na tabáku je také vyšší riziko onemocnění rakovinou plic, kostí, chronickou obstrukční plicní nemocí a dalšími závažnými onemocněními. Komplikace může kouření způsobit při léčbě diabetu, nebo vysokého krevního tlaku. Dlouhodobé kouření má vliv i na vnější vzhled kuřáka a celkově negativně ovlivňuje jeho fyzickou kondici.

Zábavný kvíz: Znáte slavné milenecké dvojice?

Zábavný kvíz: Znáte slavné milenecké dvojice?

Láska byla námětem hromady knih, filmů i divadelních her. Láska je stará jako lidstvo samo a nás ...

3.) Jsou „lehké“ cigarety méně nebezpečné než ty „klasické“, nebo jsou škodlivé stejně?

Všechny cigarety, bez ohledu na to, zda jsou označeny jako „lehké“ nebo „klasické“, obsahují stejné množství rakovinotvorných látek. Každá cigareta má v sobě více než čtyři tisíce chemikálií, které dokážou i v malém množství poškodit všechny tělesné orgány. I pokud kouříte pouze „lehké“ cigarety, jste tedy ohrožen plicními nemocemi, například rakovinou plic, nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, ale také kardiovaskulárními chorobami – infarktem, mrtvicí apod., či zhoubnými nádory jazyku nebo hrtanu. Kouření škodí také kůži, která je více vrásčitá a méně kvalitní, škodliviny z tabáku dále zvyšují kazivost zubů. Ženy kuřačky mají navíc problémy s otěhotněním, protože nikotin snižuje schopnost udržet oplodněné vajíčko, ženy pak častěji potrácejí.

4.) Může kouření marihuany způsobit nějakou plicní nemoc? Jaké nemoci mi jako kuřákovi marihuany hrozí?

Ano, kouření marihuany může člověku způsobit plicní onemocnění. Negativní účinky kouření marihuany jsou totiž stejné jako u kouření cigaret, oběma skupinám proto hrozí obdobné choroby, například rakovina plic, nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

5.) Občas si ve společnosti zapálím cigaretu. Kolik bych musel měsíčně vykouřit cigaret, aby mi to uškodilo?

Hranice škodlivosti cigaret je u každého zcela individuální. Někdo může kouřit celý život krabičku cigaret denně a neonemocní žádnou plicní nemocí, jiný může kouřit méně, či jen pár let a onemocní. Doutník a dýmka jsou rovněž rizikové, ale v menší míře než cigarety. Obecně se stanovila riziková hranice 200 000 vykouřených cigaret, přesná hranice bezpečnosti vykouřených cigaret ale neexistuje.

Letní sandálky: Trendy botky do práce, na pláž i na party

Letní sandálky: Trendy botky do práce, na pláž i na party

Léto se nám krásně rozjíždí a vy si už určitě stejně jako my užíváte všech lákadel, které má pro ...

6.) Přítel nekouří, ale pracuje v restauraci, kde se hodně kouří. Poslední měsíce ho trápí urputný kašel. Mohou jeho zdravotní problémy souviset s prací v zakouřeném prostředí?

Kašel vašeho přítele skutečně může s jeho povoláním souviset. Častý a dlouhodobý pohyb v zakouřeném prostředí, tedy pasivní kouření, má na zdraví pasivního kuřáka stejně špatný vliv jako na kuřáka aktivního. Personálu kaváren a restaurací, který se pohybuje v zakouřeném, navíc uzavřeném prostoru, proto hrozí i stejná rizika. Váš přítel by se měl co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, který ho může odeslat přímo k plicnímu specialistovi na vyšetření a navrhne vhodnou léčbu.

7.) V poslední době se zadýchávám, mívám nepříjemný kašel. Může to souviset s kouřením cigaret?

Ano, problémy tohoto typu často s kouřením souvisí. Pravděpodobně půjde o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která postihuje tři čtvrtiny kuřáků. Může jít ale také o astma či jinou plicní chorobu. Navštivte plicního lékaře, který určí přesnou diagnózu, posoudí stadium nemoci a navrhne vhodnou léčbu. Včasné určení nemoci je k efektivní léčbě klíčové, příznaky tedy nepodceňujte a lékaře navštivte co nejdříve. Základním předpokladem ke zlepšení zdravotního stavu je skoncovat s kouřením.

8.) Jaký mate názor na elektronickou cigaretu? Je to vhodný způsob, jak skoncovat s kouřením? Je elektronická cigareta zdraví nebezpečná?

Škodlivost elektronické cigarety je v porovnání s klasickou mnohonásobně menší. Lékaři ji však nepovažují za vhodnou léčbu a způsob odvykání, proto ji nedoporučují. Elektronická cigareta totiž neobsahuje pouze čistý nikotin, ale i další látky. Složení jejího kouře není zcela jasné, množství vdechovaného nikotinu je nevyzpytatelné a rozhodně neodpovídá údaji na obalu. Navíc většina těch, co ji zkusí, ji brzy odloží jako „drahou hračku“ a vrátí se ke kouření.

Na zvídavé otázky ohledně kouření odpovídala Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., vedoucí poradny pro odvykání kouření, Centrum pro závislé na tabáku 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
12. 07. 2013 grizlinka . (reakcí: 0)
11. 07. 2013 jankac Fajčenie (reakcí: 0)
11. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

19. 02. 2017 Horoskop Lev

Ve tvém životě se objeví žena, která se ti bude snažit pomoci se splněním tvého snu. Neboj se a jdi do toho, myslí to... Celý horoskop

Karta dne

Devět pohárů
Život k tobě začíná být velmi láskyplný, sny se ti pomalu ale jistě začínají plnit a tvé srdce bije radostí s touhou sdílet šťastné chvíle s ostatními. Tvé vztahy s ro...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Týden ve znamení lásky na Femině!

Ať už se ti to líbí nebo ne, už v úterý nás čeká Valentýn. Jedni tento svátek milují a nedají na něj dopustit, druzí ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist