Femina.cz » Magazín » Wellness » 10 tipů pro alergiky

10 tipů pro alergiky

10 tipů pro alergiky

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 08. 04. 2009

Jaro je tady a spolu s jarem přirozeně přichází i alergie! Vyvolává jí především pyl z kvetoucích rostlin. Sezónní alergici trpí kýcháním, pocity svědění, pálení v nose i krku a oteklými oči! My pro vás máme deset tipů jak zabránit pylům, aby vám nekazily jaro!

 

 

1. Důkladně sledujte pylovou situaci

Aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu lze získat z novin, televizního vysílání nebo na internetové adrese Pylovasluzba.cz. Podle množství „svého“ alergenu ve vzduchu si můžete plánovat denní aktivity a dlouhodobě se připravovat preventivním užíváním léků.
 
2. Plánujte podle počasí
Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je výrazně závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží. Když je horký suchý a větrný den, zůstaňte pokud možno doma. Venkovní aktivity zkuste vyřídit krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistější.
 
3. Noste s sebou vybavení pro případ nouze
Trpíte-li jen lehčí formou alergie, není třeba brát léky dlouhodobě. Přesto však s sebou noste po celou dobu pylové sezóny (u nás tedy od jara do podzimu) léky, které vám pomohou v případě náhlé alergické reakce.
 
4. Nepusťte pyly domů ani do auta
V období, kdy vrcholí pylová sezóna, příliš nevětrejte a v noci spěte se zavřenými okny. Klimatizace, ať už doma, nebo v autě, by měla být vybavena tzv. HEPA filtry, které byly vyvinuty a původně používány v NASA. Tyto nejdokonalejší filtry jsou pro alergiky obzvlášť vhodné. Vzduch v ložnici zvlhčujte s pomocí odparných chladičů nebo zvlhčovačů vzduchu.
 
5. Zbavte se prachu i roztočů
Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezónní alergie mohou být také roztoči. Roztočům se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte. Pomůže přírodní sprej Milbiol, který roztoče v matracích zahubí, lidskému zdraví je však neškodný. Nyní je v lékárnách volně k dostání za sníženou cenu 145 Kč. Kde je to možné, nahraďte koberce linem nebo korkem a záclony a závěsy žaluziemi, a to zejména v ložnici.
 
6. Dávejte pozor na pyl na oblečení a kůži
Vždy, když přijdete domů z venku, převlékněte se do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil i doma. Pomůže i sprcha, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce, případně umytí vlasů.
 
7. Vykažte zvířecí miláčky z ložnice
Nenechte domácí mazlíčky polehávat ve své posteli nebo na gauči. Přestože budou možná uražení, vyhodíte-li je z jejich obvyklého místa, buďte nesmlouvaví. Ve zvířecí srsti se totiž pyl velmi dobře drží, takže vám váš pes či kočka mohou v kožíšku přinést z procházky pěkné nadělení.
 
8. Pořádně jezte a spěte
Začněte každý den zdravou snídaní, do které zahrnete čerstvé ovoce nebo džus, bohaté na vitamín C. Posílíte tak imunitní systém, který bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Pokud jste unavení, symptomy alergie se mohou výrazně zhoršit. Dbejte na to, abyste si každou noc dopřáli potřebnou dávku spánku.
 
9. Když na procházku, tak ráno
Pro procházky je nejvhodnější časné ráno nebo pozdní večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 17. hodiny. Vyhýbejte se loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává největší množství pylů. Uvnitř lesa je naopak pylů méně, stejně jako u rybníků či řek s kamenitým či písčitým břehem.
 
10. Naplánujte si dovolenou

Víte-li, že v určité části roku jste kvůli projevům sezónní alergie doslova nepoužitelní, zkuste nevýhodu využít ve svůj prospěch. Naplánujte si na období, kdy pylová sezóna vrcholí, dovolenou a odjeďte někam, kde je množství pylů v ovzduší nižší, tedy například k moři nebo do vysokých hor, kde je pylová sezona posunutá. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se navíc nevyskytují roztoči.

 

 
„Sezónní alergií na pyly trpí u nás odhadem až patnáct procent populace,“ vypočítává alergoložka MUDr. Blanka Haindlová. „Většinou se objeví v období od předškolního do adolescenčního věku, tedy mezi 5–20 rokem života. Náchylnější bývají děti, které se narodily do plné pylové sezóny,“ dodává lékařka.
 
V případě, že se příznaky alergie objeví, je třeba vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává a navrhne plán prevence a léčby. Sennou rýmu, jakkoliv se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. „Neléčená alergie a s ní spojená senná rýma může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, když se alergie rozšíří dále do horních i dolních cest dýchacích,“ varuje MUDr. Haindlová.
 
Alergii lze léčit s pomocí metody zvané specifická imunoterapie, která pracuje na principu očkování. „Odborný alergolog aplikuje injekčně do organismu pacienta stále vyšší a vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce.
 

Tělo pak začne samo postupně vytvářet potřebné protilátky,“ vysvětluje MUDr. Blanka Haindlová. Léčba alergie bývá podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik, které doporučí lékař. Pro případ nečekané alergické reakce by však neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují alergické reakce

 

 

Femina tip:

 

Na alergickou rýmu, kýchání, svědění i pálení očí zkuste volně prodejný lék Cerex, Platíčko o sedmi tabletách stojí kolem padesáti korun a snadno jej schováte do peněženky nebo kosmetické taštičky. Je vhodný i pro děti od šesti let.
 
Na roztoče v matracích pomůže přírodní sprej Milbiol, který roztoče v matracích zahubí, lidskému zdraví je však neškodný. Nyní je v lékárnách volně k dostání za sníženou cenu 145 Kč.
 

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 03. 2017 Horoskop Váhy

Pokud jsi měla spory se sousedy, dnes se jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší vše k oboustranné spokojenosti. Na z... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist