Femina.cz » Magazín » Česko vítá jaro » Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Magazín: Česko vítá jaro | autor: Redakce | vydáno 22. 04. 2010

Za našimi hranicemi nenacházíme až na výjimky téměř nikde velikonoční pomlázku, v řadě zemí je pak tradicí velikonoční nadílka, kterou přináší velikonoční zajíček.

Společným symbolem ve většině zemí je vajíčko, ve střední a východní části Evropy obvykle ručně barvené a zdobené, v zemích západní Evropy dávají přednost čokoládovým figurkám, průmyslově vyráběným.

Velká Británie
V Británii chodí děti dům od domu a koledují o velikonoční vajíčka. Za jakousi svou zvláštnost pokládají Britové svou tradici drahokamy zdobených vajíček z drahých kovů, uměleckých předmětů inspirovaných tvorbou klenotníka Carla Fabergého pro ruské cary na přelomu 19. a 20. století.

Austrálie
Jediným dnem, kdy jsou všechny obchody v Austrálii zavřené, je Velký pátek. V den Velikonoc hledají děti v zahradách schovaná vajíčka, která jim nadělil velikonoční zajíček.

Bulharsko
Den nebo dva před Velikonocemi křesťanské rodiny posílají bochník chleba a 10 – 15 vajec obarvených na červeno svým tureckým přátelům, kteří tento dar považují za čest. Posel, který ho předává, je tradičně obdarován malou peněžní částkou.

Francie
Ve Francii zvou kostelní zvony každý den v roce věřící ke mši. Výjimkou jsou Velikonoce, kdy od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty oněmí. Říká se, že odletěly do Říma, aby tam byly požehnány a zpátky se vrátily s vajíčky a sladkostmi pro hodné děti. A když letí nad Francií, všechny ty dobroty – vajíčka, kuřátka, zajíčci - k velké radosti dětí popadají dolů. Ty pak odpoledne vyrážejí do zahrad, aby tam poztrácené sladkosti posbíraly.

Itálie
Kněz požehná velikonoční vajíčka, která pak hospodyně umístí doprostřed stolu a okolo nich rozmístí nádoby s jídlem.

Irsko
Ráno v den Velikonoc se pojídají vajíčka, aby se tak uzavřel půst. Během dne ten, kdo chce získat velikonoční koláč, musí zatančit.

Mexiko
V předvečer Velikonoc po setmění tisíce lidí zaplaví ulice. Mají s sebou obrázky nebo pinata - papírové krabice s bonbony a pamlsky, které symbolizují Jidáše. Ty se věší, pálí nebo se do nich mlátí holí tak dlouho, až se obal protrhne a k zemi se snese záplava sladkostí.

Německo
V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda, která pak jejich rodiče schovají doma nebo na zahradě. Do nich velikonoční zajíček snese různobarevná vajíčka. Ráno na velikonoční pondělí je děti vyrážejí hledat. Také se vyměňují dárky ukryté v obalu ve formě vajíčka. Tuto tradici proslavila značka Kinder a jeji vajíčka s překvapením. Dalším německým zvykem je velikonoční strom ozdobený vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi.

Rusko
Při oslavě pravoslavných Velikonoc si Rusové nechávají v kostele požehnat vajíčka a pak je vařená konzumují k velikonočnímu obědu.

Řecko
V den pravoslavných Velikonoc se v rodinách koná vajíčková bitba. Účastníci se snaží házením svého vajíčka rozbít vajíčko protivníka. Při úspěšném zásahu se pronáší věta : „Christos anesti"

Zdroj - Česká velikonoční kniha - obyčeje, zvyky, výzdoba, recepty a mnoho dalšího...

Knihu můžete zakoupit na xyz-knihy.cz

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
07. 04. 2012 sonak .. (reakcí: 0)
04. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
08. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
05. 01. 2012 aknela11 jak se (reakcí: 0)
25. 04. 2011 Miguela j (reakcí: 0)
23. 04. 2011 ladouch velikonoce (reakcí: 1)
23. 04. 2011 wrazedkyne irsko (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

23. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes se ti dostane ocenění za dobře vykonanou práci, neboj se přijímat chválu od svých kolegů i vedení. Můžeš být na ... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist