Femina.cz » Magazín » Wellness » 3 úhlavní nepřátelé zdravého spánku. Tohle určitě nepodceňuj!

3 úhlavní nepřátelé zdravého spánku. Tohle určitě nepodceňuj!

3 úhlavní nepřátelé zdravého spánku. Tohle určitě nepodceňuj!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 19. 09. 2016

Spánek je věc, která se nedá ničím nahradit. Potřebuješ ho jako sůl! Jenže co když ti není přáno a ruší ti ho nespavost, časté chození na toaletu, nebo dokonce chrápání? Víme, co ukazuje na vážný zdravotní problém, a kdy stačí jen upravit svůj dosavadní režim!

Spánek ti zabere asi třetinu života. Neměla bys ho brát na lehkou váhu, protože má především regenerační význam. Odpočívají při něm svaly i orgány, snižuje se tělesná teplota, klesá krevní tlak a zpomaluje se dýchání. Tenhle relax pro tělo i duši je nutnost! Odborníci doporučují „prospat“ denně 7-8 hodin. A teď se přiznej, máš splněno, nebo tě zase budily tyhle tři záležitosti, a proto ses po ránu cítila pod psa? Kafem to nezachráníš, raději se zaměř na příčiny!

1. Chrápání. Nepříjemnost nebo hazard?

Tenhle vibrační zvuk má na svědomí uvolněné svalstvo v krku. Krční otvor se zužuje, a to má za následek špatný průchod vzduchu. Chrápe přibližně polovina dospělých a pro většinu to nepředstavuje žádný problém, tedy kromě naštvaného spolunocležníka. Pokud se probudíš odpočatá i po nočním koncertu, je to v pohodě. Jsou však situace, kdy to v pohodě rozhodně není…

Měla bys zbystřit, jestli tvé chrápání provází poruchy dýchání. Není to žádná legrace, protože dochází k zástavám dechu i na několik vteřin! Říká se tomu spánková apnoe a pacienti, kteří tímhle trpí, se potýkají s chronickou ospalostí. Je ti to povědomé? Pak utíkej k doktorovi, který ti vysvětlí lékařské možnosti nápravy od speciálních ústních přístrojů, po chirurgický zákrok, který otevře dýchací cesty. A jak to vidí odborníci?

Třeba neurolog a specialista spánkové medicíny Christopher Winter se pro zdravotní magazín Prevention nechal slyšet, že můžete učinit kroky, které budou minimalizovat chrápání. Především se snaž vyhnout ležení na zádech – to je ta nejhorší možná pozice. Existuje i speciální zařízení, které začne vibrovat, pokud se na ně přetočíš. To ti postupně odbourá zvyk spaní na zádech. Bohužel, i lehká nadváha přispívá k spánkové apnoe, takže jestli nosíš nějaká kila navíc, jsi riziková skupina.

2. Nespavost. Čí je to chyba?

Je normální, že tě občas vzbudí třeba noční můra, a pak z toho nemůžeš usnout. Bloudíš očima po stropě noc co noc a „nezabereš“? Trochu přituhuje. Zatím ale ještě nepanikař, možní viníci mohou být tady…

Večerní kafíčko
Věděla jsi, že kofein působí v těle šest hodin? Jestli sis dala s kámoškou latté v pět odpoledne, není se co divit, že ještě v jedenáct koukáš jak sova pálená. Příště se pozdnímu voňavému nakopávači vyhni a Šípková Růženka bude proti tobě břídil!

Nevypnutá televize
Zhasni telku a zavři notebook. Jestli si to můžeš dovolit, v ideálním případě vypni i mobilní telefon. Christopher Winter radí umlčet všechny blikající obrazovky alespoň 30 minut před ulehnutím. V opačném případě si zahráváš s hladinou hormonu melatonin. Ten velmi silně reaguje na střídání světla a tmy a je to jeden z nejdůležitějších spánkových regulátorů.

3. Volání přírody. Nezvladatelná WC potřeba

Jedna návštěva toalety? V pořádku. Lítat tam několikrát za noc je už ale trochu na hraně! Nechceme malovat čerta na zeď, ale může to signalizovat hyperaktivní močový měchýř, nebo dokonce infekci. Každopádně je na místě utíkat ke specialistovi, protože obě varianty nejsou nic moc.

Mimochodem, ještě než se tam vypravíš, zamysli se, jestli náhodou nepopíjíš po večerech moc tekutin. Poslední doušek by sis podle lékařů měla dopřát zhruba 2-3 hodiny před spaním. Nebude to ten kámen úrazu a důvod, proč toho víc naběháš, než naspíš?

Trápí tě nějaký z těchto problémů, nebo máš doma jiný rušivý element? Nemá náhodou srst a čtyři nohy? Jestli to u tebe vypadá jako ve videu, ani se nedivíme, že bdělost je tvé druhé jméno. Jenže kdo by se na tuhle roztomilost v kožichu zlobil, co?

Možná že pokud trpíš nespavostí, měla bys strávit jeden den s dětmi. Ty vydají tolik energie, že pak dokážou usnout kdekoliv. Mrkni do galerie, pobavíš se. :-)

Foto zdroj: shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
22. 09. 2016 Lejla Spánek (reakcí: 0)
21. 09. 2016 liddduska spánek (reakcí: 0)
21. 09. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 1)
20. 09. 2016 pepina . (reakcí: 0)
19. 09. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
19. 09. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Pro zářivý lesk vlasů...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 05. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

05. 12. 2016 Horoskop Býk

Pokud se vydáváš na cesty, rozhodně si dobře nastuduj mapu nebo použij navigaci, jinak hrozí, že zabloudíš i na místě... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist