Femina.cz » Magazín » Česko vítá jaro » Kraslice zdobené ubrouskovou technikou

Kraslice zdobené ubrouskovou technikou

Kraslice zdobené ubrouskovou technikou

Magazín: Česko vítá jaro | vydáno 05. 04. 2007

I pokud se na koledníky přímo netěšíte, velikonoční tabule se může pyšnit vskutku pozitivní jarní náladou. Připravili jsme pro vás jednoduchý způsob dekorování, který je časově nenáročný a tak jej stihnete použít i těsně před Velikonoci.

 

Jedná se o techniku Découpagé – česky dekupáže neboli známé ubrouskové techniky. Tentokrát ještě malinko vylepšenou. Jak na to, poradí hotová umělkyně Majka Lukáčová a jednotlivými fázemi tvoření vás provede krok za krokem...

Budete potřebovat:

vyfouknuté vajíčka

plochý tvrdší štětec

krakelovací lak

akrylové barvy na papír, dřevo, kov a jiné materiály (postačí Vám ale i obyčejné hustější temperky)

univerzální lepidlo na ubrouskovou techniku

jídelní ubrousky s velikonočními motivy

malé nůžtičky

metalickou konturu v tubičce a případně speciální 3D lepidlo

lak

Krakeláž

Krakeláž je vlastně popraskání barevného nátěru naneseného na krakelovací lak. Puklinky navozují atmosféru zašlých, oprýskaných časů. Jinak se použití tohoto speciálního laku hodí například při renovaci starého nábytku.

Omyté a suché vajíčko (nejlépe nasazené na druhé straně štětce pro snadné uchopení) natřete celé krakelovacím lakem a nechte dokonale zaschnout – můžete si pomoci proces urychlit féném.

Hrajte si s jarními barvičkami: Temperou či akrylovou (tedy vodou ředitelnou) barvou celé vajíčko přetřete. Pracujte svižným tempem tah za tahem vedle sebe, zpátky se již nevracejte jinak se prasklinky neobjeví. Také zde platí, že méně znamená více. Daleko výraznějšího výsledku docílíte, je-li vrstvička barvy skutečně tenká.

Kapky rosy: Než si stihnete z ubrousků vystříhat vybrané motivy nůžkami na nehty nebo nůžtičkami určenými přímo pro práci s jemným papírem, barva zatím zaschne a vy můžete přistoupit k nalepování obrázků. Je ještě nutné oddělit spodní dvě nepotištěné vrstvy ubrousku. Platí zásada, že při nanášení lepidla postupujete vždy od středu ke kraji, opět se příliš k již zvlhlým místům motivu nevracejte (hrozí jeho protržení). V případě, že jste použily barvy matné a máte raději lesklý povrch, použijte některý z Hobby laků ředitelných vodou. Velice pěkně působí, když takto nalepený obrázek ještě obtáhnete některou z dostupných metalických nebo perleťových kontur v tubě. Ostříhané okraje se tak začistí.

Novinka v lepení: Poměrně novým je na trhu 3-D lepidlo, které se nanáší právě na obrázky z nalepených ubrousků ve velice silné vrstvě. Čerstvé je bílé barvy, ale po zaschnutí dokonale zprůhlední a vytvoří vystouplé kapky, které dodají motivu plastický efekt. Hodí se například pro kapky rosy na květech apod.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
08. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 03. 2012 manislava ubrouskování (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist